Az emberi test izomrostjai zárt rekeszekbe, vagy más néven kompartmentekbe rendeződve működnek. Amikor vérzés, duzzanat vagy sérülés miatt a nyomás ezekben a rekeszekben megnő, az gátolja az adott terület vérellátását, és ez szövetkárosodáshoz, súlyosabb esetben akár szövetelhaláshoz is vezethet. Ezt nevezzük kompartment, vagy más néven rekesz szindrómának.
A betegségnek akut és krónikus formája létezik, a kialakulás okától függően. Súlyosságát tekintve az általában valamilyen súlyos sérülés vagy törés után hirtelen jelentkező akut forma a veszélyesebb.
Fontos! Ellátásához azonnali traumatológiai ellátás szükséges, mert az idejében végzett kezelés nélkül tartós izomkárosodás léphet fel.
Krónikus forma esetén a károsodás nem tartós, és a probléma nem igényel sürgős orvosi beavatkozást. Kialakulásának oka általában a túlzásba vitt, ismétlődő mozgással járó sportok, mint például a futás vagy a kerékpározás. Ilyenkor a szindróma kialakulása fokozatos.
A kompartment szindróma tünetei
A tünetek a betegség formájától függően eltérőek. A szindrómára leginkább hajlamos területek a lábak, a karok, illetve a has.
Az akut forma általában intenzív fájdalommal jár, ami erősebb, mint amit a sérülés indokolna. Ezen kívül az izom nyújtásakor fokozott fájdalom és feszesség jelentkezhet. A bőr az érintett területen sápadt és hideg, és ezt bizsergés vagy égő érzés is kísérheti zsibbadással és akár részleges vagy teljes végtagbénulással együtt.
A krónikus forma megjelenésekor a mozgás idején fájdalom és görcs fordulhat elő, amely a mozgatást követően megszűnik. Ezen kívül nehezen mozdítható lehet a végtag, és izomduzzanat is felléphet.
Mikor forduljon orvoshoz?
Mindenképpen forduljon orvoshoz, ha súlyos fájdalmat vagy izomkárosodás jeleit tapasztalja edzés vagy sérülés után. Mielőbb keresse fel a baleseti ügyeletet vagy a területi ambuláns rendelést is biztosító traumatológiát.
A kompartment szindróma lehetséges okai
Az akut kompartment szindróma többnyire sérülések és csonttörések miatt alakul ki. További oka lehet még a nagyon szoros kötés vagy gipsz használata, súlyos égési sérülések, súlyos zúzódások, a testépítők körében népszerű felépítő anabolikus szteroidok használata.
A krónikus kompartment szindrómát általában ismétlődő mozgásokkal járó, túlzott fizikai terhelés okozza, például futás vagy kerékpározás, amely duzzanatot okoz. Ez a forma leggyakrabban sportolók körében fordul elő.
A kompartment szindróma diagnózisa
A diagnózis orvosi vizsgálat segítségével történik. A kórtörténet felvétele után fizikális vizsgálatok, orvosi képalkotó eszközök segítségével, valamint az izomtérben a nyomás mérésével van lehetősége az orvosnak a biztos diagnózis felállítására.
A kompartment szindróma kezelése
Akut kompartment szindróma esetén minél hamarabb csökkenteni kell az izomrekeszben fennálló nyomást. Ha kötszer vagy gipsz a probléma forrása, azt mindenképpen el kell távolítani. Ha ez nem elég, akkor műtétre lesz szükség, melynek során a nyomáscsökkentést a rekesz megnyitásával, sebészi úton érik el.
Krónikus kompartment szindróma esetén a pihenés az esetek döntő többségében segít orvosolni a betegséget, azt követően a sporttevékenység intenzitásának csökkentése javasolt.