A de Quervain (ejtsd: dö kerven) betegség a hüvelykujjat mozgató inak ínhüvelyének gyulladása. Az érintett ínhüvelyek a csuklóban találhatóak.
A gyulladt ínhüvely idővel megvastagodhat, megduzzadhat, így az inak nehezebben csúsznak át rajta, ami a hüvelykujj vagy a csukló mozgatásának fájdalmával jár.
A betegség idővel súlyos mértékben korlátozhatja a kéz és/vagy a csukló mozgását.
A de Quervain betegség főbb tünetei
A betegséget szúró fájdalom jellemzi a csukló hüvelykujj felőli oldalán. A fájdalom a hüvelykujj és/vagy a csukló mozgatásra fokozódik (például kézfogás hatására, vagy ha olyan mozdulatot tesz, mintha stoppolna, ollót használna, vagy ha megfog valamit vagy ökölbe szorítja a kezét), így a beteg idővel igyekszik kímélni az érintett testrészeket.
A csukló hüvelykujj felőli oldala duzzadt, nyomásérzékeny lehet. A hüvelykujj mozgatásakor gyakran roppanás hallható, és a fájdalom kisugározhat az alkarba.
Mikor forduljon orvoshoz?
Keresse fel háziorvosát, ha a hüvelykujj és/vagy csukló fájdalma nem múlik el otthoni konzervatív kezelés hatására (pihentetés, jegelés, fájdalomcsillapító), aki szükség esetén a megfelelő szakrendelés irányítja.
A de Quervain betegség kiváltó okai
A betegséget leggyakrabban a csukló túlerőltetése okozza. Az inak kötélszerű képletek, melyeknek az a szerepe, hogy az izmokat a csontokhoz csatolják, és ezáltal mozgassák az egyes testrészeket. Ha a kezével megfog, megcsíp valamit, vagy ökölbe szorítja a kezét, ezen mozgásokért felelős izmok inai a csuklóban található ínhüvelyen keresztül csúszva mozgatják a hüvelykujjat.
Ha sokszor, ismételten ugyanazt a mozgást végzi, azzal irritálhatja az ínhüvelyt, így az fokozatosan megvastagodik és megduzzad, ami idővel akadályozni fogja az ín mozgását.
A betegséget okozhatja még rheumatoid arthritis gyulladásos betegség is. Továbbá előfordulhat, hogy a csuklót ért sérülés következtében kialakuló hegszövet gátolja az inak mozgását.
A betegségre hajlamosító tényezők:
- olyan munka, sport vagy hobbi, mely ismétlődő kéz- és csuklómozdulatokkal jár (például síelés, kalapálás, csavarhúzás, egér vagy billentyűzet kezelése);
- női nem;
- 30-50 éves életkor;
- terhesség;
- csecsemőről való gondoskodás (az újszülött emelgetése megerőltetheti a csuklót).
A de Quervain betegség diagnosztizálása
A vizsgálatot végző orvos a kikérdezést követően megvizsgálja a kezet, majd elvégzi a Finkelstein tesztet. Ehhez megkéri, hogy hajlítsa be a hüvelykujját, majd hajtsa rá a többi ujját, mintha ökölbe szorítaná a kezét. Ezután a csuklóját a kisujja felé kell hajlítania.
Ha a hüvelykujj felőli oldalán a csuklójában fájdalom jelentkezik, valószínű, hogy de Quervain betegsége van. Lehetséges, hogy orvosa képalkotó vizsgálatot (röntgen) is fog kérni a kiváltó okok elkülönítéséhez, mivel több más betegség is okozhat csuklófájdalmat.
A de Quervain betegség kezelése
A kezelés a gyulladás csökkentésére, a csukló mozgásának megőrzésére és a kiújulás megelőzésére irányul. Ha a kezelést korán megkezdik, általában 6 héten belül enyhülnek a tünetek. Amennyiben a tünetek a terhesség során jelentek meg először, a terhesség végén valószínűleg elmúlnak.
Az alábbi kezelési módokra kerülhet sor:
- enyhe esetben a csukló rögzítése sínnel;
- fájó terület jegelése;
- ízület pihentetése, ismétlődő mozgások kerülése;
- fizioterápiás kezelés;
- fájdalom, duzzanat enyhítése nem szteroid gyulladáscsökkentővel (pl. naproxen, ibuprofén) vagy szteroid injekcióval (utóbbi súlyos mértékű gyulladás esetén).
Ha a kezelést a tünetek megjelenésétől számított 6 hónapon belül elkezdik, akár 1 injekció hatására is megszűnhetnek a tünetek. Végső esetben műtéttel kezelhető a betegség. Ilyenkor az orvos megnyitja az ínhüvelyt, hogy az inak felszabaduljanak a nyomás alól.
A de Quervain betegség megelőzése
Az ínhüvelygyulladás kialakulása megelőzhető lehet az alábbiakkal:
- Kerülje az ismétlődő, erőltető csuklómozgásokat és kézmozdulatokat.
- Ha munkája vagy egyéb elfoglaltsága miatt az ismétlődő, erőltető mozdulatok nem elkerülhetők, tartson rendszeres pihenőt, és mozgassa át, nyújtsa le az ízületet.
- Ha orvosa ajánlja, akkor viseljen sínt vagy más rögzítőt.
- Ha a gyógytornász tanított otthon végezhető gyakorlatokat, akkor ezeket végezze rendszeresen a megtanult módon.
- Jegyezze fel, hogy milyen tevékenység során lép fel fájdalom a hüvelykujjában vagy a csuklójában, és ezeket kerülje.