A méheltávolítás (hiszterektómia) a méh teljes vagy részleges eltávolítását jelenti. A méh kb. tojásnyi, körte alakú nemi szerv, amely a kismedencében helyezkedik el. Két fő részből áll: a méhtestből és a méhnyakból. Bő vérellátású szerv, amely szoros kapcsolatban áll elöl a húgyhólyaggal, hátul pedig a végbéllel.
Részleges eltávolításkor csak a méhtestet távolítják el, a méhnyak megmarad. A műtét történhet a méh függelékeinek (petevezeték, petefészkek) eltávolításával vagy anélkül. Súlyosabb esetben ún. radikális (kiterjesztett) hiszterektómia történik (Wertheim-műtét), ekkor a kismedencei nyirokcsomókat és a zsírszövetet is eltávolítják. A műtét 40–50 éves nők között a leggyakoribb.
A méheltávolítás lehetséges okai:
- rendellenes/erős/visszatérő hüvelyi vérzés vagy vérzészavar, amelynél a gyógyszeres kezelés vagy egyéb beavatkozás hatástalan volt;
- hüvelyi szülés vagy császármetszés utáni uralhatatlan vérzés (ún. atonia uteri, a méh elernyedése);
- kiterjedt, krónikus kismedencei gyulladás, alhasi fájdalom;
- szövődményes fertőző betegség;
- súlyos endometriózis (méhre korlátozódó formája az adenomiózis);
- rákmegelőző állapot a méhszájon vagy a méh nyálkahártyáján (pl. a nyálkahártya kóros megvastagodása);
- a méhizom jóindulatú daganata (mióma);
- a méh besüllyedése a hüvelybe;
- a méhnyak, a méhtest, a petefészek vagy a petevezetők bizonytalan viselkedésű vagy rosszindulatú megbetegedés.
A méheltávolítás lehetséges módjai
Valamennyi eljárásnak vannak előnyei és hátrányai is. A választott módszert minden esetben orvosi szempontok határozzák meg: a műtét indikációi/kontraindikációi (miért javasolt, illetve nem javasolt), a beteg kora, általános egészségi állapota, korábbi szülések, hasi műtétek, császármetszés, társbetegségek, stb.
A különböző beavatkozásokról külön cikkekben olvashat részletesen:
Fentieken túl létezik méheltávolítás robottechnikával is, ez az ún. Da Vinci-sebészet, melyet Magyarországon jelenleg nem alkalmaznak.
Előkészületek, megelőző vizsgálatok
A méheltávolító műtétet az alábbiak előzik meg:
- teljes kórtörténet (anamnézis) felvétele;
- a méh pontos nagyságának, elhelyezkedésének, állapotának vizsgálata (ultrahang, nőgyógyászati vizsgálat);
- méhnyakrákszűrés, szövettani vizsgálat;
- laborvizsgálatok, vércsoport-meghatározás;
- mellkasröntgen, EKG;
- társbetegségek esetén teljes kivizsgálás;
- aneszteziológiai vizsgálat (altathatóság).
A teljes méheltávolítás után nincs többé menstruáció, nem lehetséges a teherbeesés. Ha a petefészket is kiveszik, a menopauza (ún. műtéti vagy művi menopauza) tünetei jelentkezhetnek. Ezek sokszor hirtelen, „ijesztő” módon jelennek meg.
A műtét és következményei lelkileg is nagy megterhelést jelenthetnek, szorongást, depressziós gondolatokat válthatnak ki (veszteségérzés, a „nőiesség” csökkenésének érzése). Érdemes szakember (pszichológus vagy pszichiáter) segítségét kérni az operáció előtt és utána is.
Kapcsolódó tartalmak: