Az ínhüvelygyulladás (tendinitisz) gyakori és kellemetlen gyulladásos betegség. Általában olyan esetekben alakul ki, amikor egyes mozdulatok hosszú ideig tartó ismétlésére kerül sor.
Ilyenkor a tartós terhelés hatására gyulladás alakul ki az érintett ízületben, a beteg mozgás alatt vagy pihenés után szúró vagy húzó jellegű fájdalmat érez. Gyakori az alkar, a csukló, az ujjak ínhüvelygyulladása, de előfordulhat a könyökben, térdben, lábban is.
Az ínhüvelygyulladás tünetei
A betegség hirtelen fellépő fájdalommal és ízületi duzzanattal jár. Leggyakrabban a csuklóban és a kézen jelenik meg. Tünetei között szerepelhet a húzó érzés, láz, tüzes érzés, fájdalom, mozgáskorlátozottság is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Az ínhüvelygyulladás sokszor nem egyértelmű szakorvosi vizsgálat nélkül. Ha 1-2 hét után sem múlik el a fájdalom, mindenképpen javasolt kivizsgáltatni. Az ízületi panaszokkal reumatológiai vagy ortopédiai szakrendelést kell felkeresni, a vizsgálatra történő beutaláshoz kérje háziorvosa segítségét.
Az ínhüvelygyulladás okai
Ínhüvelygyulladáshoz vezethet mechanikai irritáció (fibrines gyulladás), de fertőzés is okozhatja (gennyes ínhüvelygyulladás).
A fibrines gyulladás általános oka az ínhüvely és az ízület túlterhelése, esetleg rossz mozdulatokkal történő, nem megfelelő használata. Ezért fokozott figyelmet kell fordítani a munka megfelelő testtartásban történő végzésére, és fontos a pihenőidők beiktatása is.
A leggyakoribb okok közé tartozik a gépelés, zongorázás, egérhasználat, házimunka, edzés stb. Gyakran a kézhát és a csukló inai érintettek, az ínhüvely ilyenkor is megduzzad, és szúró, feszülő, égő fájdalom jelentkezik.
A gennyes ínhüvelygyulladás fertőzés következtében alakul ki, amikor valamilyen mechanikus sérülés (pl. szálka vagy tűszúrás) éri az inakat, és a seben keresztül kórokozó kerül a szövetek közé. Ilyenkor a tünetek gyorsan kialakulnak, és a gyulladás erős fájdalommal, nyomásérzékenységgel, lázzal és nyirokérgyulladással jár.
Az ínhüvelygyulladás diagnózisa
A betegség diagnózisa a szakorvos által végzett fizikális vizsgálaton alapul. Amennyiben a fájdalom krónikussá válik, a kezelőorvos laborvizsgálatot is kérhet, mert a szervezetben szisztémásan előforduló gyulladás is okozhatja a tüneteket.
Visszatérő ízületi panaszok esetén szükség lehet más vizsgálatokra is az egyéb ízületi gyulladással járó kórképek elkülönítésére.
Az ínhüvelygyulladás kezelése
Az első és legfontosabb teendő a fájó és duzzadt ínhüvely, ízület nyugalomba helyezése. Az esetek többségében erre a célra elég a fáslizás vagy rögzítősín használata. Ha a tünetek súlyosabbak, szükség lehet nem szteroid gyulladáscsökkentő krémre vagy gyógyszerre is (pl. ibuprofentartalmú szerek). Amennyiben a fájdalom tartós, hetekig fennálló, szóba jöhet a kezelésében fizioterápia, injekciós kúra (szteroidinjekció), esetleg műtét is.
Kezelés otthon
A vérkeringés serkentésével és a gyulladás enyhítésével otthoni körülmények között is segíthető a gyógyulás.
Az alábbi módszerek enyhíthetik a tüneteket:
- hideg borogatás (esetleg jegelés);
- támasztás (rugalmas pólya vagy rögzítősín használata);
- illóolajok (pl. kamillaolaj hideg borogatással együtt alkalmazva);
- enyhe gyulladáscsökkentő hatású gyógynövények, teafőzetek (pl. fahéj, szegfűszeg, zöld tea, kamillatea, kurkuma étrendbe építve).
Az ínhüvelygyulladás megelőzése
Mivel az ínhüvelygyulladás leggyakoribb oka a túlterhelés, ezért a megelőzés az ízületi megerőltetés elkerülésében rejlik. Ismétlődő mozdulatok, monoton munkavégzés esetén fokozott figyelmet kell fordítani a rendszeres pihenőkre, az ízületek megfelelő nyújtására is.