A vákuum asszisztált sebzárás (angolul VAC – vacuum assisted closure) nehezen gyógyuló vagy nagyméretű sebek gyógyulását elősegítő sebkezelési technika, melynek során a seb csökkentett nyomás alá kerül.
A negatív nyomású sebkezelés módszerét a 20-as évek elején kezdték el vizsgálni és alkalmazni, mely napjainkban már alapvető sebkezelési módszerré nőtte ki magát. A módszer eredményeként a seb kiterjedése csökken, a szívással eltávolítható a felesleges sebváladék és ezzel együtt az ödéma is mérséklődik, továbbá az eljárás kedvez a sebgyógyulási folyamatoknak is.
A vákuum asszisztált sebzárás alkalmazása
Nagy kiterjedésű, fertőzött sebek esetén a sebgyógyulás a normálisnál lassabban történik, különösen, ha olyan betegről van szó, akinél más sebgyógyulást hátráltató kockázatok is fennáll (pl. cukorbetegség). A krónikus (nem gyógyuló) seb fájdalmat okozhat, kitolja a szükséges kezelés időtartamát, egyes esetekben életet fenyegető kockázatot hordoz (szepszis), és növeli a helyreállító (rekonstrukciós) műtétek szükségességét.
Vákuumos sebzárás alkalmazható:
- nagy kiterjedésű sebeknél;
- krónikus sebeknél, melyeknél a gyógyulás várhatóan elhúzódó;
- égési sérüléseknél;
- traumás sérüléseknél;
- felfekvés (decubitus) hámhiánnyal járó súlyos formáiban;
- császármetszésnél (különösen túlsúlyos nőknél);
- bőrátültetést követő kiegészítő terápiaként.
Továbbá megemlítendő, hogy a megnövekedett vérzési rizikó nem minden esetben kizáró tényező a terápia alkalmazása szempontjából. Bizonyos fokú vérzékenység, hosszútávú véralvadás gátló terápia mellett is alkalmazható a vákuum asszisztált sebkezelési módszer, de kisebb negatív nyomás kialakítása, valamint fokozottabb kontroll szükséges.
A vákuum asszisztált sebzárás működése
A friss vagy felfrissített sebet kimossák, majd egy vele azonos méretű, nagy pórusú szivacsot helyeznek rá. A sebet és vele együtt a szivacsot folyadék- és légzáró fóliával fedik le. A fólián ejtett nyíláson a szivacsra folyamatos szívást helyeznek, mely negatív nyomást alakit ki egy pumpa segítségével. A betegnek, ha felkelhet mindig magával kell vinnie a pumpát, bizonyos esetekben haza is mehet a kötéscserék közötti időszakra.
A vákuumos környezet:
- segít eltávolítani a sebből a felesleges folyadékokat;
- csökkenti a duzzanatot;
- csökkenti a seb bakteriális elfertőződésének esélyét;
- segít összébb húzni a seb széleit;
- serkenti a seb környékén a vérkeringést (ezáltal segítve a sebgyógyulást).
A vákuumasszisztált sebzárás terápiás előnyei
A vákuumasszisztált sebzárás a gyorsabb sebgyógyulás elősegítése révén csökkenti a kórházban töltött időt, csökkenti seb elfertőződésének esélyét, valamint a terápiát követően kisebb eséllyel van szükség plasztikai, rekonstrukciós beavatkozásra.
Ennek a sebkötözésnek az is előnye, hogy ritkábban kell a kötést cserélni (3-5 naponta) mint a normál kötést, ezáltal is csökkentve a sebfertőződés kialakulásának esélyét, valamint a kötéscsere okozta kellemetlenségeket.
A vákuum asszisztált sebzárás lehetséges szövődményei
A vákuumasszisztált sebzárásnak ritkán vannak szövődményei. A kötések cseréje fájdalmas lehet, ahogy a megszokott kötések esetében is.
Esetleges más szövődmények:
- a szívó hatás miatt fellépő erősebb vérzés;
- sebgyógyulási nehézségek, amelyeket például az is kiválthat, hogy nem sikerül megfelelően létrehozni a vákuumos környezetet;
- sebfertőzés, szepszis (vérmérgezés).
A vákuum asszisztált sebzárás ellenjavallatai
A vákuum asszisztált sebzárás nem alkalmazható az alábbi esetekben:
- elhalt szövetek a sebben és környékén;
- sebzés, mely csontvelőgyulladással társul;
- daganat okozta sebzés;
- sipollyal társuló seb;
- nagyér sérüléssel társuló sebzés;
- rossz állapotú, törékeny bőrszövet;
- allergia a kötésnél használt anyagra;
- a seb környékén nagyon rossz vérkeringés;
- a seb közel van egy ízülethez, így a mozgás miatt könnyen kinyílhat.