egeszsegvonal logonnk logo szurkearnyalatos

1812 gomb

eeszt gomb

Az Asperger-szindróma az autizmus spektrum zavar – a BNO-10 klasszifikációs rendszer alapján meghatározott – alkategóriája. Az Asperger-szindrómával élőknél minőségi eltérés mutatkozik a kölcsönös kommunikáció és a társas interakciók területén, valamint a viselkedés rugalmas szervezésében (beszűkült, sztereotip, repetitív érdeklődés és viselkedés jellemző rájuk).

 

Az Asperger-szindrómát Hans Asperger bécsi orvosról nevezték el, aki a náci párt uralkodása alatt praktizált. Az 1940-es években Asperger volt az első, aki felfigyelt az általa gondozott gyermekek szociális nehézségeinek speciális mintázatára, és lejegyezte azokat.

 

Az Asperger-szindróma kategória az autizmus spektrumon belül azokra a gyermekekre és felnőttekre vonatkozik, akiknek esetében jó nyelvi és átlagos vagy átlag feletti intellektuális képességek mellett az autisztikus diádra jellemző viselkedéses kép van jelen.

 

A legújabb diagnosztikai rendszerekben (DSM-5, BNO-11) már nem használatos az Asperger-szindróma mint külön kategória, mivel a kutatások nem igazoltak diszkrét alcsoportokat az autizmus spektrumon belül. Az autizmus spektrum zavar diagnózisának egységességét az ún. autisztikus diád adja:

 

  • tartós deficit a szociális kommunikációban és szociális interakciókban;X
  • szűk körű repetitív viselkedésmintázatok, érdeklődés vagy aktivitás.

 

Ugyanakkor az Asperger-szindróma fogalom széles körben ismert, használata elterjedt és sokan ezt a diagnózist kapták korábban. Az Asperger-szindróma elnevezés segíthet megérteni az autizmus változatos spektrumán belüli sokszínűséget.

 

Az autizmus spektrum zavarról általánosságban itt olvashat.

 

Az Asperger-szindróma jellegzetes tünetei

Az Asperger-szindróma jelei már a korai életkorban megjelennek. A legtöbb diagnózis 5 és 9 éves kor között történik, azonban az is előfordul, hogy csak felnőttkorban diagnosztizálják. A tünetek rendkívül változatosak és nagy egyéni eltéréseket mutatnak, emellett a fejlődés során változnak; mintázatukban azonban minden esetben a szociális és kommunikációs készségeket és a rugalmas viselkedésszervezést érintik. A DSM-5 az autisztikus diád második területe alá sorolja továbbá a szenzoros ingerekre adott túlzott vagy csökkent reakciókat, illetve a különböző ingerek iránti szokatlan, intenzív érdeklődést.

 

Az Asperger-szindróma diagnózisának felállításában a Gillberg-féle diagnosztikai kritériumok állnak a legközelebb a Hans Asperger által leírtakhoz; jelenleg a szakemberek ezt részesítik előnyben. A kritériumrendszer szerint a diagnózishoz szükséges jelen lennie a szociális készségek hiánya tünetcsoportnak, emellett a többi kritériumból minimum négynek.

 

Az Asperger-szindróma Gillberg-féle diagnosztikai kritériumai az alábbiak:

 

