A mandulák a nyirokrendszer részei. Fontos szerepet játszanak a szervezet fertőzések elleni védelmében. Az orrmandula az orrgarat boltozatán, a páros torokmandula a torok két oldalán helyezkedik el.
A mandulák anatómiája
Torokmandula
A nyirokszövetből álló torokmandulák a garatfal két oldalán, az elülső és hátulsó garatívek között helyezkednek el, szabad szemmel is jól láthatók. Felületükről járatok vezetnek a mandula belsejébe. Az ott található levált hámsejtek, ételmaradékok és baktériumok kisebb mennyiségben a felületére ürülnek.
Orrmandula
Az orrmandula az orrüregek mögött, az orrgarat boltozatán helyezkedik el. Szabad szemmel nem látható, ezért vizsgálatához fül-orr-gégész szakorvos szükséges. Legnagyobb méretét 3-5 éves korban éri el, 5-8 éves korban sorvadásnak indul. Felnőttkorban általában az orrmandula elsorvad, vagy akár el is tűnik, védőszerepét más szervek veszik át.
A mandulák szerepe
A nyirokrendszer részeként működő mandulák a fertőzések elleni védekezés fontos tényezői. Az orrmandula elsősorban kisgyermekkorban játszik szerepet a védekezésben. A nyirokrendszer – így a mandulák szövete is – gazdag a betolakodó kórokozók elleni védelemben szerepet játszó fehérvérsejtekben. Ezek a sejtek felismerik a betolakodó kórokozókat, és azokra specifikus ellenanyagok, ún. antitestek (immunglobulinok) termelését indítják be. Így alakul ki a szervezet immunválasza a kórokozókkal szemben. Idősebb gyermekeknél és felnőtteknél az orrmandula aktív immunvédekezésben játszott szerepe fokozatosan csökken.
A mandulák műtéti eltávolítását szigorú szakmai protokollok, irányelvek szabályozzák (lásd még: Mandulaműtéteknél).