Normál esetben a felső és az alsó szemhéjak befedik a szemgolyót: nyitott állapotban részlegesen, csukott helyzetben pedig teljesen. Az emberi test többi szövetéhez hasonlóan idővel a szemhéj is veszít rugalmasságából, és előfordulhat hogy megereszkedése következtében az alsó szemhéj kifordul (ectropium) vagy befordul (entropium). Ezek a szemhéj-rendellenességek az esztétikai, kozmetikai problémákon kívül szemészeti panaszokat is okozhatnak, és akár súlyos látásproblémához is vezethetnek.
Entropium – a szemhéj befordulása
Az entropium kialakulása
A kötőszöveti rostok meggyengülése következtében a szemizom az alsó szemhéjat befelé billentheti, melynek következtében a szempillák súrolják, dörzsölik a szaruhártyát. A dörzsölés kellemetlen idegentest-érzést, irritációt, könnyezést vált ki. Idővel a kötőhártyán vörösség, a szaruhártyán hámhiány alakulhat ki. Előrehaladottabb stádiumban kötőhártya- és szaruhártya-gyulladást, fekélyt okoz. Kezeletlenül a betegség súlyos látásromláshoz, sőt vaksághoz is vezethet.
Az entropium kezelése
Az entropium gyógyítása műtéti beavatkozást igényel: a szemhéjbőr kimetszése vagy a szemhéjszélre tolódott izom kiirtása önmagában is elegendő lehet. Tartós eredmény érhető el a Blaskovics-féle műtéttel, amely az izom kiirtását a szemhéj bőrének megrövidítésével és megfeszítésével kombinálja.
Ectropium – a szemhéj kifordulása
Az ectropium kialakulása
Ha az alsó szemhéj jelentősen megereszkedik, a szemhéj kifelé fordulhat, így a szaruhártya egy korábban fedett része szabaddá válik. A szemhéj védelme nélkül fennáll a szemkiszáradás, majd ennek következtében a túlzott könnyezés veszélye. Az alsó szemhéj kifordulása a belső zugban kezdődik. Legelső jel lehet az alsó könnypont kifordulása. A szaruhártya fedetlen része kiszárad, hámhiány jön létre, majd fekély keletkezhet. A kifordult rész kötőhártyája is levegőnek van kitéve, ezért kiszárad, és vörösödéssel járó krónikus kötőhártya-gyulladás alakulhat ki. A krónikus gyulladás miatt a kifordult kötőhártya megvastagodik.
Az ectropium kezelése
Átmenetileg műkönnyek és szemkenőcsök használhatók a szem felszínének védelmére és a gyulladás kezelésére.
Az ectropium végleges gyógyításához azonban rendszerint sebészeti beavatkozás szükséges, amit helyi érzéstelenítéssel végeznek. A szemhéjrendellenesség megszüntetésére az egész világon elterjedt a „magyar plasztika” néven is ismert Imre-féle íves plasztika, melynek lényege: a bőr íves eltolása a bőrhiányos területre.
Az entropium és ectropium korrigáló műtétek általában 30-60 percig tartanak, attól függően, hogy csak az egyik vagy mindkét szemet érintik-e. A műtét eredménye hosszan tartó, azonban az évek múltával a bőr és a szemhéj lágy szövetei tovább lazulnak, ezért a probléma visszatérhet.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha szemhéja befordulását vagy kifordulását észleli, mihamarabb keressen fel szemész szakorvost, mert a problémának komoly következményei lehetnek.
Az ectropium és entropium-műtétek utáni felépülés
A műtétet követően néhány óra elteltével haza lehet menni. Az öltések eltávolításáig védeni kell a szemhéjat a víztől, a napfénytől, illetve kerülni kell a szem sminkelését, az alkoholfogyasztást. Óvatosnak kell lenni a lehajolásnál, és nem ajánlott a fizikai megterhelés.
Az ectropium és entropium-műtétek lehetséges szövődményei
A műtét alacsony rizikójú, de mint minden beavatkozásnak, lehetnek kockázatai, szövődményei.
A műtét általános szövődményei lehetnek:
- duzzadás, véraláfutás a szem körül (1-2 héten belül elmúlik),
- a műtéti terület fertőzése,
- vérzés.
A műtét speciális szövődményei lehetnek:
- szaruhártyakopás,
- kozmetikai problémák.