  • szociális készségek hiánya: kapcsolatteremtési nehezítettség a kortásakkal; kapcsolatteremtési szándék hiánya; szociális jelzések értelmezésének nehezítettsége; nem helyénvaló szociális/érzelmi viselkedés és reakciók;
  • szűk körű érdeklődés: más tevékenységek kizárása; ugyanazon tevékenység állandó ismétlése; a tevékenység inkább mechanikus, mint értelemmel bíró;
  • ragaszkodás a rituálékhoz, illetve az érdeklődési körhöz: az érintett életének valamennyi területére kiterjed, a környezetre is hatással van;
  • a beszéd sajátosságai: megkésett beszédfejlődés; látszólag makulátlan nyelvi önkifejezés; pedáns, kínosan precíz nyelvhasználat; szokatlan prozódia; sajátos beszédhang; beszédértési zavar (konkretizálás, mögöttes tartalom félreértése);
  • nonverbális kommunikáció zavarai: korlátozott gesztushasználat és mimika; a helyzetnek nem megfelelő mimika; szemkontaktus eltérései (nincs, különös, merev); esetlen/furcsa testbeszéd;
  • motoros ügyetlenség.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Az Asperger-szindróma jelei már korai életkorban felismerhetők. Amennyiben gyermekénél olyan tüneteket tapasztal, amelyek Asperger-szindróma gyanújára adnak okot, keresse fel házi gyermekorvosát, aki indokolt esetben gyermekpszichiátriai vizsgálatot kezdeményez. A korai felismerés elengedhetetlen a célzott fejlesztés megkezdéséhez, a család támogatásához és a megfelelő ellátás eléréséhez.

 

Az Asperger-szindróma kiváltó okai

Az Asperger-szindróma kiváltó okai nem teljesen ismertek. Kialakulásának hátterében – az autizmus valamennyi típusához hasonlóan – öröklődő genetikai tényezők, a várandósság során (a születés előtti prenatális időszakban) a magzatot ért környezeti hatások, az agy és az idegrendszer fejlődésének rendellenességei állhatnak.

 

Fontos kiemelni, hogy a kutatások nem támasztják alá, hogy ok-okozati kapcsolat lenne a szülők hozzáállása, tettei és az autizmus kialakulása között! A vakcinák nem okoznak autizmus spektrum zavart – így az Asperger-szindróma kialakulásában sem játszanak szerepet.

 

Az Asperger-szindróma szövődményei

A környezet nem megfelelő válasza és a korai fejlesztés elmaradása hosszú távon az Asperger-szindrómával élő személy fejlődésének elmaradásához, életminőségének romlásához vezethet. Az autizmus spektrumon lévő embereket számos egyéb, az autizmussal együtt megjelenő nehézség is érinti. Gyakori a szorongás, a depresszió, az önsértés, sőt az öngyilkosság is gyakoribb a körükben.

 

Az Asperger-szindróma diagnosztizálása

Az Asperger-szindróma diagnózisa csak alapos klinikai kivizsgálással állapítható meg. Ezt olyan szakemberek végzik, akik képzettek az autizmus területén, és emellett egyéb területeken is rendelkeznek készségekkel (orvostudományi, pszichológiai, pedagógiai és szociális). A diagnózis felállítása során nagyon fontos az egyéb, autisztikus tüneteket okozó kórképek kizárása, ami bonyolult orvosi feladat.

 

Az Asperger-szindróma teljes körű kivizsgálásának lépései az alábbiak:

 

  • a gyanús tünetek részletes anamnézisének felvétele,
  • fejlődéstörténeti anamnézis,
  • az érintett gyermek szakember általi közvetlen megfigyelése,
  • orvosi, pszichológiai és pszichiátriai vizsgálat,
  • családi/személyes körülmények és szükségletek felmérése.

 

Az Asperger-szindróma diagnózisának felállítása nehezebb lehet a lányok és a felnőtt nők, illetve a kiemelkedő intellektussal rendelkező gyermekek és felnőttek esetén, mivel ők a nehézségeiket könnyebben tudják leplezni.

 

A folyamat során nemcsak a hiányosságokat, hanem az Asperger-szindrómának tulajdonítható erősségeket is fontos feltérképezni a megfelelő támogatás meghatározásához.

 

A diagnózis felállításának pontos menetéről az Autizmus spektrumzavar cikkünkben olvashat bővebben.

 

Az Asperger-szindróma kezelése

Az autizmus spektrum zavar (így az Asperger-szindróma) a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható, azonban megfelelő terápiával és támogatással az Asperger-szindrómás emberek teljes és független életet élhetnek felnőttkorban. A támogatás célja az életminőség javítása.

