Méhen kívüli terhesség (ektópiás terhesség) az, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méh üregébe ágyazódik be, mint normális esetben, hanem a méhen kívül fejlődik, például a petevezetékben.
Méhen kívüli terhesség esetén a megtermékenyített petesejt nem képes a normális fejlődésre, és az embrió vagy a magzat halálához vezet. A méhen kívüli terhesség az összes terhesség 1-2 százalékában fordul elő. Az anya, aki sokszor még a várandósság tényéről sem tud, a szövődmények miatt életveszélyes állapotba kerülhet.
A méhen kívüli terhesség főbb tünetei
A méhen kívüli terhesség jelei általában az utolsó menstruációs ciklus után 6-8 héttel jelentkeznek a várandósság általános tüneteivel (pl. hányinger, émelygés, mellérzékenység). Leggyakrabban a petevezetőkben fordul elő (98%), de a hasüregben bárhol képes megtapadni a fejlődő embrió.
A méhen kívüli terhesség jellemző tünetei:
- hasi fájdalom,
- a menstruáció kimaradása (amenorrhea),
- barnás hüvelyi vérzés vagy időszakos (pecsételő) vérzés,
- sápadtság, ájulásérzés, eszméletvesztés,
- húzó deréktáji fájdalom,
- végbéltáji fájdalom.
Mikor forduljon orvoshoz?
Általánosan elmondható, hogy nem szűnő vagy fokozódó hasi panaszok vagy a menstruáció kimaradása esetén kérjen orvosi segítséget.
! Ha a vérzés hirtelen és hevesen lép fel, akkor vérnyomásesés és sokkszerű állapot alakulhat ki. A legjellemzőbb, hogy a nő hirtelen erős fájdalmat érez, és elveszti az eszméletét. Mivel a vérzés a hasüreg felé történik, a vérzésnek külső jelei legtöbbször nincsenek.
Ha a panaszok alapján felmerül a méhen kívüli terhesség vagy egyéb okból jelentkező kóros vérzés, azonnal menjen be a legközelebbi sürgősségi osztályra, vagy hívja a 112-es segélyhívó telefonszámot, és kérjen mentőt!
A méhen kívüli terhesség lehetséges okai
A megtermékenyített petesejt méhüregbe vándorlását lassító vagy megakadályozó tényezők hajlamosíthatnak méhen kívüli terhességre.
Az alábbi tényezők növelhetik a betegség kialakulásának valószínűségét:
- méhen belüli fogamzásgátló eszközök,
- fejletlen belső nemi szervek,
- kismedencei gyulladás,
- petevezetéken végzett bármilyen korábbi beavatkozás,
- hasi műtétetek,
- korábbi méhen kívüli terhesség,
- meddőség,
- mesterséges megtermékenyítés kapcsán alkalmazott technikák.
A méhen kívüli terhesség lehetséges szövődményei
Amennyiben a méhen kívüli embrió nem hal el pár hét alatt, alhasi fájdalmat, súlyos esetben életet veszélyeztető belső vérzést okozhat.
A petevezetékben beágyazódott és az idő előrehaladtával ott növekvő embrió viszont szétszakíthatja a petevezetéket, ami életveszélyes, heves vérzést okoz. Ilyen esetben általában hirtelen fellépő fájdalom és súlyos vérzés alakul ki vérnyomásesés és ájulás mellett (lásd még: Sokk).
A méhen kívüli terhesség diagnosztizálása
A méhen kívüli terhességet nem könnyű felismerni. A diagnózis felállításához a kezelőorvos kikérdezi a panaszokat, és megvizsgálja a beteget, illetve terhességi tesztet kell végezni. Ha a teszt pozitív, és a panaszok alapján felmerül a méhen kívüli terhesség lehetősége, további vizsgálatok (pl. ultrahangvizsgálat) szükségesek.
A méhen kívüli terhesség kezelése
Előfordulhat, hogy a méhen kívüli terhesség során megtapadt embrió magától felszívódik. Amennyiben a terhességet jelző laborértékek normalizálódnak és az ultrahangon nem ábrázolódik a kóros terhesség, valamint a beteg is panaszmentessé válik, akkor spontán gyógyultnak tekinthető. Ilyen esetekben is szükségesek azonban utóvizsgálatok.
Korai szakaszban felismert méhen kívüli terhességet gyógyszeresen is lehet kezelni. A készítmény hatására a méhen kívül kialakult terhesség nyom nélkül felszívódhat. A méhen kívüli terhesség leggyakoribb kezelése módja a magzat eltávolítása hasi műtéttel. Súlyos vérvesztés esetén viszont azonnali életmentő műtét szükséges.
A méhen kívüli terhesség megelőzése
Már a családtervezéskor kiszűrhető minden olyan betegség vagy elváltozás, amely méhen kívüli terhességet okozhat. Méhen kívüli terhességet követően nagyobb eséllyel alakulhat ki újabb méhen kívüli terhesség. A petevezetékek és a petefészkek állapotától függően jó esély van élettani terhességre.
A méhen kívüli terhességen átesett beteg komoly lelki megterhelésnek is ki vannak téve, ezért szüksége van mind a család, mind a szakemberek fokozott támogatására.