A takonykór (melioidosis) a Burkholderia mallei baktérium által okozott fertőző megbetegedés, melyet ugyan az ember is elkaphat, de elsősorban a patás állatok (főként lovak) megbetegedését okozza. A lovak mellett a szamarak, öszvérek is elkaphatják, és egyéb emlősök – például kecskék, kutyák és macskák – is érintettek lehetnek.
Emberi megbetegedés gyakrabban jelentkezik azok körében, akik fertőzött állatokkal vagy fertőzött állatok szöveteivel kerülnek kapcsolatba a munkájuk során (pl. állatorvosok, lótenyésztéssel és -tartással foglalkozók, laboratóriumi dolgozók, vágóhídi dolgozók).
A takonykór főbb tünetei
A tünetek a fertőzés típusától függően különbözőek lehetnek, ennek megfelelően a takonykór négy fajtáját különítik el.
A takonykór leggyakoribb tünetei az alábbiak:
- láz, hidegrázás, izzadás,
- izomfájdalom,
- mellkasi fájdalom,
- izommerevség,
- fejfájás,
- orrfolyás,
- fényérzékenység (gyakran erős könnyezéssel kísérve).
Lokalizált forma: ha valamilyen vágás vagy sérülés található a bőrön, akkor lokalizált (helyi) megjelenésű fertőzés alakulhat ki, mely az adott területen a bőr kifekélyesedésével jár. A tünetek a fertőzést követően 1-5 nappal jelennek meg (a baktérium szervezetbe jutásának megfelelő helyen), és a fertőzés a nyirokcsomók megnagyobbodásával is járhat. A nyálkahártyák (szem, orr, légúti nyálkahártya) fertőződése fokozott nyák- és váladékképződést okozhat (orrfolyás, fokozott könnyelválasztás és légúti váladékképződés). A fertőzést követően 1-4 héttel a lokalizált fertőzés szétterjedhet a szervezetben.
Tüdőérintettséggel járó forma: a takonykór gyakran tüdőérintettség formájában jelentkezik. A betegség ezen formájában tüdőgyulladás, tüdőtályog, mellkasi folyadékgyülem jelentkezhet. A mellkasröntgen-vizsgálat a tüdőlebenyek gyulladását mutatja.
Véráramfertőzés: kezelés nélkül a takonykór okozta véráramfertőzések 7-10 nap alatt halálhoz vezethetnek.
Krónikus gyulladás: a takonykór krónikus formájában a szervezetben számos helyen – izmok, bőr, karok, lábak, tüdő, lép és máj – tályogok jelenhetnek meg.
A takonykór terjedése
A fertőzés emberre a fertőzött állat szöveteivel vagy testváladékával történő kontaktus útján terjed. A baktérium a bőrön található vágásokon, horzsolásokon keresztül, illetve a nyálkahártyákon át (szemek, orrnyálkahártya) kerülhet a szervezetbe, valamint fertőzött aeroszol vagy fertőzött állat által kontaminált por belégzésével. Az emberről emberre való terjedés nem jellemző.
Afrikában, Ázsiában, Közel-Keleten, Közép- és Dél-Amerikában gyakoribb a takonykór előfordulása, mint Európában, Ausztráliában vagy Észak-Amerikában.
A takonykór diagnózisa és kezelése
A diagnózis a klinikai tünetek és laboratóriumi vizsgálatok alapján történik.
Mivel az emberek körében ritka megbetegedésről van szó, az antibiotikum-kezeléssel kapcsolatos tapasztalatok korlátozottak. Ugyanakkor rendelkezésre áll számos antibiotikus hatóanyag, amelyre a kórokozó érzékeny.
A takonykór megelőzése
A Burkholderia mallei baktérium ellen jelenleg nincs védőoltás. A fertőzés szempontjából érintett (endémiás) területeken a megelőzés kulcsa a fertőzött állatok azonosítása és elkülönítése, eltávolítása az állatpopulációból.
Az egészségügyben dolgozók körében az általános higiéniás és a cseppfertőzéssel terjedő kórokozókkal szembeni higiéniás rendszabályokkal csökkenthető a megbetegedés kockázata.