Az orvosi vény, illetve recept a NEAK-kal szerződésben álló orvosok számára szolgáló dokumentum gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök felírásához. A vény lehet papíralapú vagy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (a továbbiakban: EESZT) útján kiállított elektronikus vény (a továbbiakban: elektronikus vény vagy eRecept).
Gyógyszer rendelésére jogosult minden orvos és fogorvos. Orvosoknak, állatorvosoknak és gyógyszerészeknek – amennyiben végzettségüket hitelt érdemlően igazolni tudják – vényköteles gyógyszer legfeljebb harminc napra elegendő mennyiségben vény nélkül is kiadható, kivéve egyes kábítószerként (K1, K2) és pszichotróp anyagként (P2, P4) minősített gyógyszercsoportot.
A vény tartalmi elemei
A speciális típusú vényektől eltekintve („pro familia”, „pro me” stb.) a mindennapok során használt vényekre vonatkozóan az érvényesség meglétéhez fel kell tüntetni a gyógyszert rendelő orvos nevét, munkahelyének (rendelőjének) címét, telefonszámát, az egészségügyi tevékenység végzésére jogosító működési engedélyének a számát, a rendelés keltét, ezenkívül az érintett nevét, lakcímét, illetve születési dátumát.
Társadalombiztosítási támogatással történő gyógyszerrendelés esetén emellett az érintett személy tajszámát, betegségének a betegségek nemzetközi osztályozása szerinti kódját (BNO-kód), valamint közgyógyellátott beteg esetén a közgyógyellátási igazolvány számát is fel kell tüntetni.
Amennyiben a társadalombiztosítási támogatás szakorvosi javaslat alapján jár a gyógyszerhez vagy a gyógyászati segédeszközhöz, a szakorvos pecsétszámát és a szakorvosi javaslat keltét is fel kell tüntetni a recepten.
Az EESZT útján rendelt vény (eRecept) esetében a fent említettek mellett az érintett nemét, tajszámát – vagy ennek hiányában más, az érintett azonosításához használt, személyazonosításra alkalmas okmány számát – is fel kell tüntetni.
Fontos továbbá, hogy a vénynek tartalmaznia kell egyértelmű utasítást a gyógyszer adagolására és alkalmazására, valamint annak gyakoriságára vonatkozóan. Az orvos feltünteti a gyógyszer nevét, a gyógyszerformát (tabletta, kapszula, injekció, kenőcs, krém, oldat, kúp), a rendelt gyógyszer darabszámát arab számmal és betűvel latinul, valamint a pontos adagolást, alkalmazást. Továbbá a beteg aláírása, a gyógyszert kiváltó aláírása, valamint az orvos pecsétje és aláírása is elengedhetetlen része az orvosi vénynek.
Nemzetközi egyezmény vagy EU-s állampolgár esetén az ország kódját, az ellátás alapjául szolgáló formanyomtatvány betű- és számjelét, és a beteg külföldi biztosítási / azonosító számát és születési évét is fel kell tüntetni. A felírás dátumát is kötelező kitölteni – ettől a dátumtól kezdve 3 hónapig érvényes a recept.
Egy receptre egyszerre csak egy készítmény rendelhető. A recepten az egyes gyógyszerekhez és gyógyászati segédeszközökhöz a társadalombiztosítási támogatás mértéke eltérő lehet, ennek mértékéről az orvos által feltüntetett, különböző szabályok és betegségek alapján szereplő jogcím ad tájékoztatást. A támogatás lehet normatív, egyedi támogatás, HM, közgyógyellátás, Eü. kiemelt, Eü. emelt és teljes ár az alábbiak szerint.
Normatív támogatás: 80, 55, 25 vagy 0%-os támogatás járhat az adott gyógyszerre, attól függően, hogy milyen típusú betegségre való. A támogatás mértékét az Egészségbiztosító Pénztár határozza meg.
Egyedi támogatás: egyedi támogatással olyan gyógyszerek / tápszerek / gyógyászati segédeszközök rendelhetők, amelyekre egyébként nem járna támogatás, vagy Magyarországon nincs forgalomba hozatali engedélyük, de a beteg eredményes kezeléséhez feltétlenül szükségesek, vagy olyan készítménnyel oldható csak meg a kezelés, amely eredetileg más kezelésekben használatos. Az egyedi támogatást minden esetben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) kell igényelni.
A honvédelemnél dolgozó polgári alkalmazottak és szerződéses katonák számára létező támogatás.
Közgyógyellátás: a közgyógyellátás terhére igénybe vehető, szociális alapú ártámogatást jelenti egy adott keretösszeg erejéig. (Közgyógyellátás esetén lehetséges a kiemelt vagy az emelt támogatást ezzel párhuzamosan igénybe venni.)
Üzemi baleset: 100%-os ártámogatás üzemi balesetek következtében szükségessé váló gyógyszerek / gyógyászati segédeszközök / tápszerek kiváltására.
