A kisgyermekeknek a WHO ajánlása alapján 6 hónapos korukig az anyatejen kívül nincs szükségük semmi másra. Azonban sok olyan helyzet adódhat, amikor szükséges a tápszeres táplálás rövidebb vagy hosszabb ideig.
Otthon készített tápszerrel, házi tehéntejjel vagy egyéb állati tejjel ne etesse gyermekét!
Ezek nem biztonságosak és sok esetben nem is tartalmazzák megfelelő arányban azokat a tápanyagokat, amelyek a megfelelő ütemű fejlődéshez szükségesek.
A tápszerek típusai
Az anyatej az első 6 hónapban tökéletesen kielégíti a gyermek tápanyag- és folyadékszükségleteit, azonban vannak olyan állapotok vagy élethelyzetek, amikor a szoptatás nem lehetséges, ezért rövidebb vagy hosszabb ideig tápszeres táplálás szükséges.
Az üzletekben kapható tápszerek általában tehéntejből készülnek, de létezik szója alapú is – ez utóbbi különleges esetben, ún. galaktozémiában lehet indokolt (a galaktóz hasznosulásának zavara, mely teljes tejmentes diétát kíván). Szója alapú készítmény alkalmazása válhat szükségessé vallási vagy kulturális okból is.
A megvásárolható tápszerek három fő típusa:
- kész tápszerek: előkészítésük nem szükséges, a felbontásig sterilnek minősülnek;
- folyadék koncentrátumok: a felbontásig sterilnek minősülnek;
- por alapú készítmények: előkészítést igényelnek, nem minősülnek sterilnek.
A táplálás időszaka alapján az alábbi típusú tápszereket különíthetjük el:
- Anyatejpótló tápszer: Amennyiben a születést követő első hat hónapban nincs, vagy nem elegendő az anyatej mennyisége, az ún. anyatejpótló készítmények töltik be a szerepét. Ezeket a tápszereket szinte kivétel nélkül csak orvosi vényre, gyógyszertárban lehet megvásárolni. „HA”, illetve „1”-es jelzéssel ellátottak. Mivel az összetételük szigorúan szabályozott, a különböző gyártók termékei között nincs jelentős különbség.
- Elválasztó, követő tápszer: Hat hónapos kort követően adandó tápszerek, melyek „2”‑es jelzéssel vannak ellátva. Gyümölcsök, főzelékek mellé kiegészítésként lehet alkalmazni, ha már kevés az anyatej mennyisége.
A tápszeres tápláláshoz szükséges eszközök és előkészületek
A tápszerek előkészítéséhez az alábbi eszközökre van szükség:
- palack és a megfelelő kupak;
- kanalak, keverőeszközök;
- digitális hőmérő (porított tápszer esetén);
- nagy edény fedővel vagy vízforraló;
- biztonságos ivóvíz (folyékony koncentrátumhoz és porított készítményhez).
A csecsemő táplálására a csapvíz nem minősül megfelelően biztonságos víznek. A boltokban megvásárolható „babavíz” az ásványi anyagok mennyiségében és összetételében különbözik a felnőttek számára kapható víztől. Vannak azonban alternatív megoldások is a csapvíz kerülésére: ilyen például a víztisztító kancsó, vagy a csapra szerelhető víztisztító készülék.
A tápszerek elkészítéséhez az eszközök tisztítására és sterilizálására is szükség van:
- A kezét, a mosogatót és a munkaterületet mossa meg szappannal vagy tisztítószerrel, majd szárítsa meg és törölje szárazra.
- Az összes etetőeszközt mossa el forró, tisztítószeres vízben;
- Használjon palackmosó kefét a palackok belsejének súrolásához.
- Mindent öblítsen el forró vízben.
- A tiszta kellékeket helyezze nagy edénybe és töltse fel annyi vízzel, hogy ellepje az eszközöket.
- Forralja 2 percig a vizet (ne takarja le az edényt).
- Használjon fertőtlenített fogót az összes eszköz eltávolításához.
- Hagyja őket a levegőn megszáradni.
Figyelem! A mosogatógépek nem fertőtlenítenek, így kisbabák táplálására szánt eszközök tisztítására nem alkalmasak! Amennyiben otthoni fertőtlenítőgépet használ, kövesse a gyártó utasításait.
A tápszerek megfelelő elkészítése
A tápszerek biztonságos előkészítése az alábbi módon történik:
- A kész tápszer előkészítése: a kész tápszerekhez nem szükséges víz hozzáadása, a szükséges mennyiséget töltse a fertőtlenített üvegbe.
- A folyadék koncentrátum előkészítése: a folyadék koncentrátum elkészítéséhez 2 percig forraljon vizet vízforralóban vagy fazékban, majd hagyja szobahőmérsékletűre hűlni. A címkén található utasítás szerinti arányban keverje össze a koncentrátumot a szobahőmérsékletű vízzel.
- A por alapú tápszer előkészítése: A por alapú tápszer elkészítéséhez 2 percig forraljon vizet, majd hagyja visszahűlni 70 °C-ra. A 70 °C alatti víz nem elég meleg ahhoz, hogy elpusztítsa a porban előforduló baktériumokat (a por tápszer ugyanis nem steril!). Használjon digitális hőmérőt a hőmérséklet ellenőrzéséhez. Kövesse a címkén szereplő utasításokat a tápszer kiméréséhez és összekeveréséhez. Ezt követően hűtse le a tápszert az etetési hőmérsékletre és azonnal használja fel.
A bontatlan tápszeres dobozokat tárolja száraz, hűvös helyen. A bontott készítmények tárolása változó (kész tápszer, folyadék koncentrátum – hűtőszekrényben maximum 48 óra; por alapú tápszer – hűvös hely, de nem hűtőszekrény, legfeljebb 1 hónap). A tárolási körülmények és a szavatosság készítményenként eltérő lehet, így minden esetben kövesse a csomagoláson javasoltakat!
Ha egyszerre több adagot készít elő, az előkészített tápszert tárolja hűtőszekrényben és 24 órán belül használja fel!
A tápszer megfelelő hőmérséklete
A por alapú tápszer a készítést követően nem használható fel azonnal, mert forró, várja meg, míg lehűl.
A hűtőszekrényben tárolt tápszer adható közvetlenül a hűtőszekrényből, vagy felmelegítést követően – a baba viselkedése elárulja, hogy melyiket kedveli jobban. Amennyiben a tápszert melegíteni szükséges, helyezze az üveget egy tál forró vízbe, legfeljebb 15 percig. Ügyeljen rá, hogy az üveg pereme és a cumisüveg etetőcumija ne legyen vizes.
Tesztelje a hőmérsékletet úgy, hogy 1-2 alkalommal megrázva az üveget, néhány csepp tápszert csöppentsen a csuklója belső felére. Ha a tápszert melegnek érzi – de nem forrónak –, akkor etetheti vele a babát.
Mikrohullámú sütőben ne melegítse a tápszert! A mikrohullámú sütő ugyanis egyenetlenül melegíti fel a tápszert, és forró pontokat hozhat létre, melyek megégethetik a baba száját.
A felmelegített tápszert 2 órán belül használja fel, ezt követően a megmaradt tápszert dobja ki. Etetés közben ne melegítse újra a tápszert, és a megmaradt adagot ne tárolja tovább hűtőszekrényben.
A csecsemők táplálásáról és fejlődéséről külön cikkben olvashat: Csecsemőkor sajátosságai.