A lábszár az alsó végtag térdtől bokáig terjedő része. A lábszár csontos vázát a sípcsont (tibia) és a szárkapocscsont (fibula) képezi. A lábszár hátsó (ez a legnagyobb), oldalsó és elülső izomcsoportból áll. A lábszár közepén erek és idegek futnak. Lábszárfájdalmat számos betegség, kórállapot eredményezhet. Ezek elkülönítése sokszor komoly diagnosztikai kihívást jelent.
A lábszárfájdalom kiváltó okai
A lábszárfájdalom kialakulásának hátterében számos állapot vagy betegség állhat, amelyek közül a következők a leggyakoribbak.
Lábikragörcs
A vádli izmainak görcsös összehúzódása, amely jelentős fájdalommal jár. A lábikragörcs leggyakrabban túlerőltetéstől, kiszáradástól, illetve bizonyos ásványi anyagok hiánya miatt jelentkezhet.
Izomsérülés, ínsérülés
Hirtelen kialakuló éles fájdalmat eredményezhet a lábszár izmainak, valamint az Achilles-ínnak/?/ a sérülése, szakadása.
Mélyvénás trombózis
Súlyos, életveszélyes, akár halállal is végződő állapotot jelenthet, amikor az alsó végtag nagy vénáiban a vér megalvad, és trombózis keletkezik. A kialakult trombózis nemcsak a vér visszaáramlását akadályozza, de a belőle leszakadó vérrögök a szíven keresztül a tüdőbe juthatnak, és ott elzáródást, tüdőelhalást, légzési és keringési elégtelenséget (tüdőembólia) okozhatnak.
A mélyvénás trombózis sürgősségi állapot, amely mihamarabbi orvosi ellátást igényel!
Perifériás artériás betegség
Az artériák, verőerek szűkülete szintén okozhat lábszárfájdalmat, amelyre az időszakos sántítás jellemző: a fájdalom járásra erősödik, pihenésre csökken. Az érszűkületi lábszárfájdalom másik jellemzője, hogy súlyos esetben álmából is felkeltheti a beteget a fájdalom, amely enyhül a lábak lógatásakor.
További okok, amelyek lábszárfájdalmat eredményezhetnek:
- izomláz,
- krónikus vénás elégtelenség,
- orbánc (eriszipelasz),
- nyiroködéma (limfödéma),
- cukorbetegség okozta idegbántalom (diabéteszes neuropátia),
- ülőideg-bántalom (ülőidegzsába, isiász),
- izomrekesz-szindróma (kompartment szindróma).
Mikor forduljon orvoshoz?
Az izomgörcsből vagy kisebb megerőltetésből fakadó lábszárfájdalom általában kezelés nélkül is rövid idő alatt javul. Amennyiben a lábszárfájdalom tünetei nem javulnak néhány nap elteltével, keresse fel háziorvosát!
Keresse fel a legközelebbi sürgősségi osztályt, vagy hívja a 112-t és kérjen mentőt, ha a következő tüneteket észleli magán – különösen, ha a tünetek többórás ülést követően alakulnak ki:
- lábszárdagadás;
- lábszárfájdalom;
- gyulladt, piros, meleg tapintatú bőr a lábszáron;
- fulladás, nehézlégzés, mellkasi fájdalom megjelenése.
Lábszárfájdalom diagnosztizálása
A lábszárfájdalom kivizsgálása, a fájdalom okának beazonosítása sokszor komoly kihívást jelent. Gyakran előfordul, hogy egyszerre több ok is meghúzódik a háttérben. A lábszárfájdalom diagnosztikájában a fő szempontot az életveszélyes mélyvénás trombózis kizárása jelenti. A diagnosztizálás a kórelőzmény átbeszélését követően fizikális vizsgálatból, képalkotó vizsgálatokból, laborvizsgálatokból állhat.
Lábszárfájdalom kezelése
A lábszárfájdalom kezelése a kiváltó ok kezelését jelenti.
A kisebb sportsérülések és egyéb gyulladással járó állapotok kiegészítő ellátása során hasznos lehet alkalmazni az ún. RICE-elvet:
- pihentetés (Rest);
- hűvös borogatás (Ice);
- óvatos nyomás, kompresszió a duzzanatra (Compression);
- felpolcolás (Elevation).
Lábszárfájdalom megelőzése
- Az izomsérülés a megerőltető fizikai aktivitás előtt végzett alapos bemelegítéssel és a terhelés fokozatos növelésével előzhető meg.
- A mélyvénás trombózis veszélye csökkenthető:
- a dohányzás abbahagyásával;
- az orvos által felírt gyógyszerek előírás szerinti szedésével;
- rendszeres testmozgással;
- a fölös kilóktól való megszabadulással;
- a vérnyomás rendezésével;
- indokolt esetben gumiharisnya viselésével.
- Az orbánc és a cellulitisz megelőzésében fontos a fertőzési kapuk (például az ujjak közötti gombás fertőzés), illetve az orbánc kialakulását elősegítő alapbetegség (pl. cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegség) kezelése. Fontos ügyelni a láb higiéniájára, ajánlott az óvatos pedikűr.
- A nyiroködéma (limfödéma) által kiváltott lábszárfájdalom enyhítésében a gyógytornász által összeállított mozgásprogram rendszeres végzése segíthet.
- A cukorbetegség okozta idegbántalom (diabéteszes neuropátia) megelőzhető megfelelő diétával és gyógyszeres kezeléssel.
- A krónikus vénás elégtelenség okozta lábszárfájdalom az ideális testsúly elérésével, rost- és vitamindús táplálkozással, kompressziós harisnya nappali viselésével, testmozgással (pl. séta), magas sarkú cipő viselésének kerülésével csökkenthető. Ajánlott továbbá a lábak napi néhány alkalommal történő tehermentesítése fekvéssel és a lábak alápolcolásával, valamint a lábak átmozgatásával, ami segíti a vénák kiürülését.
- Az érszűkület (perifériás artériás betegség) okozta lábszárfájdalom megelőzésében a legfontosabb a vércukorszint kontrollja, a normál koleszterinszint fenntartása, a vérnyomás beállítása, a dohányzás abbahagyása, továbbá a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás.
- Az ülőideg-bántalom enyhítésében segíthet a mozgásterápia és a fizioterápia./?/