Évente hozzávetőleg 400 ezer véradás biztosítja Magyarországon a biztonságos vérellátáshoz szükséges vérkészítményeket. Kiemelt jelentőséggel bír mind az önkéntes, mind az irányított véradásban történő rendszeres részvétel. A kórházakban az ellátásnak nem feltétele a beteg nevére szóló véradás, azonban az irányított véradás hozzásegít az egyes vércsoportok készleteinek szinten tartásához.
Támogató véradás esetén az adományozott vér nem vércsoportazonos, azt az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) kicseréli a megnevezett kedvezményezett beteg számára szükséges vérkészítményre.
Fontos kiemelni, hogy az önként leadott vért utólag nem lehet beteghez irányítani!
Támogató véradásra 2021. október 4-étől van lehetőség. Az adományozó lehet családtag, közeli ismerős vagy közösségi gyűjtés részese. A véradáskor a támogatni kívánt beteg nevét és TAJ számát kell megadnia az adományozónak.
Direkt véradás során az adományozott vércsoportazonos vért egy, az adományozó (donor) által megnevezett, konkrét beteg részére juttatják el a beteg írásos nyilatkozata alapján.
Bármely vérgyűjtési helyszínen mindkét lehetőséggel élhet a donor, azonban kérés, hogy a gördülékenyebb ügyintézés érdekében éljenek az időpontfoglalás lehetőségével, és jelezzék az irányított véradási szándékot az OVSZ oldalán.
Az irányított véradás menete
Amikor az adományozó jelentkezik a véradásra, és átadja az igazolványait, jeleznie kell, hogy támogató irányított vagy direkt véradásban szeretne részt venni, majd kitölti a rendelkező nyilatkozatot.
Támogató véradás esetén elég a kedvezményezett beteg teljes nevét és TAJ számát megadni (Lásd: Rendelkező nyilatkozat).
Az így leadott vér az OVSZ-hez kerül, a beteg pedig a leadott vérmennyiségnek megfelelő mennyiségű csoportazonos vért kap a véradástól számított 35 napon belül.
Direkt véradás esetében a rendelkező nyilatkozatot maga a beteg tölti ki:
- a kedvezményezett beteg adatait:
- teljes név,
- születési idő,
- TAJ szám,
- vércsoport;
- a beteget ellátó egészségügyi intézmény adatait:
- város,
- az intézmény és betegellátó osztály neve.
Ki jelentkezhet irányított véradásra?
Irányított véradásban az a 60. életévét még be nem töltött nagykorú személy vehet részt, akinek a testsúlya eléri legalább az 50 kg-ot, és egészségesnek érzi magát.
A véradási helyszínekről és időpontokról ITT tájékozódhat.
Az irányított véradáshoz szükségesek okmányok
Az irányított véradáshoz az adományozónak be kell mutatnia az alábbi dokumentumokat:
- személyi igazolvány,
- TAJ kártya,
- lakcímkártya.
A támogató és direkt véradáshoz előzetes bejelentkezés szükséges az OVSZ honlapján.
Az irányított véradás menete
Irányított és támogató véradásra minden véradó helyszínen van lehetőség.
Az irányított véradás menete:
- Az adományozó saját egészségügyi állapotára és kórelőzményeire vonatkozóan kitölt egy kérdőívet.
- Az ujjbegyet megszúrva egy csepp vérből előzetes laboratóriumi vizsgálat történik, amely során megállapítják az adományozó vércsoportját és hemoglobinkoncentrációját.
- Az általános orvosi vizsgálat során megmérik az adományozó vérnyomását, felmérik az egészségi állapotát, és kiértékelik a laboratóriumi leleteket.
- A vérvétel során szúrnak egy vénát, amely leggyakrabban a könyökvéna, és lebocsátanak 450 ml vért egy steril zsákrendszerbe.
- A vérvétel után szükséges 5-10 percet pihenni a vérvételi ágyon.
További információkért látogasson el az OVSZ oldalára.
Az irányított véradás és a támogató irányított véradás
Az utóbbi években a direkt irányított véradás feltételezett előnyei megkérdőjeleződtek. Korábban biztonságosabbnak ítélték, ha a beteg a családtagjától vagy közeli ismerősöktől kap vért, csökkentve ezzel a fertőzések kockázatát.
A legújabb vizsgálatok szerint azonban számos hátrányt jelenthet a beteg számára a direkt irányított véradás:
- Termékeny korban lévő nők esetén, ha a partnerétől vagy gyermekétől kap vért, nagyobb eséllyel jelentkezik a következő terhességében szövődmény.
- Az érzelmileg érintett személyek a lelki nyomás hatására eltitkolhatnak egészségügyi állapotukra vonatkozó fontos részleteket (pl. fertőző betegséget) annak érdekében, hogy hozzátartozójukat segíthessék a vérükkel.
- Közeli rokon donor esetén gamma-sugárzással szükséges kezelni a vérkészítményt a graft versus host (immunológiai reakció) elkerülése érdekében, így az adományozott vér felhasználhatósága 14 nappal csökken.
- Donor családtagok esetén a betegben antitestek képződhetnek, amelyek ronthatják a jövőbeli szerv- vagy csontvelő-átültetés esetén a megfelelő donor megtalálását a családban.
- Számos esetben sokat kell utazni a véradáshoz, és időigényes – ezek a tényezők ronthatják a vér minőségét.
A felsorolt okok miatt a direkt irányított véradást szakmailag elavultnak ítélik, ezért a támogató irányított véradás lehetősége is elérhetővé vált. Az új véradási rendszernek köszönhetően a vérkészlet-gazdálkodás egy új közösségi együttműködés szintjére léphet, aminek kedvezményezettjei a transzfúziót igénylő betegek.