Az emésztőrendszeri daganatok előfordulása az utóbbi években egyre nő, így jelentős népegészségügyi problémát jelent. Az emésztőrendszeri daganatok közé sorolhatjuk a gyomor, a vékony- és vastagbél, a máj, az epehólyag és a hasnyálmirigy daganatait.
Az emésztőrendszeri daganatok közül a kolorektális daganatok előfordulása a leggyakoribb, a legrosszabb prognózisú emésztőrendszeri daganat a hasnyálmirigyrák.
Az emésztőrendszeri daganatok tünete lehet a fogyás vagy a vér megjelenése a székletben, különösen kolorektális daganatok esetén. Számos esetben azonban tünetmentesek vagy általános tünetekkel jelentkeznek, ezért fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel.
A daganatos sejtekre jellemző a kontrollálhatatlan, nagy osztódóképesség, valamint hogy nem kíméli a biológiai határokat, beszűrődhet a környező szövetekbe, összenyomhatja a környező szerveket, illetve áttétet (metasztázis) adhat távolabbi szervekbe.
A daganatos betegségek okozta halálozás a világon a második helyen áll, azonban a daganatos betegek túlélése az utóbbi években folyamatosan nő, ami a szűrővizsgálatoknak, korai diagnosztizálásnak és a korszerű kezeléseknek köszönhető.
Az emésztőrendszeri daganatok típusai
Az emésztőrendszeri daganatoknak számtalan típusát különböztetjük meg:
- nyelőcsőrák,
- gyomorrák,
- GIST (gasztrointesztinális stroma tumor),
- májrák,
- hasnyálmirigyrák,
- epehólyagrák,
- vastagbélrák,
- vékonybélrák,
- végbélrák.
Az emésztőrendszeri daganatok főbb tünetei
A daganatos megbetegedések tünetei lehetnek általánosak, mint például:
- fáradtság,
- gyengeség,
- fogyás,
- széklethabitus változása.
Lehetnek specifikusabbak is, mint például:
- húsundor,
- nyelési nehézség,
- véres széklet,
- véres hányadék,
- vérszegénység,
- étkezés utáni rosszullét, rossz emésztés,
- hasi fájdalom,
- tapintható hasi duzzanat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fent felsorolt tüneteket észleli, minél hamarabb forduljon orvoshoz, hiszen ha a tünetek mögött daganat áll, a korai felismerés kiemelt fontosságú.
Az emésztőrendszeri daganatok kiváltó okai
A daganatok kiváltó oka a sejtek DNS-állományában bekövetkező mutációk, ami következtében a sejtek osztódása felgyorsul, kontrollálatlanná válik, és az így létrejött sejtek is tartalmazzák a DNS-mutációt.
A génmutációk egy részével születhetünk is, ekkor még csak hajlamunk lesz a betegségre. Születésünket követően szintén génmutációk alakulhatnak ki különböző környezeti tényezők hatására, pl. dohányzás, elhízás, alkoholizmus, helytelen táplálkozás, különböző vírusok.
A daganat több mutáció együttes hatása révén alakul ki.
Az emésztőrendszeri daganatok diagnosztizálása
Attól függően, hogy hol helyezkedik el a daganat, a diagnosztizálásához szükség lehet ultrahang-, CT- vagy MR-vizsgálatra (pl. epehólyag, hasnyálmirigy vagy máj daganata esetén). Vastag- vagy végbéldaganat gyanúja esetén kolonoszkópia elvégzése indokolt, gyomordaganat esetén gasztroszkópia. Mind a kolonoszkópia, mind a gasztroszkópia esetén a vizsgálatot végző orvos nemcsak megtekinti az esetleges elváltozást, hanem biopsziás mintavételre is lehetősége nyílik. Ezen kívül a vérből tumormarkerek is nézhetők, ám ezek önmagukban soha nem adnak diagnosztikai bizonyítékot, a legtöbb esetben nyomonkövetésre alkalmasak.
A képalkotó vizsgálatok és a biopsziás mintavétel eredménye segít a daganat stádiumának megállapításában, a szövettani diagnózis felállításában, mely a további terápia megtervezése szempontjából kiemelt jelentőséggel bír.
Az emésztőrendszeri daganatok kezelése
Az emésztőrendszeri daganatok terápiájában a korai stádiumban végzett műtéti eltávolítással érik el a legjobb eredményt.
A műtéti kezelést szükség esetén kiegészítheti kemo- illetve radioterápia. Ha ezeket a beavatkozásokat a műtét előtt kapja a beteg, akkor neoadjuvánsnak (ekkor a daganat méretének csökkentésével jobb műtéti lehetőségeket teremtünk), míg ha a műtétet követően kapja, adjuváns terápiának nevezik. A legújabb gyógyszerek, célzott terápiák is kezelési alternatívát jelenthetnek.
Az emésztőrendszeri daganatok megelőzése
Az emésztőrendszeri daganatok megelőzése érdekében fontos az egészséges életmódra való törekvés, az optimális testsúly fenntartása, valamint a kiegyensúlyozott táplálkozás, amely során érdemes elkerülni a nitrátot, a nitritet tartalmazó ételeket, a vörös húsok fogyasztását, valamint a füstölt élelmiszereket, és az alkoholt is csak mértékletesség mellett javasolt fogyasztani. Az emésztőrendszeri daganatok közül a kolorektális karcinóma megelőzésében fontos a rostdús táplálkozás.
A megelőzés tekintetében fontos a szűréseken való részvétel. A kolorektális karcinóma korai diagnosztizálásának érdekében ajánlott minden 50-70 év közötti nőnek és férfinak kétévente vastagbél-szűrővizsgálaton részt vennie. (lásd még: Szűrővizsgálatok)