Az adenovírusok a leggyakoribb emberi megbetegedéseket okozó vírusok közé tartoznak, közel 50 típusuk ismert. A fertőzés érintheti a szemet, a légutakat, a tüdőt, a tápcsatornát, az idegrendszert és a húgyúti szerveket is.
A fertőzés a téli, illetve kora tavaszi időszakban gyakoribb, főként gyermekeket érint, azonban felnőttek is áteshetnek rajta. A legtöbb gyermek 10 éves korára már legalább egyszer átesett valamilyen adenovírus-fertőzésen.
Az adenovírus-fertőzés főbb tünetei
Az adenovírus-fertőzés tünetei nagyban függenek a vírus által megfertőzött szervrendszertől. A betegség általában enyhe lefolyású, azonban súlyos fertőzés is kialakulhat legyengült immunrendszer esetén vagy a súlyos szív- és légzőszervi betegségben szenvedőknél.
Az adenovírus-fertőzés tünetei lehetnek:
- megfázásra jellemző tünetek (torokfájdalom, orrfolyás, köhögés),
- duzzadt nyirokcsomók,
- szempirosság, kötőhártyagyulladás,
- bélhurut tünetei (hányinger, hányás, hasmenés hasfájás),
- fülfertőzés tünetei (fülfájdalom, irritabilitás, láz),
- központi idegrendszeri érintettség (fejfájás, tarkókötöttség, hányás, zavartság),
- húgyúti fertőzés (égő érzés vizelés közben, gyakori vizelési inger, véres vizelet).
Súlyosabb betegséglefolyás esetén az adenovírusok tüdőgyulladást is okozhatnak. Ennek jele általában a tartós köhögés, a magas láz és a légzési nehezítettség.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben gyermekénél nehézlégzés, a körmök vagy a száj kékes elszíneződése, esetleg tudatzavar jelentkezne, keresse fel a legközelebbi sürgősségi osztályt, vagy hívjon mentőt, mivel ezek a tünetek súlyos betegséglefolyásra utalnak!
Ha az adenovírus enyhébb tüneteit véli felfedezni magán vagy gyermekén, akkor forduljon háziorvosához.
Az adenovírus-fertőzés kiváltó okai
Mai ismereteink szerint közel 50 típusú adenovírus okoz emberi megbetegedéseket. A különböző típusok különböző szervrendszereket képesek megfertőzni.
A vírus cseppfertőzéssel könnyen terjed: a fertőzött személyek továbbadják köhögéssel, tüsszentéssel; a levegőbe jutó részecskéket pedig mások belélegzik. A fertőzés szennyezett felületek megérintésével is terjed: a szennyezett kézről a szájba jutva.
Az adenovírus-fertőzés diagnosztizálása
Az adenovírus-fertőzés diagnosztizálásához az orvos kikérdezi a beteget a panaszairól, majd fizikális vizsgálatot végez. A tünetek és a fizikális vizsgálat alapján valószínűsíti az adenovírus-fertőzést.
Egyes esetekben szükség lehet további, kiegészítő vizsgálatokra:
- laborvizsgálatok (vér, vizelet, széklet),
- orr- vagy garatváladék mintavétel a vírus kimutatására,
- képalkotó vizsgálatok (pl. mellkasröntgen).
Az adenovírus-fertőzés kezelése
Az adenovírus-fertőzés általában néhány nap alatt magától meggyógyul specifikus kezelés nélkül. A beteg közérzetének javítása érdekében tüneti terápiát alkalmazhatnak. Mivel az adenovírus fertőzés nem bakteriális-, hanem virális eredetű, antibiotikum alkalmazása nem szükséges.
A tüneti terápia főbb részei a láz- és fájdalomcsillapítók, illetve köptető használata, az inhalálás és a levegő párásítása, valamint a megemelt folyadékbevitel (lázas állapot, illetve hasmenés esetén a folyadékvesztés felgyorsul, a veszteséget a gyógyulás érdekében szükséges pótolni). A folyadék pótlására alkalmazhatunk vizet, teát, gyümölcslevet vagy orális rehidráló folyadékot is.
Legyengült immunrendszerű betegeknél, illetve súlyos lefolyás esetén szükség lehet egyéb kezelési módra, akár kórházi kezelésre is.
Az adenovírus-fertőzés megelőzése
Az adenovírus-fertőzés elkerülése érdekében a legfontosabb a megelőzés.
Számos dolgot tehet a megfertőződés ellen:
- Maradjon távol a beteg emberektől, ne tartózkodjanak egy légtérben.
- Mosson gyakrabban kezet, alkalmazzon alkoholos kézfertőtlenítőszert.
- Alkalmazzon alkoholos felületfertőtlenítőszert a gyakran használt felületeken.