A polymyalgia rheumatica egy mozgásszerveket érintő, gyulladásos megbetegedés, mely elsősorban 50 év felettieket érint, és nőknél gyakoribb. Jellemző a váll, a csípő és a nyak fájdalma, reggeli merevsége, melyet a szervezet általános gyulladása is kísér. Az akutan jelentkező gyulladás jól reagál kortikoszteroid-terápiára. A betegség gyakran érgyulladással, az óriássejtes arteritisszel társul.
A polymyalgia rheumatica főbb tünetei
A betegség legjellegzetesebb tünetei a különböző izom- és ízületi fájdalmak, melyek az izmok között elhelyezkedő tasakok gyulladása miatt alakulnak ki. Jellemzői:
- fájdalom, jellegzetesen a nyak, váll és/vagy medence területén (általában kétoldali),
- reggel merevség az említett területeken, mely napközben javul,
- az érintett ízületek mozgási tartományának beszűkülése.
Kísérő tünet lehet:
- hőemelkedés,
- kimerültség,
- rossz közérzet,
- étvágytalanság,
- esetleg fogyás.
Amennyiben a betegség érgyulladással (óriássejtes arteritisszel) társul, akkor látászavar és fejfájás is kísérő tünet lehet.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, azaz izomfájdalom és az érintett területek merevsége jelentkezik, mely hőemelkedéssel, rossz közérzettel vagy étvágytalansággal is társul, keresse fel háziorvosát, aki elindítja a szükséges kivizsgálást.
Amennyiben ezek mellett erős fejfájást, homályos látást vagy kettős látást tapasztal, keresse fel a területileg illetékes sürgősségi betegellátó osztályt, ez ugyanis érgyulladás jele lehet, mely mihamarabbi beavatkozást igényel.
A polymyalgia rheumatica kialakulásának oka
A betegség kialakulásának pontos oka nem ismert. Szerepet tulajdonítanak bizonyos géneknek, valamint valamilyen környezeti tényezőnek (például egy vírusfertőzésnek), melyek egyes személyek esetében a polymyalgia rheumatica kialakulásához vezethetnek.
A polymyalgia rheumatica lehetséges szövődményei
A betegség nem jár életveszélyes szövődményekkel, azonban a tünetek nagymértékben megnehezíthetik a mindennapi feladatok elvégzését, így negatív hatással lehetnek a betegek általános jóllétére. Amennyiben a betegség óriássejtes arteritisszel társul, komoly fejfájás és látásvesztés is kialakulhat, az erek gyulladása miatt enyhe fokú agyi keringési zavarral is szövődhet.
A polymyalgia rheumatica diagnosztizálása
Az orvos első körben fizikális vizsgálatot végez, különös figyelemmel az ízületek állapotára. Ezt követheti részletes neurológiai vizsgálat is. Ezen kívül ultrahang és/vagy MRI készülhet az izmok és ízületek áttekintése érdekében. Lényeges továbbá a vérvizsgálat, melyben szintén jellegzetes, gyulladásra utaló eltérések láthatók. A betegséget fontos elkülöníteni a rheumatoid arthritistől, melynek tünetei nagyon hasonlóak.
A polymyalgia rheumatica kezelése
A betegség elsővonalbeli kezelése kortikoszteroid adása, mely hatására általában rövid időn belül enyhülnek a tünetek. Emellett fájdalomcsillapító gyógyszerek is segíthetnek a panaszokon. Bizonyos esetekben a kezelőorvos előírhat fizioterápiát is. A teljes tünetmentesség elérése hosszabb folyamat, általában 1-2 év, azonban a betegség kiújulhat.
Súlyosabb lefolyás esetén a szteroidterápia kiegészíthető erősebb, az immunrendszert befolyásoló szerrel (pl. methotrexát), melyet a rheumatoid arthritis kezelésében is alkalmaznak.