A köldöksérv gyermekeknél a legtöbb esetben 4-5 éves korig magától elmúlhat, ezért a műtéttel érdemes várni. Ha 4-5 éves korig a köldökgyűrű nem záródik teljesen, akkor műtéti úton ajánlott zárni a későbbi problémák elkerülése érdekében.
Felnőtteknél a műtét minden esetben ajánlott, mert az életkor előrehaladtával nem várható javulás; ráadásul a köldöksérv különböző okokból növekedhet is. Idővel a szövődmények kialakulásának esélye szintén növekszik, ami a következőkhöz vezethet:
- sérv kizáródása: a sérvtartalom a sérvkapun keresztül nem helyezhető vissza a hasüregbe (a köldökgyűrű „szorítja”), ezáltal károsodik a bélfal vérellátása, ami akár a bélszakasz elhalásához is vezethet. Ennek korrekciójához sürgős műtét szükséges;
- elzáródás (obstrukció): a sérv gátolhatja a béltartalom továbbhaladását a bélrendszerben, hányingert, hányást, erős fájdalmat okozva a betegnek. Ismét csak sürgős műtéttől várható megoldás.
Köldöksérvműtét előtt
A műtét előtt az orvos utasítást ad a betegnek arra vonatkozóan, hogy a műtétet megelőző időszakban meddig szabad ennie-innia. A kórházban a beteg találkozik az altatóorvossal (aneszteziológussal), a sebésszel, valamint az ápolókkal – ekkor felteheti a műtéttel kapcsolatos kérdéseit is.
A műtét többnyire általános érzéstelenítés mellett (altatásban) történik, így a beteg semmilyen fájdalmat nem érez, és emlékei sem lesznek a műtétről.
Felnőtteknél – amennyiben kis sérvről van szó – végezhető a műtét helyi érzéstelenítésben is. Ilyenkor a beteg nem alszik, de semmilyen fájdalmat nem érez.
Köldöksérvműtét menete
A beavatkozás hozzávetőleg 20-30 percet vesz igénybe. A műtét során egy kis méretű bemetszést ejtenek a köldök mellett, majd a sérvtartalmat visszahelyezik a hasüregbe, és a hasfal rétegeit zárják. Felnőttek esetében szükség lehet háló beültetésére is a hasfal megerősítésére. A háló plusz hasfali réteget jelent, amely abban az esetben is megakadályozza az újabb sérv kialakulását, ha arra a gyengébb hasizomzat egyébként hajlamos lenne.
A műtétet követően további két órán keresztül megfigyelés alatt tartják a pácienst, aki az esetek többségében még a műtét napján elhagyhatja a kórházat.
A felépülés ideje alatt óvakodni kell a nehéz fizikai terheléstől (sport, súlyok emelése), emellett javasolt 1-2 hét betegszabadság igénylése, illetve az iskola alóli felmentés. A betegek többsége egy hónappal a műtét után visszatérhet normál életmódjához.
Köldöksérvműtét lehetséges szövődményei
A köldöksérvműtétek általában szövődménymentesek. Ritka esetben előfordulhat sebfertőzés (a seb vörös, duzzadt és fájdalmas), sebszétválás, vérzés, bélsérülés vagy a sérv kiújulása.