A vesekövek kemény, kristályos, ásványi sókból álló lerakódások a vesékben. Összetételüket tekintve sokfélék lehetnek, de többnyire kalciumtartalmú anyagokból állnak.
A vesekövek mérete változatos: lehet homokszemnyi, de akár több centiméter átmérőjű kövek is kialakulhatnak. Körülbelül 10 emberből egynek lesz veseköve az élete során.
A vesekő főbb tünetei
A vesekövek önmagukban nem okoznak panaszokat. Tünetek akkor jelentkeznek, ha a kő elmozdul a helyéről, és a húgyvezetékbe (a vesét a húgyhólyaggal összekötő csőbe) kerül. Itt elzáródást okozhat, akadályozva a vizelet útját.
Ilyenkor az alábbi tünetek jellemzők:
- erős, éles fájdalom a háton vagy oldalt, a bordák alatt;
- a fájdalom az alhasba vagy az ágyék felé sugárzik;
- a fájdalom többnyire hullámokban jelentkezik;
- fájdalom, égő érzés társulhat a vizeletürítéshez.
Egyéb tünetek lehetnek:
- vér a vizeletben,
- zavaros vizelet,
- gyakori vizelési inger,
- hányás,
- hidegrázás,
- láz,
- rossz közérzet,
- forróságérzet,
- verejtékezés,
- a vizelettel távozó homokszerű vagy apró kavicsszerű képződmény(ek).
Mikor forduljon orvoshoz?
Rendkívül erős, a hát, oldal, alhas vagy ágyéki tájékon érzett fájdalom és láz esetén, valamint véres vizelet megjelenésekor keresse fel a területileg illetékes sürgősségi betegellátó osztályt, vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
A vesekő képződésének lehetséges okai
A vesekövek akkor alakulnak ki, ha a vizelet több kristályképző anyagot (pl. kalciumot, oxalátot, húgysavat) tartalmaz, mint amennyit a folyadék oldott állapotban tud tartani.
A vesekövek kialakulásának gyakran nem lehet meghatározni egyetlen konkrét okát, inkább több tényező együttállása vezethet azok kialakulásához. Ilyen hajlamosító tényező lehet:
- személyes vagy családi kórelőzményben előforduló vesekő,
- elhízás,
- magas vérnyomás,
- köszvény,
- kiszáradás,
- fehérjében vagy sóban gazdag diéta,
- bizonyos gyógyszerek szedése.
A vesekő lehetséges szövődményei
A vesekövek jelenléte a húgyutakban fokozza a húgyúti fertőzések kialakulásának esélyét. A kezeletlen vesekő a húgyvezetékben okozhat hegesedést, szűkületet, amely következtében vizeletpangás jöhet létre, ami rontja az érintett vese funkcióját.
A vesekő diagnosztizálása
A vesekövek észlelése képalkotó vizsgálatokkal (röntgen, ultrahang, CT) lehetséges. A képalkotó vizsgálatokat kiegészíthetik laborvizsgálatok (vér-, illetve vizeletvizsgálat), illetve kontrasztanyagos vizsgálatok is.
A vesekövek kezelése
Enyhe fájdalom esetén a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is segíthetnek, az erős fájdalom kezelése azonban orvosi feladat.
A vesekövek többsége apró, és a vizelettel távozik, ám előfordulhat, hogy a kialakult követ ultrahangos zúzással kell kisebb darabokra törni ahhoz, hogy a vizelettel kiüríthető legyen. Amennyiben a kő mérete indokolja, szükségessé válhat akár a sebészeti úton való eltávolítása is.
A vesekövek kialakulásának megelőzése
A vesekő kialakulásának kockázata csökkenthető:
- megfelelő mennyiségű folyadék (elsősorban víz) fogyasztásával;
- foszforsavat tartalmazó italok fogyasztásának korlátozásával (sör, kóla);
- a húgyúti fertőzések elkerülésével, illetve mielőbbi gyógykezelésével;
- az állati fehérjék korlátozott fogyasztásával;
- csökkentett sóbevitellel.
A vesekőképződésre hajlamos személyek szakorvosi (gyógyszeres) segítséget is kaphatnak a rendszeres, illetve további kőképződés megelőzésére.