Az elefantiázis (Filariasis lymphaticus) egy parazita fonalféreg által okozott betegség, mely következtében a nyirokkeringés gátolt és így a karok, a lábak esetleg a nemi szervek a kialakuló nyiroködéma miatt hatalmasra duzzadhatnak. A bőr kemény és vastag lesz, mint az elefánté, erős fájdalmat okozva. Ez a betegség a fejlődő országokban, elsősorban Afrikában, Ázsiában a Csendes-óceán nyugati részén, valamint a Karib-térség és Dél-Amerika egyes részein endémiás (folyamatosan fellelhető járványos betegség). A betegséget fertőzött szúnyogok terjesztik.
Az elefantiázis főbb tünetei
A legtöbb emberben nem alakulnak ki tünetek, de így is sérülhet a vese, nyirokkeringés. A betegséget a tünetmentes egyének is terjesztik.
Az esetek egy részében az elefantiázis tünete a nyirokkeringési rendellenesség miatt kialakuló nyiroködéma, elsősorban a végtagokon, emlőkön és a nemi szervek környékén. A pangó nyirok hatalmas duzzanatot okozhat, mely miatt munkaképtelenné is válhat a beteg. Egyes esetekben a férfiak duzzadt herezacskót tapasztalnak. Az nyirokrendszer pangása megakadályozza az immunrendszer megfelelő működését, mely lázhoz, hidegrázáshoz, ismételt bőrfertőzésekhez és fekélyekhez vezethet. Ezek miatt a bőr kemény és vastag lesz.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, forduljon mihamarabb háziorvosához, aki szakszerűen kezeli a fertőzést és a nyiroködémát.
Az elefantiázis kiváltó oka
Az elefantiázist okozó fonalféreg szúnyogcsípés által terjed elsősorban a trópusokon. Három féle féreg okozhatja: a Brugia malayi, a Brugia timori és a Wuchereria bancrofti. A fertőzött szúnyog csípésén keresztül a parazita lárvája bejuthat a szervezetbe. A lárva eljut a nyirokrendszerbe és ott fejlődésnek indul, kifejlett érett fonálféreggé alakul, ami évekig elélhet a nyirokrendszerben.
Általában az érintett területeken gyermekkorukban fertőződnek meg az emberek, de a tünetek csak később alakulnak ki. Endémiás területen hónapok, évek leforgása alatt általában több szúnyogcsípés szükséges ahhoz, hogy valaki megfertőződjön. Nagyon ritka, hogy valaki a nyaralása alatt fertőződik meg.
Az elefantiázis lehetséges szövődményei
A nyiroködéma szövődménye lehet nyirokérgyulladás, a nyirokerek rosszindulatú daganatos elváltozása, ekcéma, fekélyes sebek, cellulitis. Ezek a betegségek is kezelést igényelnek.
Az elefantiázis diagnosztizálása
Az elefantiázis diagnózisának felállítása két módon lehetséges, mindkét eljárás vérből történik. Az egyik lehetőség a vérben termelődő féregellenes antitestek kimutatása. A másik módszer a vérminta mikroszkópos vizsgálata a férgek kimutatására – ehhez a vérvételt este kell megejteni, ugyanis a férgek éjszaka aktívak.
Az elefantiázis kezelése
A féreg eltávolítása a szervezetből több héten át tartó féregellenes gyógyszer szedésével lehetséges. A tünetek enyhítésére antibiotikumot, fájdalomcsillapítókat és antihisztaminokat is fel lehet írni. Nyiroködéma kezelése hosszadalmasabb folyamat, a végtag mozgatása, fásli, rugalmas pólya vagy kompressziós harisnya viselése jótékony hatású.
A betegség tünetei esetén érdemes mielőbb orvoshoz fordulni. A súlyos tünetek megelőzése érdekében fontos a testsúly-kontroll és a helyes életmód, mozgás, kielégítő táplálkozás, alacsony nátrium bevitel. A bőrt hidratáló krémmel érdemes ápolni a kiszáradás megelőzése érdekében. Fontos a higiéné, a megfelelő tisztálkodás, a bőr- és körömápolás. A bőr sérüléseit el kell kerülni, ezért védőeszközt érdemes viselni hámsérülés veszélye esetén.
Az elefantiázis megelőzése
Lényeges a fertőzött területeken a szúnyogok irtása és a szúnyogháló használata. A fertőzött embereknek gyógyszerkombinációt adnak azért, hogy a betegség terjedését megakadályozzák. A WHO becslése szerint a világon a fertőzöttek száma több mint 120 millió, mely nagyon komoly gazdasági károkat okoz, ezért is nagyon fontos a megelőzés és a járvány megállítása.