A szívműtétek során a műtéti beavatkozás célszerve az emberi szív. A szívműtétek számtalan típusa ismeretes különféle betegségek gyógyítására, azonban leggyakrabban a billentyűbetegségek, a koszorúérbetegségek és a végstádiumú szívelégtelenség igényel műtéti beavatkozást.
A szívműtét előtt
A szívműtét előtt a kezelőorvos gondosan kikérdezi a beteget az előzményekről és a panaszokat illetően, majd fizikálisan is megvizsgálja. A talált elváltozásoktól függően az orvos további szívspecifikus vizsgálatokat kérhet:
- laborvizsgálat (pl.: troponin, proBNP),
- EKG-vizsgálat,
- szívultrahang,
- szív CT-vizsgálata,
- szív MRI-vizsgálata.
Szívbillentyűműtétek
A szív billentyűinek hibás működése esetén (elégtelen záródás vagy szűkület) az egyik lehetséges kezelési mód a nyitott szívműtét.
A műtétet általános érzéstelenítésben, altatásban végzik. A műtét során a szegycsonton ejtett hosszanti bemetszésen keresztül feltárják a mellkast. A szívet leállítják, és egy külső szerkezettel (ún. szív-tüdő motorral) biztosítják a vérkeringést. A billentyűbetegség típusától függően többféle beavatkozást is végezhetnek. Bizonyos esetekben elegendő lehet a billentyű műtéti korrektúrája (billentyűplasztika), máskor műbillentyűt ültetnek be. A beültetett műbillentyű lehet ún. mechanikus (teljesen mesterségesen előállított) vagy biológiai (állati szövetekből előállított).
A billentyűműtét után minden esetben szükséges bizonyos ideig (általában 3 hónap) véralvadásgátló gyógyszer szedése, mechanikus műbillentyű esetén ez élethosszig tart.
Lehetőség van katéteres billentyűplasztikára vagy műbillentyű beültetésére is. A billentyűbetegség típusa és a beteg állapota határozza meg, hogy melyik műtéti mód alkalmazható. Katéteres beavatkozás során az alkar vagy a comb artériáján keresztül vezetik fel a munkaeszközöket és a műbillentyűt, így a mellkas feltárása nélkül tudják elvégezni a beavatkozást.
Szívkoszorúér- műtét (bypassműtét, CABG)
A szívkoszorúér-műtét fontos kezelési mód a súlyos fokú koszorúérszűkülettel rendelkező betegek számára.
A műtétet általános érzéstelenítésben, altatásban végzik. A műtét során a szegycsonton ejtett hosszanti bemetszésen keresztül feltárják a mellkast. Kétféle technika is elterjedt: az egyik esetben működő szíven történik a beavatkozás, a másik esetben pedig a szívet leállítják, és egy külső szerkezet (szív-tüdő motor) biztosítja a vérkeringést a műtét alatt. A szívkoszorúér-műtét lényege, hogy áthidalják (bypass) a koszorúereken található szűkületeket, így biztosítva a szűkület utáni szívizomterület megfelelő vérellátását. Az áthidaláshoz a beteg saját artériáját vagy vénáját használják fel.
Szívtranszplantáció
Szívtranszplantáció során a véglegesen károsodott szív helyére egy másik emberből származó egészséges szívet ültetnek be. A szívtranszplantáció leggyakoribb oka a végstádiumú szívelégtelenség, azonban számos veleszületett elváltozás végső megoldása is lehet.
A szívtranszplantáció szükségességekor a beteget gondos kivizsgálásnak vetik alá, hogy megfelel-e a szívtranszplantáció feltételeinek. Ha a beteg megfelelő, akkor felkerülhet a várólistára.
Agyhalál állapotában lévő, de szívkárosodást nem szenvedett betegek adományozhatnak szívet (donor), ha életük során nem nyilatkoztak egyértelműen ennek tiltásáról.
A műtét során az operáló sebész eltávolítja a véglegesen károsodott, beteg szívet, majd az egészséges donorszívet ülteti a helyére. A műtét általában 3-6 órát vesz igénybe, és utána több hetet igénylő, hosszas rehabilitáció következik a beteg számára.
A szívműtétek után
A szívműtétek többsége nagy megterheléssel járó műtét, ami után több napos, intenzív osztályos megfigyelésre van szükség.
A műtét után a betegeknek néhány intézkedést érdemes betartani, mert a szívműtéten átesett betegeknek a szívbelhártyagyulladásra és egyéb, a szívet súlyosan károsítható fertőző betegségekre fokozott lehet az esélyük.
- Kerülje a kontaktust fertőző beteg emberekkel.
- Mosson kezet alaposan minden étkezés előtt, valamint a tömegközlekedés és a közösségi terek használata után.
- Bármilyen vágást, sebet tisztítson meg és fertőtlenítsen megfelelően, és helyezzen rá fedőkötést.
- A szívműtét után szükséges a kapott gyógyszerek helyes szedése és a megfelelő betegségkontroll, a megfelelő időközönkénti orvos-beteg találkozás. Ennek menetéről kérjen tájékoztatást kezelőorvosától.
- Szükség lehet továbbá az életmód, különös tekintettel a testmozgás és az étkezési szokások körültekintő kialakítására.