A ganglion ciszta egy kb. 0,5-2,5 cm átmérőjű, gömbszerűen előemelkedő, folyadékkal vagy kocsonyás anyaggal telt elváltozás.
A ciszta leggyakrabban a csuklón vagy a kézfejen jelentkezik, de előfordulhat a térd vagy a boka területén is. Ha egy ideg közelében helyezkedik el, és nyomja azt, akkor mozgáskor fájdalmat okozhat. Általában jól kezelhető elváltozás, a terápia a mozgás korlátozásától a műtétig terjedhet.
Ganglion ciszta főbb tünetei
A ganglion ciszta általában nem okoz tüneteket. Ha nagyobb méretű, vagy ha egy közeli ideget nyom, fájdalmat okozhat, amely jellemzően a gyorsan ismétlődő mozgásokat követően jelenik meg. Ezen felül jelentkezhet:
- zsibbadás, bizsergés az érintett végtagban,
- izomgyengeség az érintett területen.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben csomót észlel az inak, ízületek felett, amint teheti, keresse fel a háziorvosát vagy ortopéd szakorvost, mert számos betegség tünete lehet.
Ganglion ciszta kiváltó okai
A ganglion ciszta kialakulásának nincs specifikus oka, de általában valamilyen korábbi, a végtagot ért traumához, nagyobb megerőltetéshez köthető. Kialakulhat ízületei kopás, ínhüvelygyulladás, erőltetett sporttevékenység, gyorsan ismétlődő mozgások (pl. gépelés) nyomán is.
Ganglion ciszta diagnosztizálása
A ganglion ciszta kivizsgálása során az orvos fizikális vizsgálatot végez. Ez kiegészülhet képalkotó eljárásokkal is (pl. ultrahang- vagy MRI-vizsgálattal). Ritkán mintavételre is sor kerülhet a ganglionból.
Ganglion ciszta rizikófaktorai
Emelhetik a ganglion ciszta kialakulásának kockázatát:
- nem és életkor: 20–40 éves kor közötti nőkben gyakrabban fordul elő;
- oszteoartritisz: az ujjakban lévő ízületi gyulladás elősegítheti a ganglion képződését;
- ízület vagy ín sérülése;
- repetitív mozgás végzése (korábban gépírónők jellegzetes betegsége volt).
Ganglion ciszta kezelése
Tünetmentes esetben nem szükséges kezelés, csak időnkénti ellenőrzés, hiszen magától is meggyógyulhat. Ha azonban a ciszta fájdalmassá válik, vagy ízületi panaszokat, mozgáskorlátozottságot okoz, kezelésre lehet szükség:
- immobilizáció: a mozgás korlátozása rögzítéssel (pl. sínnel) kiválthatja a ganglion méretének csökkenését, ezáltal felszabadulnak az idegek a nyomás alól, így csökkenhet a fájdalom;
- aspiráció: az orvos egy tű segítségével leszívja a folyadékot – hátránya, hogy a ciszta kiújulhat, illetve kialakulhat fertőzés a szúrás helyén;
- műtét: amennyiben minden más kezelés eredménytelen volt, szükség lehet sebészi kezelésre. A műtét során a sebész eltávolítja a cisztát és a tömlőt, amely összeköttetést létesített az ízülettel. Ritka szövődmény lehet az idegek sérülése a műtét során.
Teendők műtét után
Amennyiben műtétre kerül sor, néhány órás megfigyelést követően a beteg még aznap elhagyhatja a kórházat. Fontos, hogy a műtéti területet ne érje víz a varratszedésig. A seb normál esetben is duzzadt, piros lehet az operáció után. Javasolt a konzultáció gyógytornásszal, mert az operáció után csak fokozatosan, kb. két hét alatt nyerhető vissza a műtét előtti fizikai terhelhetőség.