Vakbélgyulladás alatt valójában nem a vakbél, hanem az ahhoz tartozó, kesztyűujjszerű, 5-10 centiméteres féregnyúlvány gyulladását értjük.
Ezt a gyulladást általában a féregnyúlvány és a vakbél közti nyílás elzáródása okozza. A féregnyúlvány ilyenkor fájdalmasan megduzzad, a gyulladásos folyamat előrehaladásával a szövetek elhalhatnak, így a bélfal megrepedhet (perforáció), ami életveszélyes állapotot idézhet elő.
A betegség bármely életkorban jelentkezhet, de gyakoribb a 10 és 30 év közöttiek körében.
A vakbélgyulladás jeleiről külön cikkben is olvashat.
A diagnózis felállítása kihívás elé állítja még a rutinos orvosokat is. A felismerést követően azonban a műtéti kezelés, a féregnyúlvány sebészeti eltávolítása már rutineljárásnak számít.
A vakbélgyulladás főbb tünetei
A vakbélgyulladás fizikális tünetei változatosak lehetnek, az esetek egy részében atípusos formában is jelentkezhet (pl. a vese irányába kisugárzó fájdalom), a felismerést pedig megnehezíti, hogy számos más betegség is okozhat hasi fájdalmat. Ezért a diagnózis felállítása gyakran nem egyszerű még a gyakorlott orvosok számára sem.
Az esetek többségében a fájdalom jellemzően a köldök körül, illetve a gyomorszáj tájékán jelentkezik, amely kezdetben nem állandó. Általában a fájdalom néhány óra leforgása alatt a has jobb alsó részére vándorol, a vakbél környékére. A fájdalom ekkor már állandó és erős, a fájó terület nyomásra érzékeny. A köhögés vagy a járás súlyosbíthatja a fájdalmat.
A vakbélgyulladás egyéb gyakori jelei és tünetei a következők lehetnek:
- magas láz,
- a has jobb alsó részének nyomásérzékenysége,
- háton fekve a kinyújtott alsó végtag megemelésekor jelentkező jobb alhasi fájdalom,
- kemény has (défense musculaire: a hasizmok reflexes megkeményedése),
- hányinger, hányás (általában enyhe),
- étvágytalanság,
- hasmenés vagy székrekedés.
Mikor forduljon orvoshoz?
Az akut hasi panaszok – így a hirtelen fellépő, nem múló erős fájdalom – általában már önmagukban is indokolják az orvos mielőbbi felkeresését.
Ha a hasi fájdalom fokozatosan súlyosbodik, az egész hasüregre kiterjed, és a has jobb alsó része nyomásérzékennyé válik, hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
Ha a fájdalom egy időre enyhül, majd súlyosbodik, és a has keménnyé válik, az a vakbél perforációjára utal, ami életveszélyes szövődményekhez vezethet – ebben az esetben is haladéktalanul hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
A vakbélgyulladás kiváltó okai és szövődményei
A féregnyúlvány gyulladását általában kivezető nyílásának elzáródása váltja ki. Az elzáródást okozhatja bélsár, idegen test, daganat, kialakulhat a környező szervek gyulladásos folyamatai miatt, továbbá kórokozó véráram, nyirokkeringés útján való terjedésével is (korábbi felső légúti fertőzések, egyéb lázas állapotok). A betegség hátterében viszont általában nem azonosítható a kiváltó ok.
Az elzáródás a féregnyúlvány heveny, gennyes gyulladását okozhatja. A gyulladás előrehaladtával üszkösödés, majd bélfal-perforáció alakulhat ki, amely során a gyulladt szerv fertőző tartalma a hasüregbe ürül, és ott súlyos hashártyagyulladást okoz. Ez a folyamat szepszishez, többszervi elégtelenséghez vagy akár halálhoz is vezethet.
A vakbélgyulladás a tudomány jelenlegi állása szerint nem előzhető meg.
A vakbélgyulladás diagnosztizálása
A heveny vakbélgyulladás tünetei sok más, hasi panaszokat okozó betegséget utánozhatnak (például gyomorfekély, nyombélfekély, bélelzáródás, méhen kívüli terhesség), ami különösen nehézzé teszi a pontos és gyors diagnózist.
A fizikális vizsgálat mellett egyéb elvégzendő vizsgálatok a hasi ultrahang-, laborvizsgálat, bizonyos esetekben CT-vizsgálat, ám ezek sem vezetnek minden esetben egyértelmű eredményre, és a megerősítésre a műtét alatt kerül sor.
A vakbélgyulladás kezelése
A vakbélgyulladás elsődleges kezelési módja a gyulladt féregnyúlvány műtéti eltávolítása (appendektómia). Az eltávolítás nem jár semmilyen hátránnyal.
Az antibiotikus terápia lehetősége és eredményessége a heveny vakbélgyulladás kezelésében napjainkban kiemelten fontos téma, mivel a COVID-19 következményeként kialakult járványügyi korlátozások és a következményes műtéti beavatkozások minimalizálására való törekvés újra előtérbe hozta a konzervatív (gyógyszeres) terápia kérdéskörét.
A konzervatív terápia eredményességét azonban az idő mint tényező korlátozza, mivel az akut hasi kórkép gyorsan kialakulhat, és életveszélyessé válhat, ezért továbbra is a sebészi eltávolítás jelenti a legbiztosabb gyógymódot. A sebészi kezelés mellett antibiotikum adására is sor kerülhet.
Műtéti módozatok:
- laparoszkópos műtét;
- nyílt hasi műtét (általában nehezen hozzáférhető vagy perforált vakbél esetén).
Mivel a vakbélgyulladás kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet, előfordul, hogy az orvos egyértelmű diagnózis nélkül – a biztonságra törekedve – belevág a műtétbe, annak ugyanis jelentősen kisebb a kockázata, mint a vakbél-perforáció okozta veszély.