Az EESZT profil létrehozásához ügyfélkapuval kell rendelkeznünk, mely személyesen vagy meghatalmazott útján a kormányablakoknál igényelhető.
Amennyiben már rendelkezünk ügyfélkapuval, a www.eeszt.gov.hu oldalon a Lakossági Portál menüpontot kiválasztva új oldal nyílik meg, ahol a Bejelentkezés gombra kattintva felkínálják az azonosítási lehetőségeket. Az Ügyfélkapu gomb kiválasztása, valamint az ügyfélkapus azonosító és jelszó megadása után máris a saját EESZT-felületünkön találjuk magunkat.
Az EESZT-felületünkön a menüpontok között az eProfil menüpont alatt találhatóak azok a ritkán vagy jellemzően nem változó egészségügyi adataink, melyeket a kezelőorvos, a háziorvos, valamint az Országos Vérellátó Szolgálat töltött fel az EESZT-be.
A beteg a digitális önrendelkezésen keresztül megtilthatja, hogy ezeket az adatokat feltöltsék róla. Ezek az adatok azonban életmentők lehetnek, ezért hasznos, ha egy helyen rendszerezve megtalálhatók.
Az adatok az alábbiakra vonatkozhatnak:
- vércsoport,
- allergia,
- magas vérnyomás,
- gyógyszerérzékenység,
- krónikus betegségek,
- várandósság,
- beültetett implantátum,
- gondozásban történő részvétel,
- aktuális gyógyszerezés,
- műtétek.
Az eProfil bejegyzései két csoportba sorolhatók:
- a beteg élete során felmerülő életesemény, betegség, beavatkozás, melyek hosszú távon meghatározzák egészségügyi állapotát;
- minden olyan információ, mely a szükséges időpontig befolyásolja a beteg ellátását.
A bejegyzések megtekintése is két csoportba sorolható:
- sürgősségi ellátás során,
- egyéb ellátás során, ha az információ befolyásolja az ellátást.
Az eProfil a lehető legnagyobb kibervédelemmel van ellátva, ezért csak orvosok, illetve gyógyszerész végzettségű egészségügyi dolgozók férhetnek hozzá, akik a betegellátásában szerepet játszanak. A különösen érzékeny egészségügyi állapothoz tartozó – pl. pszichiátriai és nemi betegségekkel kapcsolatos – dokumentumokat a rendszer elrejti.
A beteg egészségügyi adataihoz való hozzáférés visszanézhető, mert a rendszer ezt az információt is naplózza.
Az eProfil előnye, hogy életmentő esetben a beteg fontos adatai könnyen, gyorsan, egy helyen hozzáférhetők. Ezeket az adatokat, amennyiben lehetséges, a betegtől kikérdezik, azonban az adatok valódisága a beteg szavahihetőségétől és emlékezőképességétől is függ.
Kapcsolódó tartalmaink: