A reumás szívbetegség az akut reumás láz következményeként kialakuló rendellenesség, ami a szív billentyűit érinti. A tünetek súlyossága változó, de a szívbillentyű-károsodás néha olyan mértékű lehet, hogy akár halált is okozhat. Azonban fontos megjegyezni, hogy a reumás szívbetegség teljes mértékben megelőzhető.
A reumás szívbetegség főbb tünetei
Torokgyulladás vagy skarlát után a reumás láz tünetei általában 1-6 héttel jelennek meg. Súlyos esetben a reumás szívbetegség tünetei felléphetnek már akkor is, amikor a beteg még a reumás láz tüneteit mutatja, azonban általában 10-20 évvel a reumás láz után jelennek meg a szívbetegség tünetei.
A reumás szívbetegség tünetei a billentyűkárosodás súlyosságától függnek:
- légzési nehézség, fulladás (leginkább fekvő helyzetben jelentkezik vagy fizikai aktivitás hatására),
- mellkasi fájdalom,
- lábdagadás és duzzadt arc,
- gyengeség, fáradékonyság,
- heves szívdobogásérzés (palpitáció),
- szívzörej.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha reumás láza volt korábban és a fent felsorolt tüneteket észleli magán, kérjen segítséget háziorvosától, aki gondoskodni fog a szakrendelésre történő beutalásról. Ha nyomó jellegű, öt percen belül nem múló mellkasi fájdalma van, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!
A reumás szívbetegség kiváltó okai
A reumás szívbetegséget a reumás láz gyulladásos betegség okozza. A reumás láz bármelyik életkorban előfordulhat, de általában az 5-15 éves gyerekekre jellemző. Reumás láz a Streptococcus baktériumok okozta torokgyulladás szövődményeként alakulhat ki. A betegség során az immunrendszer olyan ellenanyagokat termel a kórokozó ellen, ami a szervezet saját szöveteire is ártalmas. Ez gyulladáshoz vezet, ami hetektől akár hónapokig is tarthat.
A gyulladás a szív mellett érinti az ízületeket, a bőrt és a központi idegrendszert egyaránt. A gyulladás miatt a szívbillentyűk idővel hegessé válhatnak, zsugorodhatnak. A hegesedés folytán a billentyűk keskenyebbek lesznek, így nem zárnak jól, és a vér visszafolyhat a kamrából a pitvarba, ami megnehezíti a szív működését. Leggyakrabban a szív bal kamráját a bal pitvartól elválasztó kéthegyű (mitrális) billentyű érintett. Az aortabillentyű is gyakran megbetegszik. A szívüregek idővel kitágulnak, a szív megnagyobbodik. Évek során akár szívelégtelenség is kialakulhat.
A reumás szívbetegség lehetséges szövődményei
Idővel a betegség súlyos szövődményekhez vezethet:
- szívelégtelenség,
- a sérült szívbillentyűk fertőzése (endocarditis),
- stroke,
- szívritmuszavarok.
A reumás szívbetegség diagnosztizálása
Ha az orvos reumás szívbetegségre gyanakszik, kikérdezi a beteget korábbi fertőzéseiről, illetve arról, hogy szenvedett-e korábban reumás lázban. Fonendoszkóppal meghallgatja a szívét, szívzörejeket keresve. Szívultrahang-vizsgálat során láthatóvá tehetők a sérült, rosszul záró szívbillentyűk, a megnagyobbodott szív, a szív körüli folyadék. EKG, röntgenvizsgálat és laborvizsgálat szintén segíthet a diagnózisalkotásban.
A reumás szívbetegség kezelése
A terápia egyrészt a jelenlegi szívsérülés kezelésére fókuszál, másrészt a jövőbeni szövődmények megakadályozását célozza. Enyhébb esetekben a meglévő szívbetegségek kezelésére az alábbiak jöhetnek szóba:
- Antiaritmiás gyógyszerekkel a szívritmuszavarok kezelhetőek.
- Vízhajtókkal a felesleges folyadék eltávolítható a szervezetből, így a szívelégtelenség kialakulása csökkenthető.
- Vérhígítókkal megakadályozható, hogy a szívben vérrögök alakuljanak ki.
Súlyos esetben akár műtétre is szükség lehet, amely során a károsodott szívbillentyűket cserélik. A reumás szívbetegség súlyosbodhat újabb reumás láz esetén. Ez elkerülhető rendszeres antibiotikum profilaxissal, ami 3-4 hetenkénti penicillininjekciót jelent.
Mit tehet reumás szívbetegség esetén?
Reumás szívbetegség esetén fontos a kezelőorvos által előírt, rendszeres kontrollvizsgálatokon való részvétel. Ezen kívül bizonyos életmódbeli tényezőkre is érdemes odafigyelni:
- sószegény táplálkozás követése,
- normál testsúly fenntartása,
- sok pihenés.
Fontos az alapos szájápolás. Rendszeresen mosson fogat, menjen fogászati szűrővizsgálatokra, így csökkentheti a szívet érintő fertőzések kockázatát. Az antibiotikum-kezelést ne hagyja abba orvosa megkérdezése nélkül.
A reumás szívbetegség megelőzése
Fontos a torokgyulladás megfelelő kezelése. Antibiotikum szedésének elrendelése esetén követni kell az orvos előírásait, a gyógyszer szedését ne hagyja abba hamarabb, akkor sem, ha már jobban érzi magát. Ha korábban reumás láza volt, mely a szívet is érintette, orvosa antibiotikum profilaxist fog ajánlani. Ilyenkor általában 3-4 hetente kap antibiotikum-injekciót 10 évig vagy akár egész életén keresztül.