Az artroszkópia – ízületi tükrözés – az ízületen belüli betegségek eszközös vizsgálata és szükség esetén műtéti kezelése.
Az orvos a vizsgálathoz artroszkópot – egy kamerával ellátott, vékony száloptikát – használ, amelyet egy keskeny vágáson át az ízületbe vezet. A műszer egy monitorhoz csatlakozik, amelyen jól láthatók az ízületben fennálló elváltozások, sérülések. Ily módon a térd-, könyök-, váll-, boka-, csípő- és csuklóízületek vizsgálhatók. Az eljárást helyi vagy általános érzéstelenítésben végzik.
Artroszkópia során sebészeti beavatkozás is elvégezhető (pl. térdszalag-rekonstrukció, térdízületi porcsérülés, porcleválás ellátása, ízületi szabad testek eltávolítása, gyűrűporcsérülés ellátása, vállízület-stabilizáló műtétek, csuklószalag-sérülések és porckárosodások ellátása). Ezek a beavatkozások az artroszkópnak köszönhetően mindössze pár milliméteres vágásokkal járnak, így jóval kevesebb kockázatot, illetve megterhelést jelentenek a beteg számára, mint egy nyitott műtét.
Felkészülés az artoszkópiára
Artroszkópia előtt az orvos kikérdezi a beteget, fizikai vizsgálatot végez, majd – szükség esetén – képalkotó vizsgálatokat (röntgen, CT, MRI) és laborvizsgálatokat (vér, vizelet) kér. Előfordulhat, hogy a beteg által rendszeresen szedett gyógyszer(ek) használatának átmeneti felfüggesztése is szükséges.
Artroszkópia lehetséges szövődményei
Mint minden műtétnek, az artroszkópiának, illetve az artroszkópiával egyidejűleg elvégzett műtéti beavatkozásnak is vannak kockázatai:
- a műtéti seb fertőződése;
- ízületi fertőzés;
- vérzések;
- idegek károsodása, bizonyos területek érzéketlenné válása;
- vérrögképződés miatti embólia.
Ha a beavatkozást követően magas láz, az érintett végtag zsibbadása, érzéketlenné válása, a seb környékének vöröses elszíneződése, feldagadása következik be, vagy a sebből bűzös szagú folyadék szivárog, akkor haladéktalanul jelentkezni kell a műtétet végző szakrendelésen.
Artroszkópia után
Az artroszkópiát követően előfordulhat az érintett ízület fájdalma, duzzanata, merevsége. A műtétet követő néhány napban – a duzzanatot enyhítendő – az érintett ízületet, illetve testrészt fel kell polcolni. Fájdalomcsillapítók szedésére is szükség lehet. Fontos az ízület merevség mielőbbi megszüntetése, illetve kialakulásának megakadályozása gyógytornával.
A teljes gyógyulás – a beavatkozás jellegétől függően – hetekig, akár hónapokig is tarthat. A gyógyulási folyamat alatt sínezésre, bot vagy mankó használatára is szükség lehet.