A levegő minősége rövid- és hosszútávon is hatással van az egészségre. A levegőszennyezettség a környezet által okozott betegségek leggyakoribb kiváltó oka. A levegőhigiénés index földrajzilag és időben is naprakész információt nyújt arról, hogy éppen mennyi káros anyag van a levegőben.
Mi a levegőhigiénés index?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ a 2007 óta naponta frissülő Levegőhigiénés Index segítségével tájékoztatja a lakosságot arról, hogy aktuálisan milyen a levegő minősége. Az index négy, színekkel jelölt kategóriába sorolja a mért eredményeket:
- elfogadható: zöld;
- kifogásolt: sárga;
- egészségtelen: narancs;
- veszélyes: vörös.
Az eredmények térképen is megjelennek. A mérőállomás helyét jelző színes jelre kattintva megtudhatjuk, milyen anyagból van veszélyes mennyiség a levegőben, és hogy várható-e változás a közeljövőben.
A friss információ az egészségre tett rövid távú hatást jelezheti előre, így az érintettek tisztában lehetnek azzal, hogy veszélyes-e számukra a szabad levegőn tartózkodni. A veszélyeztetett csoportokba tartozók (gyermekek, idősek, krónikus légzőszervi és egyéb, elsősorban szív- és érrendszeri betegségben szenvedők) számára ezért különösen hasznos információkat nyújtanak az adatok.
Milyen értékeket mér a rendszer?
A mérések a négy legfontosabb szennyezőt mérik a levegőben. A 2,5 mikrométernél (µm) kisebb átmérővel rendelkező aeroszolrészecskék (PM2.5), a 10 µm-nél kisebb átmérővel rendelkező aeroszolrészecskék (PM10), a nitrogén-dioxid (NO2) és az ózon (O3) koncentrációja alapján határozzák meg a besorolást.
A méréseket végző automata mérőállomások a következő településeken vannak jelen: Ajka, Budapest, Debrecen, Dorog, Dunaújváros, Eger, Esztergom, Győr, Hernádszurdok, Kazincbarcika, Kecskemét, Komló, Miskolc, Mosonmagyaróvár, Nyíregyháza, Oszlár, Pécs, Putnok, Sajószentpéter, Salgótarján, Sarród, Sopron, Százhalombatta, Szeged, Székesfehérvár, Szentgotthárd, Szolnok, Szombathely, Tatabánya, Tököl, Vác, Várpalota, Veszprém.
Annak eldöntésére, hogy az adott település levegőminősége az elfogadható, a kifogásolt, az egészségtelen vagy a veszélyes kategóriába tartozik-e, a négy mért érték közül a legrosszabbat veszik figyelembe. Ez azt jelenti, hogy ha csak egy érték is az egészségtelen tartományba esik, az összérték is egészségtelen lesz.
További információkat a levegőhigiénés indexről ITT talál.