A framboesiasis (más néven Yaws, Bouba vagy framboesia) a Treponema pallidum baktérium egy speciális, pertenue nevű altípusa által okozott krónikus, potenciálisan eltorzító bőrbetegség.
A fertőzés bőrkinövéseket okoz, amelyek először csak egy területen jelentkeznek, majd átterjednek a test más részeire is. Kezeletlen esetben hónapokkal, évekkel később is visszatérhet, és maradandó bőr-, illetve szövet- és csontkárosodást okozhat.
A framboesiasist a szifiliszt okozó baktériumhoz hasonló kórokozó okozza, azonban – a szifilisszel ellentétben – nem szexuális úton terjedő betegség: a kórokozó bőrsérüléseken keresztül jut be a szervezetbe.
A framboesiasis főbb tünetei
A betegségnek több stádiuma van, jellemzően bőrciszták és fekélyek terjednek el és alakulnak át a különböző állapotok során.
Általános tünetként jelentkezhet:
- nyirokcsomó-duzzanat,
- csontfájdalom és -duzzanat,
- fáradékonyság,
- rossz közérzet.
A framboesiasis stádiumai az alábbiak.
Elsődleges framboesiasis: az első tünetek jelentkezése, amikor kis bőrkinövés jelenik meg a bőrön – általában az alsó végtagon –, mely idővel növekszik és kérgesedik (a kezdeti cisztából jellemzően viszkető fekély alakul ki). Háromtól hat hónapig is eltarthat.
Másodlagos framboesiasis: hónapokkal az első tüneteket követően jelenik meg. Számos bőrkinövés jelentkezik, a fertőzés a csontokra (ujjak, kezek, lábak) is ráterjedhet, és azok duzzanatát, fájdalmát okozhatja.
A bőrelváltozások jellemzően már a karokon, kézen is megjelennek. Jellemzői:
- szemölcsszerűek,
- fekély- vagy sebszerűek,
- kiemelkedőek és göröngyösek („málnaszerűek”),
- pirosak vagy sárgák,
- hámlóak és laposak,
- kemények és vastagok.
Látens framboesiasis: a mikrobiológiai tesztek ugyan kimutatják a baktériumot, a fertőzés azonban nem jár tünetekkel. Ez a stádium évekig is eltarthat, s bár tüneteket nem okoz, fertőzni fertőz.
Késői (harmadlagos) framboesiasis: kezeletlen esetekben az emberek 10 százalékánál kialakul a legelső tünetek megjelenése után 5-10 évvel.
A késői betegségforma destruktív, nagy kiterjedésű bőreltéréseket okoz:
- nagy bőrkinövések az ízületek körül,
- nyílt, mélyen a bőrbe hatoló sebek, melyek a csontokat és a porcokat is érintik,
- kemény plakkok a kezeken és a lábakon.
A framboesiasis diagnosztizálása és kezelése
Kórtörténet felvétele, fizikális vizsgálat, a bőreltérésekből vett mikrobiológiai minta, valamint laborvizsgálat szükséges a kórokozó kimutatásához. A framboesiasis és a szifilisz kórokozói mikroszkópos vizsgálattal ugyanúgy néznek ki, a tünetek alapján azonban elkülöníthetők. A betegség antibiotikum-terápiával kezelhető.
A framboesiasis megelőzése
A fertőzés fokozott kockázattal alakul ki endémiás területeken (a világ azon részein, ahol a fertőzés gyakrabban fordul elő), jellemzően 15 év alatti gyermekekben. Ilyen területek a párás, trópusi régiók, mint például Délkelet-Ázsia, Nyugat- és Közép-Afrika, a Csendes-óceáni szigetek, ahol ajánlott fokozott figyelmet fordítani a személyes higiéniára, illetve az esetleges hámsérülések, sebek szakszerű ellátására.
Fontos! Ha framboesiasis-sal diagnosztizált egyénnel találkozik, kerülje a bőrkontaktust!