A krónikus végbélsipolyok többsége nem gyógyul meg műtét nélkül, mely történhet helyi érzéstelenítésben, gerinc közeli érzéstelenítésben vagy altatásban a beavatkozás típusától függően. A beavatkozás súlyosságától függően a műtét történhet járó beteg ellátásban, vagy 1‑3 napos kórházi benntartózkodást igényel.
A végbélsipoly
A végbélsipoly egy abnormális járat, mely a végbélcsatornát köti össze a végbélnyílás környéki bőrrel. A sipoly általában a végbél körüli kötőszövetben kialakuló tályog (gennygyülem) következménye. A gyulladás utat tör magának a bőr felszínére és a nyílás nyitva marad, melyen keresztül véres, gennyes folyadék ürül.
A végbélsipoly kezelése
A végbélsipoly kezelése a sipoly helyétől és a sipolyjárat összetettségétől függ. A műtét célja a végbélsipoly teljes eltávolítása, a kiújulás megelőzése és a végbélben található záróizmok funkciójának megtartása. A záróizmok károsodása széklettartási zavarhoz (inkontinencia) vezethet.
- Ha a sipoly a záróizmok szintje alatt található vagy a záróizmok alsó részén keresztül halad át, a sebész a sipoly hosszanti feltárásával megnyitja azt a bőr (külvilág) felé. Amikor lehetőség van rá, a sipolyt teljes egészében eltávolítja, hogy az meggyógyulhasson.
- Ha a sipolyjárat a záróizomzat magasabb részét is eléri, a feltárás nagy kockázatot jelenthet az inkontinencia kialakulása szempontjából. Ilyen esetekben a fisztulajáratot a záróizomzatig eltávolítják, a maradék járatba pedig fonalat, vagy szorosan csomózott gumiszalagot helyeznek. Ez elősegíti a váladék ürülését és lehetőséget biztosít a gyulladás csökkenésével a másodlagos sebgyógyulásra, illetve egy esetleges második műtéttel a sipoly zárására.
- Ritka esetben, ha a sipoly a záróizmok szintje fölé terjed, ideiglenes
Végbélsipolyműtét előtt
- Tájékoztassa orvosát a szedett gyógyszereiről, táplálékkiegészítőiről.
- A műtét előtti napon már ne egyen szilárd ételt.
Mit tegyen a műtét után?
- Igyon sok folyadékot.
- Kezdetben csak folyadékot és pépes ételeket fogyasszon, lassan építse vissza étrendjébe a szilárd táplálékokat.
- Fogyasszon magas rost tartalmú ételeket, probiotikumokat.
- A fájdalom enyhítésére szedhet nem szteroid fájdalomcsillapítókat.
- Pihenjen sokat.
A műtétet követően pár nap után hazamehet. Néhány napig javasolt a pihenés, hogy elősegítse a seb gyógyulását. Utána visszatérhet a hétköznapi tevékenységeihez, azonban a seb teljes gyógyulásáig – mely több hetet is igénybe vehet – javasolt ülőpárna használata.
A műtét szövődményei
A szövődmények a végbélsipoly elhelyezkedésétől és az ebből kifolyólag választott műtét típusától függnek.
- Fertőzés, mely antibiotikum kezelést igényelhet, akár kórházi bennfekvést is.
- Fájdalom, vérzés.
- A végbélsipoly kiújulhat.
- Széklettartási problémák, a súlyos inkontinencia ritka.