A genitális szemölcs (más néven: nemi szemölcs) egy olyan gyakori, szexuális úton terjedő fertőző betegség, mely a hüvely, a pénisz, a végbél és a herezacskó hámfelszínén eredményezhet a bőr felszínéből kiemelkedő hámelváltozást.
Előfordulási gyakorisága a szexuálisan aktívak között 67% körüli, ami magasnak számít. Kialakulásának kockázata viszont körültekintéssel jelentősen csökkenthető.
A genitális szemölcs főbb tünetei
A genitális szemölcs számos esetben fájdalmatlan és szinte alig észrevehető. A korai észlelést nehezíti, hogy a tünetek a kontaktust követően jóval késöbb is kialakulhatnak, jellemzően 3 hónapon belül jelennek meg.
Megjelenését tekintve a szemölcsök változatosak, a bőr felszínéből kiemelkedhetnek, de akár laposak is lehetnek. Gyakran csoportokban, egyszerre több szemölcs jelenik meg. Az elváltozás lehet vörösen festenyzett és karfiolvirágzatra hasonlító is.
A szemölcsök kialakulását egyéb tünetek kísérhetik:
- férfiak esetén: megváltozott vizeletsugár, véres vizelet;
- nők esetén: a hüvelyben seb, fekély megjelenése;
- mindkét nemben: véres széklet is előfordulhat.
Egyes esetekben a bőrelváltozás viszketéssel is járhat.
Mikor forduljon orvoshoz?
A fenti tünetek esetén érdemes bőr- és nemigyógyászhoz fordulni. Számos nemi úton terjedő betegségre utalhat a genitális szemölcs jelenléte, ezért fontos a pontos diagnózis felállítása.
Az alábbi esetekben ajánlott bőr- és nemigyógyászati szakrendelést felkeresni:
- egy vagy több felszíni elváltozás, duzzanat a hüvelyben, a péniszen, a herezacskón vagy a végbél bőrén;
- vizeletürítésben bekövetkezett változás;
- ha a partnernek genitális szemölcse van, még akkor is, ha Ön tünetmentes.
A területileg illetékes bőrgyógyászati és nemigyógyászati rendelés beutaló nélkül felkereshető.
Ha Ön várandós, mindenképp forduljon orvoshoz, így biztonságosan megválasztott terápia mellett genitális szemölcse kezelhető, megelőzve ezzel az esetleges várandóssággal kapcsolatos szövődményeket!
A genitális szemölcs kiváltó okai
A genitális szemölcsöt a humán papillomavírusok (HPV) okozzák, melyek bőrkontaktus útján, így szexuális együttlét során, orális szex útján is terjedhetnek. Ritkább esetekben előfordulhat, hogy természetes szülés során a fertőzött anya átadja az újszülöttnek a fertőzést.
A humán papillomavírusnak számos altípusa van, köztük olyanok, melyek igazoltan szerepet játszanak a méhnyakrák kialakulásában (HPV 16, 18), míg vannak, melyek főleg genitális szemölcsöt okoznak (HPV 6, 11). Azok az altípusok, amelyek a szemölcsöt okozzák, általában nem okoznak méhnyakrákot.
Azok az egyének is továbbadhatják a fertőzést, akiknél tünetmentes a betegség.
A genitális szemölcs lehetséges szövődményei
A genitális szemölcs önmagában nem jár szövődményekkel, azon kívül, hogy nagyon ritkán előfordulhat, hogy kezeletlenül nagy méretűre nő. A problémát a HPV fertőzés jelentheti.
A genitális szemölcsöket okozó HPV altípusok általában nem okoznak méhnyakrákot, azonban bizonyos altípusok összefüggésbe hozhatók egyéb hámeredetű daganatokkal, melyek a hüvelyt, a péniszt, a végbélnyílást vagy a szájüreget érintik, ezért a HPV elleni védőoltással történő megelőzésnek fontos szerepe van a hosszútávú egészségmegőrzésben.
A genitális szemölcs diagnosztizálása
A genitális szemölcs diagnózisa az érintett terület megtekintésén alapul, ritkán szükség lehet szövettani mintavételre (biopszia), ezek alapján az orvos fel tudja állítani a diagnózist.
A nemi úton terjedő betegségek gyakran együtt jelennek meg, egyszerre többféle kórokozóval történő fertőzés is előfordulhat, ezért érdemes más betegségek (pl. HIV, szifilisz) szűrését is elégezni.
A genitális szemölcs kezelése
A genitális szemölcs magától is elmúlhat, azonban, ha fájdalmas, kellemetlen, vagy viszkető, érdemes kezelni. A szemölcsök eltávolítására használható kezelési lehetőségek:
- ecsetelés;
- fagyasztás (cryoterápia);
- lézeres eltávolítás;
- sebészi eltávolítás.
A megfelelő terápia megválasztása függ a szemölcsök elhelyezkedésétől, kinézetüktől. Sok esetben több hétig tartó kezelésre van szükség. A szemölcsök kiújulásának kockázata magas.
Fontos megjegyezni, hogy a kezelések nem a vírust pusztítják el, azzal csak az immunrendszer képes megküzdeni. Előfordulhat, hogy ez nem sikerül és a vírus tünetmentesen a szervezetben marad.
A genitális szemölcs megelőzése
A HPV elleni védőoltás segíthet megelőzni a genitális szemölcsök kialakulását, hiszen az oltás a leggyakoribb, szemölcsöt okozó vírusok ellen is védelmet nyújt.
További előnye a védőoltásnak, hogy hatékony a magas rizikójú, méhnyakrákot és egyébb rosszindulatú betegségeket (pl. gégerák, szájüregi rák) okozó vírus altípusok ellen is.
A szexuális és testi egészség megőrzésében emellett fontos a biztonságos szex feltételeinek biztosítása, ugyanis óvszer használatával számos nemi úton terjedő betegség kialakulása megelőzhető.
Lásd még: