Az ösztrogének női nemi hormonok, de kisebb mennyiségben jelen vannak a férfiakban is. Az ösztrogénszint mérése különféle helyzetekben és tünetek esetén lehet indokolt mindkét nem esetében.
Az ösztrogének
Az ösztrogén hormonok családjába tartozik az ösztron (E1), ösztradiol (E2) és ösztriol (E3) női nemi hormon. Az ösztrogén hatással van a női nemi szervek fejlődésére, valamint a másodlagos női nemi jellegek kialakulására. Szükséges a peteéréshez, a fogamzáshoz, a terhesség szabályozásához. Jelenléte elengedhetetlen az egészséges csontállomány fenntartásához, valamint szabályozza a koleszterinszintet is. Az ösztrogének szintje a pubertás és a terhesség idején megnő, termelődésük a menopauza idején szabálytalanná válik vagy szünetel, utána pedig lecsökken.
Az ösztrogén háromféle formája vizsgálható a vérben:
- Leggyakrabban az ösztradiol (E2) szintjét mérik, ami fontos szerepet játszik a peteérésben, fogantatásban és a terhességben, de befolyásolja a csonttömeget és a koleszterinszintet is. Ez a típus fordul elő legnagyobb koncentrációban a nem terhes, menopauza előtti nőkben. A petefészek és a herék termelik.
- Az ösztriol (E3) a terhesség idején lényeges, szintje a 8. terhességi hét után kezd emelkedni. A méhlepény termeli.
- Az ösztron (E1) a menopauza után az elsődleges női nemi hormon – nőkben, illetve férfiakban is ez a fő ösztrogén. A mellékvese, a petefészek, a here, a zsírszövet és a méhlepény termeli.
Mikor kell elvégezni az ösztrogénszint mérését?
Az ösztrogénszint mérését a következő esetekben javasolt elvégezni:
- menstruációs ciklus zavarai, extrém erős hüvelyi vérzés;
- meddőség, vagy ha meddőségi kezelésen vesz részt;
- menstruációs ciklus elmaradása, menopauza tünetei, menopauzaterápia esetén;
- veszélyeztetett terhességnél;
- ösztrogéntermelő daganat gyanúja esetén;
- emlődaganat esetén, az ösztrogénellenes terápia monitorozására;
- férfiak esetén az emlők megnagyobbodása esetén;
- egyéb tünetek esetén, amelyek arra utalnak, hogy a hormonális működés egyensúlya felborult.
Terhesség idején az ösztriol-hormonszintet a Down-szindróma szűrésének részeként, illetve a méhlepény működésének ellenőrzésére végezhetik el.
Pubertáskorban a női nemi jellegeket mutató fiúk esetében is indokolt elvégezni a vizsgálatot, illetve a túl korai vagy késői pubertás esetén a lányoknál is.
Az ösztrogénszint mérése
Az ösztrogénszintet vénás vérmintából mérik, a vizsgálatot nem kell éhgyomorra végezni. Néha 24 órás gyűjtött vizeletmintából mérik meg a hormonszinteket.
Az ösztrogénszint a női nemi ciklus során állandóan változik, és szintjét más tényezők is befolyásolják. Éppen ezért a vizsgálatot általában a ciklus meghatározott napján végzik. Mivel sokszor a hormonszint változásának iránya is információt hordoz, ráadásul a pillanatnyi értéket sok minden befolyásolja (pl. magas vérnyomás, vérszegénység, máj- és vesebetegségek), a többszöri mérés is gyakran előfordul.
Az ösztradiolszint mérése a lombikprogramnak is fontos része, ahogy a menopauza utáni hormonpótlás ellenőrzésének is.