A hajbeültetés egy plasztikai sebészeti beavatkozás, amelynek során az orvos a haj nélkül maradt területekre olyan területekről ültet át hajat, ahol még vannak működő, egészséges tüszők. Azok számára jelenthet hosszú távú megoldást, akiknek a ritkuló haj és a kopaszodás okoz gondokat, vagy valamilyen égés, sérülés következtében alakult ki hajhiány. Előnye, hogy mivel saját hajat ültetnek be, az színben, vastagságban, egyéb tulajdonságokban is illeszkedik a többi hajhoz.
A hajbeültetés előtt
A hajbeültetést orvosi vizsgálat előzi meg, mely során felmérik a meglévő hajállományt, hogy alkalmas-e a hajbeültetésre. A beavatkozáshoz szükséges, hogy legyenek olyan területek a fejen, ahol még van átültethető haj.
Ezen kívül a kezelőorvos kikérdezi a beteget az esetlegesen meglévő betegségeiről és rendszeresen szedett gyógyszereiről. Javasolhatja bizonyos gyógyszerek szedésének felfüggesztését a műtét idejére. Fontos továbbá a dohányzás abbahagyása is, ugyanis az ronthatja a hajbeültetés utáni gyógyulás folyamatát.
A hajbeültetés menete
A hajbeültetés fájdalmas eljárás, helyi érzéstelenítésben végzik. A műtét során általában a fej hátsó részéből kerül át a haj oda, ahol a kopaszodás jelentkezik. A bőrt és hajhagymát egyesével vagy keskeny csíkban távolítják el a hajas területről. Ha csíkban távolították el, akkor a beültetéshez általában mikroszkóp alatt hajhagymákra bontják, és így ültetik be.
A beavatkozás időigényes, akár 6-8 órát is igénybe vehet, és az sem ritka, hogy több alkalomra is szükség van, hogy elérjék a várt eredményt. A beültetett haj sosem lesz olyan sűrűségű, mint a hajhullás előtti állapot volt.
A hajbeültetés lehetséges szövődményei
A hajbeültetés gyakori szövődményei között előfordul:
- fájdalom, feszülő érzés a fejbőrön,
- vérzés,
- fertőzés,
- duzzanat a fejbőrön és az arcon,
- a haj kihullása, majd újranövése.
Az örökletes kopaszodás egy idő után a hajbeültetés ellenére is folytatódhat.
Utókezelés hajbeültetés után
A hajbeültetés után fájdalomcsillapító szedésére lehet szükség.
Az orvos tanácsolhatja, hogy alváshoz emelje meg a fejét, és bizonyos ideig kerülje a fokozott fizikai erőfeszítéseket és a sportot, valamint lehetőség szerint az izzadást.