A glikémiás index (GI) egy 1 és 100 közé eső érték, ami az adott szénhidrát vércukorszintre gyakorolt hatását jellemzi. A skála referenciaértéke a glükóz (szőlőcukor), ennek indexe 100. Minél magasabb szám tartozik az adott élelmiszerhez, annak elfogyasztása annál gyorsabban emeli meg a vércukorszintet. Az érték nem csak a cukorbetegségben szenvedők számára lehet fontos, de segíthet a diétában és a kiegyensúlyozott táplálkozásban is.
A vércukorszint változásai
A szervezetbe jutó szénhidrátok megemelik a vércukorszintet, a szervezet erre az inzulintermelés fokozásával reagál. Ha a vércukorszint emelkedése gyors, az inzulintermelés is gyorsabb és nagyobb fokú lesz, melyet gyors vércukorszint csökkenés követ, ami újbóli éhség formájában nyilvánul meg. A lassan, elnyújtottan emelkedő vércukorszint kevésbé billenti ki az egyensúlyból a szervezetet, és hosszabb időre nyújt teltségérzetet.
Egyes szénhidrátok glikémiás indexe
Az 1–100 közötti skála alapján az élelmiszerek három kategóriába sorolhatók:
- alacsony (55 pont alatt) GI értékű élelmiszerek: gabonafélék (árpa, bulgur, rozskenyér), tejtermékek, legtöbb zöldségféle, olajos magvak, alma, körte, őszibarack;
- közepes (55–70 pont) GI értékű élelmiszerek: barnarizs, puffasztott rizs, mazsola, kukorica, édesburgonya, főtt burgonya, zabkása, mangó, sárgadinnye;
- magas (70–100 pont) GI értékű élelmiszerek: fehér rizs, fehér kenyér, sült burgonya, sütőtök, szőlő, méz.
Az adott élelmiszer GI értékét befolyásolja a rosttartalma, feldolgozottsága, zsír- és sótartalma, illetve elkészítésének módja is.
Glikémiás index és cukorbetegség, fogyókúra
Cukorbetegek és fogyókúrázók számára különösen hasznos a GI érték követése, hiszen az alacsony és közepes pontszámmal rendelkező alapanyagok fogyasztásával kiegyensúlyozottabb a szervezet inzulinválasza és elősegíthetik a fogyást is.