A szülővé válás az egyik legjelentősebb szerepváltozás az ember életében. Egy gyermek születése a pár életében elindítja a szülővé válás folyamatát, mely részben ösztönös, részben tanult viselkedési minták követéséből tevődik össze.
A szülővé válás során a szülő altruista módon viselkedik, ami azt jelenti, hogy saját érdekeit háttérbe szorítva a gyermek szükségleteinek betöltéséről gondoskodik. Az anyai/apai szerephez méltóan a gyermek jólléte helyeződik az élete fókuszába.
A gyermek születésével nem csak a szülő, de a család is megszületik, mint egység.
A szülővé válás meghatározó tényezői
Mindenkiben élnek elképzelések a szülői szerepről, melyek a saját gyermekkori tapasztalatok és a később tanultak alapján alakultak ki. A gyermekvállalás idején az egyén ennek a képnek megfelelően próbál viselkedni, és az új szerepkör fokozatosan a személyiségének részévé válik.
Abban az esetben, ha a szülők fejében már a gyermek érkezése előtt azonos vagy hasonló elképzelések élnek a szülői létről és a szülői szerepekről, kisebb személyes és párkapcsolati konfliktust jelent a szerepváltozás, a szülővé válás.
A szülővé válást hormonális változások, ún. boldogsághormonok is segítik. Édesanyák esetén az oxitocin- és dopamintermelődés, az édesapák esetén az oxitocintermelődés segíti kialakítani a szoros kapcsolatot, a köteléket újszülött gyermekükkel.
A szülővé válás nehézségei
A szülővé válás során a kapcsolatok egy része komoly változásokon megy át. A konfliktusok száma nő, emellett a megszokott intimitás és a szerelem háttérbe szorulhat, jelentősen átalakulhat. A pár mindkét tagja önmagára és párjára is más szemmel tekint a szerepváltozás következtében, így a párkapcsolatban mindez egyfajta krízishelyzetet is jelenthet. Ez különösen azoknál a pároknál jellemző, ahol eltérő nézetet vallanak a szülői szerepkörökről.
Ha a szülők eltérő véleménnyel vannak az anyai és apai szerepekről, az egymástól kapott negatív visszajelzések elégedetlenséget, stresszt jelentenek a pár tagjainak, így nem érzik szülői szerepüket önazonosnak. A friss szülőknél ebben az esetben gyakori a depresszió, a szorongás és az alacsony önbecsülés. A feloldatlan konfliktusok kezelésére szakember segítsége is kérhető, például párterápia formájában.
A szülővé válás nőknél és férfiaknál
A szülővé válás a legtöbb esetben a nők számára könnyebben megy, ennek számos oka van: a nők érzelmi beállítottsága, a közösségi elvárások, illetve a várandósság 9 hónapja segíti az édesanyát a szülői szerepre való felkészülésben. Az édesapának ez nem vagy csak korlátozottan adatik meg, ezért fontos bevonni őt már a terhesség idején is minél több szülői feladatba, hogy legyen alkalma felkészülni a szülői szerepre (lásd még: Apák szerepe várandósság során).
A szülői lét egy folyamatos, dinamikusan változó önismereti és párkapcsolati feladat. A gyermek fejlődésével, életkori sajátosságainak változásával a szülő is együtt formálódik.