Az esszenciális tremor – más néven jóindulatú esszenciális remegés, családi tremor, örökletes tremor –, a leggyakoribb mozgászavarok közé tartozik. Elsősorban a felső testrészek érintettek: leginkább a kéz, ritkább esetekben a fej, a nyelv, esetleg a láb. A legjellemzőbb tünet, hogy a betegnek a célzott mozdulatoknál akaratlanul és kontrollálhatatlanul remeg a keze, ami nyugalmi helyzetben általában megszűnik.
Az esszenciális tremor tünetei
A betegség leggyakoribb tünete az akaratlagos mozgás közbeni kézremegés. A remegés hasonlít a Parkinson-kórnál jelentkező tünetre, azonban fontos különbség, hogy a Parkinson-kórban a remegés jellemzően nyugalmi állapotban figyelhető meg, ellentétben az esszenciális remegéssel, amely csak a célzott mozdulatoknál jelentkezik. További különbség, hogy ennél a betegségnél nem észlelhető a Parkinson-kórra jellemző testi és szellemi leépülés: a remegésen kívül egyéb eltérés nem található, a betegek értelmi képességeiben nem történik változás.
A remegés általában a kezeket érinti először, és jellemzően a test egyik oldalán jelentkezik, majd a később átterjed másik oldalra is. A remegés az első években fokozódik, majd stabilizálódik, az életkor előrehaladtával viszont fokozatosan rosszabbodhat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Megmagyarázhatatlan kézremegés esetén mindenképpen keresse fel háziorvosát a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
Az esszenciális tremor kiváltó okai
Az esszenciális remegés az agy működészavarából adódik. A kiváltó okok még nem teljesen tisztázottak, a feltételezések szerint a kisagyban található idegsejtek elváltozása okozza. A betegség bármely életkorban kezdődhet, de gyermekkorban ritka. Előfordulhat családi hajlam nélkül is, de örökölhető: ha mindkét szülő esszenciális tremorban szenved, a gyermeknél 50% az esélye, hogy kialakul a betegség – a tünetek ebben az esetben fiatalabb életkorban is jelentkezhetnek.
Az esszenciális tremor lehetséges szövődményei
A remegés fokozatosan – évek alatt – súlyosbodhat, ami a betegek nagy részét előbb-utóbb korlátozza a finomabb mozgásokban: az írásban, étkezésben, ivásban. A betegség nem rövidíti meg a várható élettartamot.
Az esszenciális tremor diagnózisa
Az esszenciális tremor diagnosztizálására nincsenek speciális vizsgálatok, az orvos alapos kikérdezéssel (anamnézis felvétel), fizikális vizsgálattal, neurológiai vizsgálattal, valamint vérvizsgálattal zárja ki a remegés egyéb lehetséges okait.
Az esszenciális tremor kezelése
A betegséget nem lehet gyógyítani, de a tüneteket lehet enyhíteni. A kis mértékű tremor – különösen, ha a beteg nem végez precizitást igénylő munkát – nem igényel kezelést; a terápia korai elkezdése nem lassítja és nem állítja meg a betegség előrehaladását.
Előfordulhat, hogy bizonyos tényezők súlyosbítják a remegést – ez egyéneként változhat, de a legyakoribbak a:
- stressz,
- koffein,
- alkohol,
- gyógyszerek (például egyes asztma elleni szerek).
A kiváltó tényezők elkerülése segíthet a tünetek csökkentésében.
Szükség esetén a remegés mértékét gyógyszeres kezeléssel lehet csökkenteni. Többnyire béta-blokkolókat vagy epilepsziára kifejlesztett gyógyszereket alkalmaznak (ennek hátránya, hogy lehetnek mellékhatásai). A gyógyszerek hatékonysága egyénileg változó, ezért előfordul, hogy több készítményt is ki kell próbálni a jobb hatás elérése érdekében.
A betegek egy részének segíthet a közvetlenül izomba adott botulinum toxin injekció is, különösen a fej- vagy nyelvremegés esetén. Az injekció a remegést okozó izmok átmeneti elgyengülését idézi elő, ennek eredményeként csökken a remegés. A kezelést évente több alkalommal kell megismételni.
Súlyos állapot esetén – ha a gyógyszeres terápia nem segít –, neurológus javasolhat műtétet is. Az idegsebészeti beavatkozások több típusa is szóba jöhet: például az agy talamusz részének roncsolása vagy stimulálása. A mély agyi stimuláció (DBS: deep brain stimulation) műtét során a talamuszba elektródot ültetnek, amit összekötnek a mellkas bőre alá ültetett pacemakerrel.
A megfelelő gyógyszer kiválasztását, illetve a beteg számára leghatékonyabb kezelést a kezelőorvossal kell megbeszélni.