A végbélsérv az az állapot, amikor a végbél kiboltosítja a hüvely hátsó falát. A hüvelyt és a végbelet elválasztó kötőszövet és izomréteg veleszületett gyengesége, hüvelyi szülés, méheltávolítás után, vagy hibás hüvelyplasztika miatt alakulhat ki.
A végbélsérv főbb tünetei
A végbélsérv teljesen tünetmentes is lehet. Korai tünet lehet az idegentestérzés a vaginában vagy az alhasba sugárzó fájdalom. A tünetek fekvés hatására javulnak, állás hatására rosszabbodnak. Ha tünetek jelennek meg, általában a következők jellemzőek:
- a vaginán belül, a hátsó falon puha kidomborodás tapintható;
- a tojás alakú, puha szövet a vagina nyílásán keresztül akár elő is eshet;
- nehezített székletürítés – előfordul, hogy csak a sérv visszanyomása után sikerül a székletürítés;
- székelési inger székletürítés nélkül;
- székelés után érezheti azt a beteg, hogy a végbél nem teljesen ürült ki;
- szexuális problémák (fájdalom, diszkomfort);
- emelés, hajolás, köhögés, erőlködés kellemetlen érzéssel járhat.
Nem csak a végbél, hanem más kismedencei szervek, úgymint a húgyhólyag vagy a méh is előreeshet, bedomboríthatja a hüvelyt (cystocele, prolapsus). Méheltávolítás után a hüvely felső része szintén előreeshet.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a hüvelyen belül kiboltosuló puha szövetet tapint, vagy a sérv a hüvelynyíláson kívül tapintható és diszkomfortérzéssel jár, forduljon nőgyógyászhoz.
A végbélsérv kiváltó okai
A végbélsérv a medencefenékre ható fokozott nyomás miatt alakul ki.
Megnövekedhet a nyomás:
- krónikus székrekedés,
- túlsúly,
- terhesség és hüvelyi szülés,
- nehéz tárgyak gyakori emelése,
- krónikus köhögés (hörgőgyulladás, asztma) miatt.
Terhesség során a kismedence izma, szalagjai, a kismedencei kötőszövet „felpuhul”, azaz nyúlékonyabbak, gyengébbek lesznek, hogy megkönnyítsék a magzat áthaladását a medencén. A vajúdás, a szülés szintén gyengítheti ezeket a képleteket. Minél több terhessége volt valakinek, annál valószínűbb a végbélsérv kialakulása.
A végbélsérv további rizikófaktorai a következők:
- genetika: egyes emberek gyengébb kötőszövettel születhetnek, ilyen genetikai betegség például a Marfan-szindróma vagy Ehlers-Danlos-szindróma;
- kor: az életkor előrehaladtával, a menopauza során a medencefenéki szövetek veszítenek rugalmasságukból, az izomtömeg csökken;
- méheltávolítás.
A végbélsérv lehetséges szövődményei:
- székletinkontinencia,
- szexuális zavarok,
- székrekedés.
A végbélsérv diagnosztizálása
A tünetek kikérdezése után nőgyógyásza kismedencei vizsgálatot végez, kitapintja a hüvelyen belül a sérvet, megvizsgálja a kismedencei szervek elhelyezkedését. Megkérheti, hogy erőlködjön, mintha székelne, így a sérv elődomborodhat. Kismedencei és medencefenéki ultrahangvizsgálat is szükséges lehet. Kérdőívekkel a sérv életminőségre gyakorolt hatása is felmérhető.
A végbélsérv kezelése
- Ha a végbélsérv nem súlyos, kevés tünettel jár, akkor a kezelés csak az otthon végzett gátizomtornából, a Kegel-gyakorlatokból áll. A Kegel-gyakorlatok elsajátítása és tréningje a medencefenék izmainak megerősítésére szolgál. Különböző intim tornagyakorlatok és eszközök állnak rendelkezésre az izmok fejlesztéséhez, melyek elsajátítása után az erősítést akár otthonunkban is végezhetjük.
- Az elektrostimuláció a Kegel-gyakorlatokhoz hasonlóan a medencefenék izmainak edzésére szolgál. A hüvelybe helyezhető készülék elektromos impulzusok segítségével eredményezi az izomösszehúzódásokat, ezzel is erősítve az érintett területet.
- Mérsékelheti továbbá a tüneteket a sok folyadék, a rostban gazdag ételek fogyasztása, melyek megakadályozzák a székrekedés kialakulását.
- Menopauza esetén helyi ösztrogénkezelés is javulást hozhat.
- Ha a torna és az életmódváltás nem eredményes, kezelőorvosa egy hüvelybe felhelyezhető, orvosi szilikonból készült eszköz, a pesszárium használatát is javasolhatja, mely visszanyomja a helyére a sérvet. A pesszárium rendszeres tisztítása szükséges.
- Ha a sérv a hüvelynyíláson kívül tapintható, diszkomfortot okoz, vagy ha más kismedencei szervek (méh, húgyhólyag) is előboltosulnak, műtétre is szükség lehet. Ha a páciens tervez még gyereket, érdemes a műtétet a terhesség után időzíteni. A műtétet általában a hüvelyen keresztül végzik, amely során a hüvelyfal hátsó részét szűkítik, a tágult hüvelyfalat pedig plasztikázzák. Lehetőség van háló beültetésére is súlyos vagy visszatérő sérv esetében, mellyel megerősíthető a végbél és a hátsó hüvelyfal közötti szövet vagy pedig a medencefenék izmai rögzíthetők. Az utóbbi beavatkozás nagyobb kockázattal jár, szakorvosa dönthet a módszer alkalmazásáról.
A végbélsérv megelőzése
- Túlsúly esetén fontos a testsúly csökkentése diétával és a fizikai aktivitás növelésével. Ehhez kérje orvosa vagy dietetikusa tanácsát.
- Előzze meg, kezeltesse a krónikus köhögést. Szokjon le a dohányzásról, kezeltesse a hörgőgyulladását, asztmáját, COPD-jét.
- Előzze meg a székrekedés kialakulását, fogyasszon rostban gazdag zöldségeket, hüvelyeseket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat.
- Rendszeresen végezzen Kegel-tornát, mellyel megerősítheti a medencefenék izmait. Ehhez először ajánlott szakember segítségét kérnie, hogy a gyakorlatok helyes kivitelezését megtanulja.