Az anális és rektális – végbéllel, valamint végbélnyílással kapcsolatos – terület sérüléseit többnyire a bélműködés zavara, szexuális aktivitás, daganat vagy gyulladás okozza. Sérülhet a végbélnyílás körüli bőr, valamint a bélnyálkahártya, ami fájdalmat, gyulladást, vérzést okozhat. Az anális régióban lévő izmok, valamint a záróizmok összehúzódása szűkítik a végbélnyílást, ami nehézkessé, a terület sérülései fájdalmassá teszik a székelést.
A végbélsérülés okai
Az anális terület sérüléseit gyakran hasmenéses széklet vagy székrekedés okozza. Ezek fájdalmat és irritációt okozhatnak, károsíthatják a végbélnyílás körüli bőrt, ami vérzéshez vezethet: ilyenkor élénkvörös vér látható a székleten, valamint a WC-papíron. Az anális területen és környékén lévő izmok feszülése a végbélnyílás szűkítése révén fájdalmassá teheti a székletürítést, és végbélrepedést (a végbélgyűrűben hosszanti irányban húzódó, nehezen gyógyuló, vérzéssel járó seb) okozhat.
Az anális sérüléseket szexuális tevékenység is okozhatja, pl. tárgyak, ujjak vagy a pénisz behelyezése a végbélbe. A súrlódás (esetleg a durva viselkedés) következtében sérülhet, elszakadhat az érzékeny bőr és a végbél nyálkahártyája, ami fájdalmat, gyulladást és vérzést vált ki.
A végbélsérülések kialakulásának oka lehet még a végbél gyulladása, daganata (leukémia, limfóma) és a nemi úton terjedő fertőzések.
A végbélsérülés tünetei
A végbélsérülés jellegzetes tünetei:
- székeléskor fellépő fájdalom;
- vérzés, duzzanat, pirosság;
- kinövések a végbélnyíláson.
Mikor forduljon orvoshoz?
Hívja a 112-es számot és kérjen mentőt az alábbi esetekben:
- erős vérzés a végbélből,
- mozgási képtelenség,
- ájulásérzés, ájulás.
Minden olyan sérüléssel orvoshoz kell fordulni, ami nagy mennyiségű vérveszteséget, tartós fájdalmat és gyulladást okoz. Ha idegen tárgy került a végbélbe, azt minél előbb orvosnak kell eltávolítania. Nem szabad próbálkozni az eltávolításával (vagy megengedni, hogy orvosilag nem képzett személy próbálja meg), mert a kísérletezés további sérüléseket okozhat. A végbélben lévő tárgy károsíthatja a végbelet és más belső szerveket, ami súlyos, sőt életveszélyes állapothoz vezethet.
Végbélsérülés diagnosztizálása
A végbélsérülés diagnózisához az esetek nagy részében elegendő az ujjal történő vizsgálat (rektális digitális vizsgálat). Indokolt esetben – helyi érzéstelenítést követően – végbéltükrözést végeznek, ami gyors és pontos eredményt adó módszer.
Végbélsérülés kezelése
Enyhébb esetekben székletlazítók és kúpok alkalmazása, illetve a seb kezelésére nitrogliecerint tartalmazó kenőcs használata javasolt. Ha az anális terület fájdalmas és duzzadt, hideg borogatással lehet enyhíteni a fájdalmat és a duzzanatot. Fontos, hogy a borogatás ne tartson tovább 30 percnél!
Fájdalom esetén az orvostól kell tanácsot kérni a megfelelő fájdalomcsillapító gyógyszer, kenőcs, kúp kiválasztásához. Elengedhetetlen a megfelelő higiénia: a végbélnyílást megfelelőn kell tisztítani a fertőzésveszély elkerülése érdekében.
A végbél környékén fellépő fájdalom vagy vérzés esetén azonnal abba kell hagyni az anális szexet a további sérülések elkerülése érdekében. Végbélsérülés esetén fokozottan fennáll a HIV vagy a szexuális úton terjedő fertőzések (STI = Sexually Transmitted Infections) kockázata.
Ha a konzervatív kezelés eredménytelen, szükség lehet a végbélrepedés (fisszúra) sebészi ellátására. A műtét utáni fájdalmat fájdalomcsillapítókkal, végbélkúppal csillapíthatjuk.
Végbélsérülés megelőzése
A betegség megelőzésének egyik fontos eleme a megfelelő állagú széklet, melynek érdekében az alábbiakat érdemes betartani:
- egészséges – növényi rostokban, zöldségben-gyümölcsben gazdag – étrend,
- rendszeres testmozgás,
- bőséges folyadékbevitel,
- alkoholfogyasztás csökkentése,
- tartózkodás a csípős ételek fogyasztásától.
- Az anális szexuális aktivitást mindig körültekintően végezze, fájdalom esetén pedig hagyja abba. A végbélnyílásba ne helyezzen olyan tárgyakat, melyek rendeltetésszerűen nem ezt a célt szolgálják, hiszen ezek veszélyeztetik a testi épséget.
Végbélsérülés szövődménye
A nem kezelt végbélrepedés idővel a végbél hegesedéséhez, szűkületéhez, a záróizom károsodásához vezethet, illetve fennáll a fertőzés veszélyes is, ezért nagyon fontos a betegség időben történő diagnosztizálása és a kezelés mielőbbi elkezdése.
Végbélsérülés erőszak miatt
Ha a végbélsérülés erőszak miatt következik be, akkor ezt jelezni szükséges az ellátást végző egészségügyi szakembernek a sürgősségi osztályon vagy a szakorvosi rendelőintézet járóbeteg-ellátásán.