 

A személyre szabott támogatás során alkalmazandó technikák kiválasztásakor a szakemberek nem csupán a tünetek súlyosságát veszik figyelembe, hanem az érintett személy körülményeit, a megküzdési és támogatási mechanizmusait, valamint a környezeti adaptáció lehetőségeit is.

 

Az Asperger-szindrómával diagnosztizált gyermekek és felnőttek támogatásának területei és egyes módszerei az alábbiak.

 

  • Szocio-kommunikációs készségek fejlesztése. Az Asperger-szindrómával élő embereknek a szociális interakciók kialakításában és fenntartásában fokozott nehézségeik vannak. Csoportos vagy személyes ülések formájában is megvalósulhat a másokkal való interakciók és az önkifejezés gyakorlása, a mentalizációs készségek fejlesztése.
  • Az önállóság és rugalmasság támogatása strukturált környezet biztosításával és személyre szabott vizuális támogatással.
  • Pszichoterápia (kognitív viselkedésterápia, CBT). A CBT segít megismerni és megváltoztatni a negatív gondolkodási és viselkedési mintákat. Ez segíthet a szorongás, a depresszió és az egyéb társbetegségek tüneteinek enyhítésében, a kitörések, összeomlások kialakulásának megelőzésében, illetve a mindennapi nehézségek kezelésében.
  • Gyógyszeres kezelés. Kifejezetten az autizmus spektrum zavar és az Asperger-szindróma kezelésére nincsen jóváhagyott gyógyszer forgalomban. Egyes kapcsolódó speciális tünetek (pl. hiperaktivitás, szorongás, depresszió, agresszió, tikk) kezelésében azonban segíthetnek a gyógyszerek.
  • Szülők oktatása és támogatása. Az Asperger-szindrómával élő gyermek szüleinek hiteles és tudományosan megalapozott információkra, érzelmi és szakmai támogatásra van szükségük gyermekük felnevelése során. Igen hasznos, ha elsajátítják azokat a hatékony technikákat, melyekkel otthon is tudnak dolgozni a szociális készségeken és az önállóbb, rugalmasabb viselkedés és gondolkodás támogatásán, valamint a stresszes helyzetek megelőzésén és kezelésén.

 

Az Asperger-szindrómás gyermekek és felnőttek képességei, erősségei és tünetei rendkívüli változatosságot mutatnak és nagyon eltérők lehetnek, így támogatásukra nem létezik olyan módszer, amely mindenki számára megfelelően hatékony. A támogatás alapja az egyéni felmérésen alapuló egyéni támogatási terv, amely nem csupán az egyén fejlődésének előmozdítását célozza, hanem az autizmus-szempontú akadálymentesítést és a társas környezet tudásformálását is. Az autizmus-specifikus támogatás evidencia-alapú módszerei közül személyre szabott program kialakítása szükséges.

 

Az Asperger-szindróma megelőzése

Az Asperger-szindróma kialakulásának megelőzése jelen tudásunk szerint nem lehetséges. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az Asperger-szindrómával diagnosztizált gyermekek és felnőttek képesek lehetnek megfelelő életminőséget elérni, önálló életvitelt folytatni, melyben a megfelelően kiválasztott és egyénre szabott támogatásnak nagy szerepe van. A fennálló társas nehézségek kezelésével, valamint a környezet adaptációjával az életminőség javítható, a szindrómát kísérő szorongás és egyéb társbetegségek tünetei csökkenthetők.

 

KULCSSZAVAK
Asperger  |   autizmus  |   magasan funkcionáló  |   autista
1812 nagy gomb

KOLLÉGÁINK SEGÍTENEK

Hívja az EGÉSZSÉGVONALAT!

EGYÜTTMŰKÖDŐ PARTNERÜNK

bm

  

sz2020 also infoblokk

Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
További információk
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít