Az ultrahang egy képalkotó eljárás, mely hanghullámok segítségével teszi vizsgálhatóvá a belső szerveket. A vizsgálat könnyen kivitelezhető és a szervezet számára nem jár sugárterheléssel.
Gyermekek, várandósok, illetve sugárzásra érzékeny szervek (pl.: here, pajzsmirigy) vizsgálatánál mindenképp előnyben részesítendő. Hátránya azonban, hogy az ultrahang-nyaláb behatoló-, áthatolóképessége nagyban korlátozott. Például a csont, a hasi zsír, illetve a bélgázok lehetetlenné teszik a mélyebben fekvő, vagy általuk körülzárt területek vizsgálatát. A különböző biopsziák, mintavételezési eljárások nagy pontossággal elvégezhetők ultrahangos képalkotás alatt vezetve.
Az ultrahang működési elve
A hallható hangnál magasabb frekvenciájú (20kHz feletti) hangok képesek áthatolni a lágyszövetek jelentős részén; egy részüket elnyelik, más részüket visszaverik a testen belüli szövetek. A vizsgálat során használt eszköz egyrészt kibocsájtja a megfelelő frekvenciájú ultrahangnyalábot, másrészt érzékeli a kibocsájtott ultrahang különféle mértékű visszaverődését, melyből a készülék számítógépe megalkotja a vizsgált terület képét.
Az ultrahangvizsgálatok néhány típusa
- Hasi ultrahang: a leggyakrabban végzett ultrahangvizsgálat, mellyel a hasűri szervekről alkotható kép. Általában fekvő, illetve oldalra fordult testhelyzetben végzik. Szinte minden esetben előírás, hogy a vizsgálat napján – a vizsgálat időpontjáig – enni-inni nem szabad. A vesék és a húgyhólyag vizsgálata esetén pedig arra kérhetik, hogy a vizsgálat előtt ne ürítsen vizeletet, ugyanis a telt hólyag könnyebben vizsgálható.
- Terhességi ultrahang: a hasi ultrahanghoz hasonlóan történik, különösebb előkészület nélkül. Célja a magzat fejlődésének nyomon követése, az esetleges fejlődési rendellenességek kiszűrése. A várandósgondozás részeként 3 ultrahangvizsgálaton kötelező részt venni: a 11-13. héten, a 18-22. héten és a 30-32. héten.
- Transzvaginális ultrahang: A nőgyógyászati gyakorlatban alkalmazott forma, mely többek között a méh, a petefészek és a húgyhólyag vizsgálatára alkalmas. A speciális kialakítású ultrahangfejet hüvelybe vezetik be, és a hüvelyen keresztül vizsgálják a környező területeket.
- Echokardiográfia: a szív szerkezetének és működésének vizsgálatára alkalmazott ultrahang. Ez történhet a mellkason keresztül, ami egy egyszerű, semmilyen előkészületet nem igénylő vizsgálat.
- Transzözofágeális szívultrahang (transesophageal echocardiography - TEE): a nyelőcsőbe vezetett speciális ultrahang, mely nagy pontosságú képet ad a szív pitvarairól. Legalább 4 órányi koplalást követően, a bal oldalon fekvő testhelyzetben végzett vizsgálat.
- Endoszkópos ultrahang: a nyelőcső és a gyomor vizsgálatára alkalmazott vizsgálat, melyet a normál endoszkópiához hasonlóan bódításban végeznek, és egy ultrahangfejjel ellátott csövet vezetnek le a nyelőcsövön keresztül. A vizsgálat előtt nem szabad enni és inni.
- Doppler-ultrahang: a véráramlás akadályozottságát vizsgáló módszer, amely a vér mozgásban lévő alakos elemeiről visszaverődő ultrahangokból képes információt adni a véráramlás irányáról, sebességéről. Leggyakrabban a nyaki verőerek szűkületének vagy vénás trombózisok kimutatására alkalmazzák.
- 3 illetve 4D-ultrahang: térbeli, illetve mozgó térbeli képeket kap a vizsgálatot végző radiológus szakorvos. Leggyakrabb terhességi ultrahang vagy szívultrahang vizsgálatok során alkalmazzák.
A fenti felsoroláson kívül számos egyéb szerv (pl. pajzsmirigy, here, prosztata) vizsgálható ultrahanggal. A megfelelő képalkotó vizsgálat kiválasztása minden esetben a kezelőorvos feladata.
Az ultrahangvizsgálat menete
Az ultrahangvizsgálat előkészületei a vizsgálat típusától függenek, bizonyos esetekben szükség lehet a vizsgálat előtti koplalásra. Az ultrahang vizsgálófejet minden esetben speciális géllel kenik be, mely azért szükséges, hogy a hanghullámok könnyebben bejussanak a szervezetbe. A gél használata nélkül az ultrahangfej és a vizsgálandó testrész közötti levegő visszaverné a hanghullámokat. A vizsgálat a legtöbb esetben nem tart tovább 15-20 percnél.
Az ultrahangvizsgálat lehetséges szövődményei
Az ultrahangvizsgálat során hanghullámok nem jelentenek egészségügyi kockázatot. Az ultrahangvizsgálat előnye a röntgen vagy CT vizsgálatokkal szemben, hogy nem járnak sugárterheléssel.
Az ultrahangvizsgálat teljesen fájdalommentes, bár némi kényelmetlenséggel járhatnak az endoszkópos, a transzözofágeális és a transzvaginális ultrahangvizsgálatok, amikor a vizsgálófejet a szervezetbe vezetik.