Eü. kiemelt: 100%-os ártámogatás, a páciensnek csak egy 300 forintos dobozdíjat kell fizetnie olyan gyógyszerekre, amelyek folyamatos vagy élethosszig tartó kezelést igénylő betegségek kezelésére és megelőzésére szolgálnak.
Eü. emelt: élethosszig tartó kezelést igénylő krónikus betegségek, középsúlyos krónikus betegségek vagy súlyos, de rövidebb ideig tartó betegségek kezelésére szolgálnak. Csak érvényes szakorvosi javaslatra adható. A támogatás mértéke 90, 70 vagy 50%.
Teljes ár: amennyiben vényköteles gyógyszerre van szüksége társadalombiztosítással nem rendelkező személynek, akkor ezen a jogcímen megkaphatja, teljes áron.
A vényen jelzett az is, ha a gyógyszer nem helyettesíthető. Ha az orvos ezt a mezőt nem jelöli be, akkor a gyógyszerész felajánlhatja a biztosítottnak a kedvezőbb árú, egymással egyenértékűnek és helyettesítőnek minősített gyógyszereket. Az egymással helyettesíthető gyógyszerek listája megtalálható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) jogutódja) honlapján működtetett gyógyszer-adatbázisban. Amennyiben az orvos a vényen a beteg lakcímét, a tajszámot vagy a születési időt nem tüntette fel, a gyógyszerésznek joga van azt pótolni a beteg által bemutatott igazolványok alapján.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT), ami nem csak egy e-egészségügyi szolgáltatási rendszer, hanem az egészségügyi ágazat intézményeit és szolgáltatóit összekötő kommunikációs platform is, amelynek funkciói biztonságosabbá, hatékonyabbá és kényelmesebbé teszik a betegek ellátását. Ez a rendszer hívta életre az eReceptet, illetve a felírási igazolást.
Felírási igazolás
Az EESZT-rendszer megjelenésével lehetőség nyílt az elektronikus vények létrehozására (eRecept). Ha az orvos az online térbe rögzíti a vényt, akkor beszélhetünk az ún. eReceptről.
Az eRecept bevezetésével egyszerűbbé válik a felírt gyógyszerek kiváltása. Míg eddig kizárólag a papíralapú vény bemutatásával lehetett kiváltani a receptre felírt készítményeket (ez továbbra is lehetséges az eddig megszokott módon), mostantól a receptkiváltás lehetőségei kibővülnek.
Az eRecept – a hagyományos papíralapú receptek elektronikus alternatívájaként – a felírástól kezdve a tároláson át egészen a kiváltásig lehetővé teszi a vény teljes elektronikus útját.
Erről a beteg kérésére kiadhatja – illetve 14 éves kor alatti beteg esetén kötelezően kiállítja – a felírási igazolást az orvos. Amennyiben az orvos rögzíti az eReceptet, a beteg tajszáma és személyi igazolványa segítségével kiválthatja gyógyszerét bármely gyógyszertárban.
Ha a beteg nem tudja kiváltani a saját gyógyszerét, akkor szükséges egy, a Kormányablakon keresztüli meghatalmazás rögzítése erre a célra. Azonban a jelenlegi Covid19-járvány miatt e meghatalmazás nélkül is lehetséges a más nevében történő gyógyszerkiváltás a beteg tajszámának megadásával, ha a személyazonosító adatait hitelt érdemlően bizonyítja a gyógyszerkiváltást végző fél.
Új, „kék” felírási igazolás
2020. novemberétől megjelent egy új, kék színű felírási igazolási forma. A hagyományos „piros” forma mellett ez is használható párhuzamosan. Az új, papír formátumú Felírási Igazolás mérete és beosztása megegyezik a hagyományos vényével, de ez kék színű, és legfelül szerepel rajta a FELÍRÁSI IGAZOLÁS felirat. Ezenkívül – az orvosi (piros) vényhez hasonlóan – biztonsági elemekkel ellátott és sorszámozott.
Az új formátumú papír felírási igazolással a NEAK a koronavírus-járvány végéig tervezi ellátni az orvosokat, akiknek nem kötelező ezek használata.
Vonatkozó jogszabályok:
- A törzskönyvezett gyógyszerek és a különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszerek társadalombiztosítási támogatásba való befogadásának szempontjairól és a befogadás vagy a támogatás megváltoztatásáról szóló, a 32/2004. (IV. 26.) ESZCSM-rendelet 1. számú melléklet táblázatában feltüntetett maximálisan adható százalékos mértékeket alapul véve történik.
- Rendelet az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról, 44/2004. (IV. 28.) ESZCSM
- Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térrel kapcsolatos részletes szabályokról szóló 39/2016. (XII. 21.) EMMI-rendelet: EESZT-rendelet
- 1997. évi XLVII. törvény az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről