A fülkagyló megbetegedései közé tartoznak a veleszületett vagy szerzett fejlődési rendellenességek, gyulladások, sérülések, különböző típusú csomók és daganatok.
A fülkagyló a külső fül (auris externa) része, többszörösen görbült, jellegzetes redőket alkotó, kagyló alakú porcból és az azt borító bőrből áll, mely az elülső felszínen szorosan tapad a porchártyához, a hátsó felszínen lazán, mobilisan. Feladata, hogy összegyűjtse és a hallójáratba irányítsa a hanghullámokat.
A fülkagyló fejlődési rendellenességei
A fülkagylónak többféle fejlődési rendellenessége fordulhat elő, amelyek közül néhány gyakran társul egyéb veleszületett rendellenességhez. Attól függően, hogy az elváltozás melyik területet érinti, következménye vezetéses, idegi vagy kevert típusú halláscsökkenés lehet. A külső fül veleszületett alaki rendellenességei jól láthatók, így az újszülöttek rutinvizsgálata során könnyen diagnosztizálhatók.
- Microtia: a külső fül kisebb méretével és rendellenes formájával járó defektus, amely a külső hallójárat szűkületével vagy hiányával járhat.
- Anotia: a fülkagyló teljes hiánya, leggyakrabban a külső hallójárat szűkülete vagy annak teljes hiánya kíséri. Az arc bőre simán áthúzódik a fül területén, bármilyen egyértelmű kiemelkedés vagy besüllyedés nélkül. Környezeti hatások és bizonyos gyógyszerek szedése várandósság alatt is szerepet játszhat a kialakulásában. Önmagában vagy más genetikai rendellenességgel együttesen is jelentkezhet. A külső füleket plasztikai sebészeti beavatkozás során, szilikon alapanyagú protézissel pótolják.
- Macrotia: a szokottnál nagyobb, elálló fülkagyló.
- Csészefül (a fülkarima túlfejlett, kiálló redője), gyűrt fülkagyló, meghosszabbodott fülcimpa: esztétikai elváltozások, plasztikai sebészeti beavatkozással korrigálhatók.
- Darwin-csomó: a fülkagyló külső peremén található kis porcgumó.
- Veleszületett, nyelezett bőrfüggelék a külső hallójárat előtti porcos fülcsap előtt.
- Járulékos fülkagyló.
A külsőfület érintő, a fül előtt elhelyezkedő fisztulák és ciszták sebészi eltávolítása csak panasz (időnkénti váladékozás, gyulladás) esetén szükséges.
A preauricularis sinus a fülkagyló felső, porcos része és a koponyacsont találkozásánál található, mélyebb, hámbéléssel ellátott lyuk, amely megfertőződhet és begyulladhat. Ha a lyuk külső nyílása bezáródik, ciszta alakulhat ki, amelynek fertőződése esetén tályog keletkezhet.
Szőrnövekedés zavara
A fülkagyló további fejlődési vagy szerzett rendellenességei a szőrnövekedés különböző zavarai. Ilyen például a pehelyszőrzettel ellátott fülkagyló, az egyes gyógyszerek, anyagcsere-zavarok okozta túlzott szőrnövekedés, valamint a szőrös fülcimpa és a külső hallójárat előtti porcos kiemelkedésen, a fülcsapon megjelenő szőrzet.
A fülkagyló gyulladásos betegségei
A porchártyagyulladás (perichondritis) a külső fül porcos részeinek fertőződése. Előidézheti sérülés, rovarcsípés vagy akár egy kelés bemetszése is. A fülkagyló fájdalmassá válik, megvastagszik, ödéma és vérbőség alakul ki. A porc és az azt körülvevő kötőszöveti réteg (porchártya) között genny keletkezik, amely olykor elzárja a porcot ellátó ereket. Ha a gyulladásos izzadmány elemeli a porchártyát, porcelhalás következhet be, és a fül alakja akár maradandó elváltozást szenvedhet. A betegség kezelése a genny kiürülésének orvosi bemetszéssel való elősegítésével, valamint tablettás vagy infúziós antibiotikum-terápia alkalmazásával történik.
- Az orbánc (erysipelas) tünete lehet: éles határú, feszes, duzzadt, esetleg vizenyős bőr, élesen elhatárolt vérbőség, lángnyelvszerű nyúlványok, duzzanat és hólyagképződés, mely a fülkagylón is megjelenhet. Fájdalom, láz és hidegrázás kíséri. Gyógykezelése helyi és antibiotikum-kezeléssel történik.
- Herpes zooster oticus: a Varicella-zooster vírus okozta betegség. Tünete enyhe láz, áramütésszerű fájdalom, a fülkagylón és a hallójáratban csoportokba rendeződő herpeszszerű hólyagocskák és a vérbőség. Arcidegbénulás, halláskárosodás, egyensúlyszervi zavarok társulhatnak mellé. Gyógykezelése célzott vírusellenes gyógyszer adásával és helyi kezeléssel történik. Szövődményeként az arcidegbénulás maradványtünetei, maradandó halláskárosodás, tartós fájdalom alakulhat ki.
- Otomycosis: a fülkagyló gombás eredetű bőrgyulladása, amely gyakran fordul elő a hallókészüléket viselők körében. Tartósan fennálló (krónikus) bőrgyulladás esetén gyakori tünet a viszketés, valamint a vakarózás következményeként a bőr sebes, varral fedett elváltozása.
- Pikkelysömör: a bőr elszarusodásával járó betegség tünetei a fülkagylón és a külső hallójáratban is megjelenhetnek. A fül és a dobhártya érzékenysége miatt a külső fül területén jelentkező tünetek speciális kezelést igényelnek.
- Bőrgyulladás – kontakt dermatitis: fülbevaló behelyezését követően, a bőrrel közvetlenül érintkező anyagok idézhetik elő.
- Ekcéma: a fülkagyló és a hallójárat bőrének gyulladása, amely jellegzetes viszketéssel, bőrpírral, hámlással, a bőr berepedezésével és fülfolyással jár. A viszketés és a gyulladás kortikoszteroidot tartalmazó kenőccsel csökkenthető. Antibiotikum alkalmazása a gyulladt bőr elfertőződése esetén válhat szükségessé.
A fülkagyló sérülései
-
Mechanikai sérülések
A külső fület ért mechanikai – például tompa ütés által okozott – sérülés a porc és a környező kötőszöveti réteg (porchártya) zúzódásához vezethet. Ha az így kialakuló vérömleny elzárja a porchoz vezető ereket, a fül akár maradandó alakváltozást is szenvedhet. Ilyen például az ún. karfiolfül, amely igen gyakran fordul elő birkózók és bokszolók körében. A külső fül sérülése általában sebészeti ellátást igényel. A beavatkozás során eltávolítják a vérömlenyt, nyomókötéssel rögzítik, aminek eredményeképpen a bőr és a porchártya visszatér eredeti helyzetébe. Ha a fület vágás, szakadás vagy harapás éri, szintén sebészeti ellátás – a bőr összevarrása és rögzítőkötés felhelyezése – válik szükségessé.
-
Fagyások
Hosszabb ideig való hideg környezetben való tartózkodás esetén a hidegnek kitett fülkagyló elfagyhat.
-
- Elsőfokú fagyás esetén a fülkagyló elkékül, majd fehérré és érzéketlenné válik. Dörzsöléssel és melegítéssel kezelhető.
- Másodfokú fagyás esetén keringési zavar lép fel, és hólyagok képződnek a fülkagylón.
- Harmadfokú fagyás esetén a fülkagyló egyes területei elhalnak és kifekélyesednek.
A másod- és harmadfokú fagyás a hólyagok megnyitásával, steril, antibiotikumos kötés alkalmazásával történik. Az elhalt területek sebészi kimetszése szükséges. A fagyás szövődményeként felülfertőződés és porchártyagyulladás léphet fel. Hosszabb távon csomós megvastagodás, viszkető ekcémás elváltozás és a fülkagyló deformitása alakulhat ki.
-
Égések
A fülkagyló égésének tünetei az égési fokozat függvényében változnak.
-
- Az elsőfokú égés tünete a vörös, vérbő fülkagyló.
- Másodfokú égés következtében megindul a hólyagképződés.
- Harmadfokú égést jelez a fehéres, fénylő küllemű fülkagyló.
Míg az első- és másodfokú égéshez fájdalomérzet társul, addig a harmadfokú égést nem kíséri fájdalom, mivel elpusztulnak a fül fájdalomérző receptorai.
A fülkagyló égésének ellátása helyi antibiotikumos kezeléssel, illetve az elhalt terület sebészi kimetszésével történik. Az égés szövődményeként felülfertőződés és porchártyagyulladás alakulhat ki. A felülfertőződés és porcelhalás a fülkagyló súlyos deformitásához vezethet.
Csomók a fülkagylón
A fülkagylón megjelenő csomók különféle eredetűek lehetnek.
- Winkler-csomó: napfény okozta porcelváltozás, amely áttör a bőrön, és kemény, fájdalmas, alig észrevehető csomó képében jelentkezik. Kezelése a felette lévő bőrrel együtt való sebészi kimetszéssel történik.
- Gouthy-csomó: fájdalmas, ép bőrrel fedett csomó a fülkarimán. Sárgás színű nátrium-urát kristályokat tartalmaz, amelyek keletkezésének hátterében általában vesebetegség áll.
- Reumás csomó: az ízületi gyulladás (rheumatoid arthritis) egyik kísérő tünete, a fájdalmatlan, bőr alatti csomó a test bármely részén, így a fülkagylón is megjelenhet.
- Amyloid csomó: a fülkagyló bőrén kialakuló csomók, melyek plazmasejtekből származó, nagy molekulasúlyú, kis rostokból álló proteint tartalmaznak.
A fülkagyló daganatai
A fülkagyló daganatos megbetegedései lehetnek jó- és rosszindulatú elváltozások, illetve rákmegelőző elváltozások.
-
Jóindulatú daganatok
A fülkagyló jóindulatú daganata a porc körüli kötőszövet ismeretlen eredetű burjánzása. Tünete a fájdalmas vagy viszkető, néhány milliméteres csomó. Kezelése sebészi eltávolítással vagy fagyasztásos eljárással (cryotherápia) történik.
Atheroma: szintén jóindulatú elváltozás, a faggyúmirigy kivezető nyílásának elzáródása. A kezdetben puha, növekedő, fájdalmatlan terület fertőződés esetén vérbő, vaskos falú, fájdalmas elváltozássá fejlődhet. A daganat kezelése sebészi eltávolítással történik.
Keloid és a hipertrófia: a fülkagyló bőrén megjelenő jóindulatú sejtburjánzások általában sebeket követően alakulnak ki. A keloid kezelése lokális szteroid injekció adásával, illetve sebészi kimetszéssel történik. A hipertrófia egy-két év elteltével spontán gyógyul.
-
Rákmegelőző állapotok
Főként időseknél előforduló, szaruréteggel borított, akár egy centimétert is elérő bőrkiemelkedés. Bár gyógykezelése konzervatív módon (elektrokoaguláció, cryotherapia) is lehetséges, a rosszindulatú daganattá alakulás veszélye miatt a sebészi eltávolítás ajánlott.
Keratoma senile: az élet folyamán elszenvedett napfénykárosodás hatására létrejött, lapos, sárgásbarnás elváltozás, amelyből idővel laphámrák (spinalioma) fejlődhet, ezért sebészi eltávolítása javasolt.
-
Rosszindulatú daganatok
- Bazalióma (bazálsejtes karcinóma): a bőrrák leggyakoribb formája, a fülkagyló bőrén is kialakulhat. A felhányt szélű, fekélyes csomó eltávolítása sebészi kimetszéssel történik.
- Adenokarcinóma: rosszindulatú bőrdaganat, amelynek tünete az idegenszövet megjelenése és a váladékozás. Kezelése sebészi eltávolítással történik.
- Melanoma malignum: gyorsan növekvő, fájdalmatlan, sötét színű bőrelváltozás.
- Gyors növekedésnek induló festékes anyajegy észlelése esetén különösen fontos a betegség mielőbbi diagnosztizálása és kezelése. A melanoma malignum komplex terápiájának elemeit a sebészi eltávolítás, a kemoterápia és a besugárzás képezi.
- Carcinoma planocellulare: a bőrfelszín laphámrétegéből kiinduló rosszindulatú daganat tünetei a fájdalom és a vérzékeny kinövések, kezelése sebészi eltávolítással történik.
- Sarcoma: az izom-, kötő- és támasztószövetekből kiinduló, ritka, rosszindulatú daganat, tünete általában az ép hámmal fedett idegenszövet. Kezelése sebészi eltávolítással, kemoterápiával és besugárzással történik.