A blastomycosis a Blastomyces mikrogomba spórájának belégzése által kiváltott betegség, amely a legtöbb esetben egyáltalán nem súlyos, de egyeseknél komoly tüneteket okozhat.
A Blastomyces jellemző élőhelye a nedves talaj és a bomló növényi részek. Ezek megzavarásakor kerül a levegőbe a spóra, amelynek belégzése okozza a fertőzést.
A blastomycosis főbb tünetei
A fertőzöttek nagyjából felénél jelentkeznek tünetek, a többi érintett általában nem is tud a fertőzés tényéről. A tünetek jellemzően a spórával való érintkezés utáni 3. és 12. hét közötti időtartamban jelennek meg, és többnyire az influenzára emlékeztetnek.
Lehetséges tünetek az alábbiak:
- hőemelkedés, láz,
- köhögés,
- éjszakai izzadás,
- izom- és ízületi fájdalom,
- fogyás,
- mellkasi fájdalom,
- kimerültség.
A fentieken túl bőrelváltozások is jelentkezhetnek (fekélyek, hólyagok, csomók).
A legyengült immunrendszerű embereknél a fertőzés súlyossá válhat és komolyabban érintheti a tüdőt, valamint továbbterjedhet a központi idegrendszerre, a csontokra és az ízületekre is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tüneteket érzékeli, forduljon háziorvosához és tájékoztassa arról, hogy gombával érintett területen járt.
A blastomycosis kiváltó okai
A betegséget a Blastomyces mikrogombák spórájának belélegzése okozza. Ez a gombaféle főként Észak-Amerikában található meg, bár jelentettek néhány esetet Afrikából és Indiából is. Az amerikai kontinensen elsősorban az USA keleti területein, az Ohio és Mississippi völgyében, a Nagy-tavak környékén és a Szent Lőrinc-folyó közelében él.
A gomba jellemző élőhelye a nedves talaj és a bomló növényi részek. A spóra, amelynek belégzése a fertőzést okozza, ezen természetes helyek megbolygatásakor kerül a levegőbe.
Az érintett területeken bárki megfertőződhet a spórákkal; de magasabb kockázatnak vannak kitéve a szabadban sportolók, a túrázók és a mezőgazdaságban dolgozók.
A betegség emberről emberre nem terjed.
A blastomycosis lehetséges szövődményei
A betegség a legyengült immunrendszerűeknél átterjedhet a tüdőn kívül más szervekre is, olyan szövődményeket okozva, mint például agyhártyagyulladás, bőrön jelentkező sebek, illetve az ízületek gyulladása.
A blastomycosis diagnosztizálása
A betegség a tünetek értékelése mellett laboratóriumi módszerekkel mutatható ki.
A tüdő érintettsége tüdőröntgennel igazolható.
A blastomycosis kezelése
A tünetekkel járó eseteket általában gombaellenes gyógyszerekkel kezelik.
A kezelés akár 6-12 hónapig is eltarthat.