Perimenopauzának nevezzük az életkor előrehaladtával jelentkező, a menopauzát (a menstruáció teljes megszűnését) megelőző éveket, melyet különböző hormonális változások okozta tünetek kísérhetnek.
Ez a periódus akár 8-10 évig is tarthat, amely során fokozatosan csökken a petefészkek mérete, progeszteron (sárgatesthormon) termelése, valamint az ovuláció (tüszőérés, peteérés) is egyre gyakrabban marad el. A menstruációs vérzés rendszertelenné válik, hossza és intenzitása is változhat. Összefoglalóan ezt nevezzük görög eredetű szóval klimaktériumnak (változókor/klimax), amely a menopauzával, azaz a menstruációs vérzés teljes megszűnésével ér véget (általában 48-52 éves kor között).
A perimenopauza tünetei
A változókort sokféle tünet kísérheti, lefolyása egyénenként különbözik. A rendszertelenné váló menstruációs ciklus mellett előfordulhat:
- alvászavar,
- éjszakai izzadás,
- hőhullámok,
- hangulatingadozás,
- ingerlékenység,
- hüvelyszárazság,
- hüvelyirritáció,
- fájdalmas szexuális együttlét,
- szemszárazság,
- csontritkulás.
Mikor forduljon orvoshoz?
A menopauza tüneteinek enyhítése érdekében nőgyógyász szakorvostól kérhető segítség. A méhnyakszűrés a menopauza beállta után is rendszeresen ajánlott! Amennyiben változókor után hüvelyi vérzés lép fel, mindenképpen nőgyógyász szakorvoshoz kell fordulni!
A perimenopauza okai
-
Belső okok
A perimenopauza természetes folyamat, amely a petefészkek öregedésével, zsugorodásával jár. Ezzel párhuzamosan a tüszők száma, illetve a sárgatesthormon (progeszteron) termelése is csökken, valamint átmenetileg relatív tüszőhormon (ösztrogén) túlsúly jön létre a szervezetben. Az így kialakuló hormonszint-ingadozás okozza a perimenopauza jellegzetes tüneteit.
-
Külső tényezők
A természetes (fiziológiás) lefolyás mellett számos külső tényező gyorsíthatja a petefészkek öregedését, előre hozva ezzel a petefészkek kimerülésének idejét:
-
- káros szenvedélyek (pl. dohányzás, alkoholfogyasztás),
- egészségügyi okok miatt végzett méheltávolítás,
- daganatos megbetegedések során alkalmazott sugárterápia, kemoterápia.
A perimenopauza folyamata
A perimenopauza kezdetekor a menstruációs ciklus még szabályos, de a háttérben már hormonális változások történnek, az ösztrogénszint magasabb lesz. Ezt az időszakot követően a peteérése (ovuláció) ritkábbá válik, a tovább emelkedő ösztrogénszit mellett a vérzés időnként kimarad. A menstruáció rendszertelenné válik, a ciklusért felelős többi hormon szintje is emelkedik (tüszőket stimuláló hormon, FSH és luteinizáló hormon, LH), az ösztrogén szintje néha nagyon magas. A hormonszintek emelkedése végül hozzájárul a petefészek végső kimerüléséhez. Beáll a menopauza, a menstruációs vérzés abbamarad, a nemi hormonszintek ezt követően már csökkennek. A folyamat során tapasztalható tüneteket a hormonszintek ingadozása, változása okozza.
A perimenopauza diagnosztizálása
A diagnózis felállítására az életkor, a panaszok és a menstruációs ciklus változásai alapján kerül sor, nőgyógyászati kivizsgálás keretein belül. A kivizsgálás részét képezheti az ultrahangos vizsgálat és a különböző hormonszintek labordiagnosztikája (nem rutinszerű vérvizsgálat): pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH), ösztrogén és a tüszőket stimuláló hormon (FSH) szintjének vizsgálata.
Perimenopauza tüneteinek kezelése
Enyhébb lefolyású menopauza esetén a tünetek enyhítésében segíthet:
- a növényi eredetű, fitoösztrogéntartalmú táplálékok (pl. szója, lenmag) vagy étrendkiegészítők fogyasztása;
- a kiegyensúlyozott étrend kialakítása a csontritkulás megelőzése érdekében. A kálcium- és D-vitamin tartalmú élelmiszerek előtérbe helyezése jótékony hatású (pl. sovány tejtermékek, olajos halak);
- a rendszeres testmozgás (pl. úszás, futás, biciklizés, hastánc);
- a hőhullámok enyhítését segíteti a koffein- és az alkoholfogyasztás, illetve a fűszeres ételek mellőzése is.
Hüvelyszárazság esetén hüvelyben alkalmazandó krém vagy síkosító gél használható. Súlyosabb, jelentősen zavaró panaszokat okozó menopauza esetén kérjen segítséget nőgyógyászától, aki a szükséges vizsgálatok és a tünetek alapján mérlegeli a gyógyszeres hormonpótlás lehetőségét. Néhány esetben antidepresszáns gyógyszer szedése is kedvező lehet.