A zsírdaganat (orvosi néven lipóma) egy gyakori, jóindulatú elváltozás, amely általában a bőr alatt fejlődő, zsírszövetből álló göb. A göb nem veszélyes, de ha szükséges, eltávolítható.
A zsírdaganat kialakulásának oka általában nem ismert, de bizonyos esetekben családi halmozódás figyelhető meg. Az első megjelenés általában 40-60 éves kor körülre tehető, de bármely életkorban megjelenhet.
A zsírdaganat főbb jellemzői
A zsírdaganat viszonylag gyakori jóindulatú daganatos elváltozás, az esetek többségében nem veszélyes. A zsírszövetből kialakuló göb általában a bőr alatt vagy az izom között jön létre, és lassan növekszik. A szervezet belső részeiben előfordulhatnak máshol is zsírdaganatok, ezek létezéséről sokszor nem is tud az érintett.
A zsírdaganat jellemzői:
- tojás vagy gömb alakú;
- nagyjából 2-10 cm nagyságú;
- tésztaszerű tapintatú;
- a bőr alatt kissé elmozgatható körülötte.
Jellemzően fájdalmatlan elváltozás, ami akkor okoz panaszokat, ha túl nagyra nő, vagy valamilyen ideget nyom.
A zsírdaganat leggyakoribb megjelenési helye a nyak, váll, mellkas, hát, kar és láb, de bárhol kialakulhat, ahol zsírsejtek vannak. A legtöbb érintettnek 1-2 zsírdaganata van, kivéve, ha a ritka, öröklött lipomatózis áll fenn, amikor több zsírdaganat is megjelenik.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha testén bármilyen nem múló göböt, csomót érzékel a bőrfelszín alatt, forduljon háziorvosához, aki a tünetek alapján dönt a szükséges vizsgálatokról, szakorvoshoz történő beutalásról.
A zsírdaganat kiváltó okai
A zsírdaganat kialakulásának oka nem ismert, de családi halmozódás megfigyelhető, így valószínűleg genetikai érintettség is állhat a létrejötte mögött.
Az elváltozás nagyjából ugyanolyan arányban érinti a nőket és a férfiakat. A nőknél gyakoribb az egy, a férfiaknál a több zsírdaganat jelenléte.
Mivel a zsírdaganat kialakulásának oka nem ismert, ezért nem megelőzhető.
A zsírdaganat lehetséges szövődményei
A zsírdaganat jóindulatú elváltozás, az egészséget nem veszélyezteti. Ha nem áll meg a növésben, és a mérete vagy elhelyezkedése miatt fájdalmat okoz (mert például egy ideget nyom) vagy esztétikai okokból válik zavaróvá, sebészi úton eltávolítható.
A zsírdaganat diagnosztizálása
A zsírdaganat diagnosztizálásához a fizikai vizsgálaton kívül mintavétel (biopszia) és elemzés végezhető. Képalkotó eljárásokat (UH, CT, MR) akkor alkalmaznak, ha nem szokványos az alakja, nagyon nagy, vagy úgy tűnik, hogy a szokottnál mélyebb rétegekben helyezkedik el.
A diagnózis fő célja, hogy a zsírdaganatot elkülönítsék a nagyon ritka, de rosszindulatú liposzarkómától (lásd még: Lágyrészszarkóma), ami a bőr alatt nem elmozdítható, és sokkal gyorsabban növekvő, rosszindulatú, gyakran fájdalmas elváltozás.
A zsírdaganat kezelése
A zsírdaganat csak akkor igényel orvosi beavatkozást, ha valamilyen kényelmetlenséget okoz. Az eltávolítás történhet sebészi kimetszéssel vagy zsírleszívás által. A kimetszés után a kiújulás esélye nagyon alacsony.
Mint minden műtéti beavatkozásnak, a lipóma eltávolításának is vannak kockázatai. Gyakoribb műtéti szövődmény lehet a vérzés, fertőzés, fájdalom vagy a hegesedés. Ezek kialalulása azonban a helyes sebkezeléssel jó arányban megelőzhető.
Mit tehet otthon?
A zsírdaganat nem igényel semmilyen otthoni kezelést. Figyelje, hogy megáll-e a növekedésben, és ha nagyra nő, fájdalmat okoz vagy egyéb okból zavaró, forduljon orvoshoz.