A TENS-kezelés (Transcutaneous electrical nerve stimulation) bőrön keresztül alkalmazott idegi stimuláció az elektroterápia egyik formája, amit elsősorban krónikus, de egyes esetekben akut fájdalmak enyhítésére alkalmaznak. Előnye, hogy a fájdalomcsillapítás gyógyszerek, illetve gyógyszer-mellékhatások nélkül érhető el. A kezelés során a páciens – a kezelt területen – enyhe bizsergést, de akár izomösszehúzódást is érezhet.
A kezelés során a bőrre helyezett elektródákon keresztül különböző frekvenciájú és erősségű elektromos impulzusokkal stimulálják a fájdalmas területen található idegvégződéseket. Kezelés előtt le kell mosni langyos, szappanos vízzel a kezelendő területet. A zsíros bőr csökkenti az elektróda tappancsok tapadását és rontja a jelátvitelt. Erősen szőrös területen a kezelés hatása elmaradhat, mert a szőrök megakadályozzák a hatást, ezért célszerű leborotválni a kezelendő területet. Az elektródák soha ne érintkezzenek egymással, mindig legyen közöttük legalább 2-3 cm távolság.
A stimuláció hatására a fájdalomérzet nem jut el az agyba, így fájdalom sem jelentkezik. Leegyszerűsítve a működés elvét: a fájdalmat okozó ingerek helyét az eszköz által kibocsájtott elektromos impulzusok foglalják el. Ezen felül az elektromos stimuláció hatására az agyban (a hipofízisből és a hipotalamuszból) endorfinok szabadulnak fel, melyek a szervezet saját fájdalomcsillapítói.
A TENS-kezeléshez használatos gépek lehetnek egy vagy több frekvencián, illetve áramerősséggel működők. Léteznek belőlük kisméretű, hordozható készülékek is.
A TENS-kezelés az alábbi esetekben lehet hatásos fájdalomcsillapító:
- ízületi gyulladások;
- meszesedések okozta ízületi fájdalmak (például: derékfájás, térdfájás);
- izomhúzódások;
- rándulások, ficamok;
- krónikus szervi betegségek által okozott perifériás fájdalmak.
Néhány akut esetben (például: törés, zúzódás, fogfájás, fülfájás) is egyre gyakrabban használják a gyógyszer nélküli, elektromos impulzusok általi fájdalomcsillapítást.
A TENS nem alkalmazható
- pajzsmirigy területén,
- koponyacsonton,
- visszeres terület felett,
- trombózis, visszérgyulladás esetén,
- nyílt seben,
- szemen, illetve a szemkörnyéken,
- sérült, gyulladt bőrfelületen,
- vízben.
A TENS használata tilos
- várandós nőknél,
- pacemakerrel élőknél,
- epilepsziás betegeken.
A kezelés egyik ismérve, hogy a szervezet hamar hozzászokik a stimuláló impulzushoz, így az rövid időn belül hatástalanná válik. Ezt az újabb, korszerűbb készülékek az impulzusok folyamatos modulálásával igyekeznek megakadályozni.
A TENS-kezelés, mely általában 30 perces kezelés, fájdalomcsillapító hatása – optimális esetben – akár 24 óráig is tarthat.