Egy átlagos terhesség 40 hétig tart, melyet három részre (trimeszterekre) osztunk. A terhesség kezdetét az utolsó menstruáció első napjától számoljuk.
- Első trimeszter: 1-12. hét
- Második trimeszter 13-24. hét.
- Harmadik trimeszter: 25-40. hét.
A harmadik trimeszter a terhesség 25. hetétől a szülésig tart. Ez az időszak leginkább a szülésre való felkészülésről szól. Ilyenkor a méh és a benne fejlődő magzat növekszik.
A magzat fejlődése a harmadik trimeszterben
Ebben az időszakban a szervek már kifejlődtek, növekedésük azonban még zajlik, a magzat csontjai és végtagjai szintén egyre erőteljesebben növekednek. Ekkorra az esetleges genetikai eltéréseket már felfedezték vagy kizárták, így a szülésre és a kinti életre való felkészülésen van a hangsúly, illetve a korábbi vizsgálatok során azonosított veleszületett fejlődési rendellenességek utánkövetésére is ebben az időszakban kerül sor.
Bizonyos részletek vizsgálata információt nyújt a magzat megfelelő fejlődéséről; mint például a magzatvíz mennyiségének ellenőrzése, a méhlepény vizsgálata, a különböző magzati szervek érésének ellenőrzése vagy a magzat és az anya közötti véráramlás vizsgálata. Ez utóbbi különösen az anyai magasvérnyomásos kórkép esetén fontos.
Ahogy növekszik a magzat, egyre kevesebb helye van a mozgásra. Szintén a harmadik trimeszterre tehető az az időszak, amikor a magzat megfordul, és fejjel lefelé helyezkedve, a medenceüregben várja a születés pillanatát. Olykor a szülőcsatorna felé történő fordulás csak a születést közvetlenül megelőző időszakban történik meg, de ahogy közeledünk a szüléshez, ennek egyre kisebb az esélye. A szülés előtti hetekben végzett vizsgálatokkal megállapítható, hogy a magzat mely része fekszik a szülőcsatorna felé, így a szülésre ez alapján lehet felkészülni.
Vizsgálatok a harmadik trimeszterben
A harmadik trimeszterben a terhesgondozási vizsgálatokra 4-6 hetente kerül sor. A vérnyomás-, pulzus- és testsúlymérés, vizeletellenőrzés, a méhszáj állapotának vizsgálata, valamint a terhesség fejlődésének ellenőrzése minden alkalommal megtörténik.
Elvégzendő vizsgálatok a harmadik trimeszterben:
- Laborvizsgálat: vérkép, hemoglobin- és hematokritszint, ellenanyagszűrés, vizeletvizsgálat.
- Terheléses vércukorvizsgálat a 24-28. terhességi hét között, a terhességi cukorbetegség kizárása érdekében, amely a terhességben előforduló második leggyakoribb kórkép. Hüvelyváladék-tenyésztés (egyes Streptococcus baktériumok szűrése).
- Ultrahangvizsgálat a 30-32. és a 36-38. héten
- NST-vizsgálat (non-stressz teszt), amely a magzati szívműködést, illetve a méhizomzat aktivitását rögzíti. Alacsony rizikójú terhesség esetén a 38. héttől hetente egyszer, 40. héttől minden második nap szükséges elvégezni.
Élettani változások és lehetséges tünetek a harmadik trimeszterben
A legtöbb tünetet ebben az időszakban a megnövekedett méh (és a benne fejlődő magzat) okozza. Általánosságban elmondható, hogy a második trimeszternél leírt tünetek többsége intenzívebbé válhat vagy új tünetként megjelenhet.
Emelkedhet a vérnyomás és a pulzus. A terhességi magas vérnyomás az egyik leggyakrabban előforduló kórkép, ezért a gyakori ellenőrzés rendkívül fontos. A gyakori 140/90 Hgmm fölötti érték kórosnak számít.
Magasabb vérnyomásértékek esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, amennyiben azzal együtt az alábbi tünetek valamelyike jelentkezik:
- fejfájás,
- szikralátás,
- jobb bordaív alatti fájdalom,
- hányinger, hányás.
A harmadik trimeszterben a légzés nehezebbé válhat, olykor légszomj is kialakulhat. Megjelenik a főként bordaközi izmokkal való légzés, ami a terhesség előtt jórészt a rekeszizommal történt. Ennek oka, hogy az anyaméhben növekvő magzat feljebb tolja a rekeszt, ezzel mérsékelten nyomva a tüdők alsó részét is.
A gyomor- és bélrendszeri problémák felerősödhetnek vagy új tünetként jelenhetnek meg. Ebben az időszakban a reflux, a gyomorégés és a székrekedés is gyakori, ezért a megfelelő folyadék- és rostbevitelre ügyelni kell. Szintén erre az időszakra jellemző a vizelési inger gyakoribbá válása – ahogy nő a magzat, egyre nagyobb nyomás nehezedik a húgyhólyagra. Ezen kívül előfordul, hogy a vizelet nem ürül ki teljes mértékben a hólyagból, a pangó vizeletben pedig könnyebben elszaporodnak a baktériumok. Emiatt is fontos a kellő mennyiségű folyadékbevitel, illetve a higiénés szabályok betartása.
A bőrön legtöbbször a harmadik trimeszterben jelennek meg a terhességi csíkok. A megjelenés mértéke, jellege az egyén testi adottságainak függvénye.
A harmadik trimeszterben a magzatmozgás figyelése rendkívül fontos, ugyanis ez az egyetlen fizikai visszajelzés a magzat jólléte felől. A 30. terhességi héttől a magzatmozgás számolását is kérheti a gondozó szülészorvos. Minden nap ugyanabban az időpontban (ajánlatos étkezés után) fél-egy órán keresztül szükséges figyelni a magzat mozgását. A gyengülő, szokatlan vagy elmaradó magzatmozgások észlelése esetén javasolt az ultrahang- vagy CTG-vizsgálat, a magzat méhen belüli állapotának ellenőrzésére.