A méhkürt egy páros szerv, mely lehetővé teszi, hogy a petefészekből a megérett, majd a méhkürtben megtermékenyített petesejt eljusson a méhbe. A méhkürt eltávolítására általában petefészekrák vagy méhen kívüli terhesség miatt van szükség. Az egyik vagy mindkét oldali méhkürt eltávolítását orvosi nyelven salpingectomiának nevezzük. A beavatkozás történhet hasi műtét vagy „kulcslyuk sebészet” (laparoszkópia) segítségével.
Milyen esetekben lehet szükség a méhkürt eltávolítására?
- A női belső nemi szervek (méhkürt, petefészek, méh, méhnyak) daganatos elváltozása esetén a méhkürt is eltávolítására is szükség lehet, hogy a daganatnak minél kisebb esélye legyen kiújulni.
- Idősebb korban, nőgyógyászati műtétek során a méhkürtöket is eltávolítják, mivel ez csökkenti az onnan kiinduló rosszindulatú daganatok kockázatát.
- Méhen kívüli terhesség során a megtermékenyített petesejt a méhen kívül, általában a méhkürtben tapad meg, és ott kezd el fejlődni az embrió. A méhkürt fala megrepedhet, potenciálisan életveszélyes vérzések kialakulásához vezethet így a méhkürti terhesség, ezért van szükség az érintett oldali méhkürt eltávolítására.
- Endometriózis során a méhnyálkahártya a méhen kívül is megtalálható és minden menstruáció során vérzés lép fel belőle. Legvégső esetben, ha más kezelés nem vezetett eredményre, a méhkürtök, a méh és a petefészkek eltávolítására lehet szükség.
- Fertőzések során a méhkürt gennyel telhet meg. Súlyos esetben az antibiotikum kezelés nem hatásos, a méhkürtöt el kell távolítani, hogy a fertőzés más szervekre ne terjedjen át, ne lépjen fel vérzés.
- Meddőségi problémák esetén, a folyadékkal telt, elzáródott méhkürt eltávolítása ajánlott lehet, mivel így növelhető a mesterséges megtermékenyítés (in vitro fertilizáció) sikeressége.
- Fogamzásgátló módszerként, sterilizáció során is alkalmazzák a méhkürt eltávolítását, ha egy nő nem szeretne már több gyermeket.
Felkészülés a műtétre
A nőgyógyásza tájékoztatja a beteget a műtét szükségességéről, típusáról és menetéről. Az altatóorvossal történő konzultáció során átbeszélik a szedett gyógyszereket, van-e gyógyszerallergiája, illetve hogy alkalmas-e az egészségügyi állapota a műtétre.
A beavatkozás előtt inni és enni már nem lehet. Orvosával megbeszélik azt is, hogy milyen lehetőségei vannak, ha terhességet szeretne a jövőben.
A beavatkozás menete
A méhkürt eltávolítása altatásban történik, így semmire nem fog emlékezni a műtétből és fájdalmat sem fog érezni. Az operáló orvos a műtét típusától függően, nyitott hasi műtét esetén egy haránt vágást, laparoszkópos műtét esetén több, kisebb metszést ejt a hasán és azon keresztül távolítja el az érintett oldali, esetenként mindkét oldali méhkürtöt.
A műtét után
A beavatkozás után pár napot még kórházban kell töltenie. Laparoszkópiás műtét után a felépülés gyorsabb. Ajánlott minél hamarabb felkelni az ágyból, mozogni, sétálni. Ha a műtéti heg fájdalmas, meleg, duzzadt, akkor fel kell keresni a kezelőorvost.
A méhkürt eltávolítás lehetséges szövődményei
Mint minden beavatkozásnak, a méhkürt eltávolításnak is lehetnek szövődményei. Hasi műtét esetén vérzés léphet fel, a méhkürthöz közeli szervek megsérülhetnek, fertőzés alakulhat ki. A laparoszkópia általában kevesebb szövődménnyel jár. A teherbeesés esélye csökkenhet. Ha a másik méhkürt nem átjárható, vagy a másik oldali petefészek nem funkcionál, nem alakulhat ki terhesség.