A galandféreg egy élősködő, amely általában az állatok bélrendszerében él. Fertőzött víz vagy hús fogyasztásával bekerülhet az emberi szervezetbe is, ahol különböző súlyosságú tüneteket okozhat.
A galandféreg-fertőzés főbb tünetei
A fertőzés sokszor tünetmentes. A féreg akár évekig, évtizedekig is az emberi szervezetben élhet, mielőtt felfedezik. A tünetek általában attól függenek, hogy hol helyezkedik el az élősködő.
A bélrendszerbe kerülő lárvák idővel felnőtt bélféreggé alakulnak, és általában viszonylag enyhe tüneteket okoznak, például:
- hasfájás,
- hányinger,
- gyengeség, fáradtság,
- hasmenés,
- az étvágy csökkenése, fogyás,
- vitamin- és egyéb tápanyaghiány,
- a székletben látható féregdarabok.
Egyes esetekben a galandféreg nem lárva formában kerül be a szervezetbe, hanem féregpete formájában. Ilyenkor a petékből kifejlődő lárvák a bélfalon áthatolva más szervekben folyadékkal teli cisztákat hozhatnak létre. Ezek akár életveszélyes állapothoz is vezethetnek, ha túl nagyra nőnek vagy kipukkadnak.
Mivel a ciszták különböző helyeken jelenhetnek meg, az általuk okozott tünetek is a helytől függenek:
- Az agy és az idegrendszer érintettsége esetén például fejfájás, látászavarok, rohamok, demencia vagy agyhártyagyulladás léphet fel.
- A máj érintettsége esetén sárgaság alakul ki.
- A tüdőben kialakuló ciszták köhögéshez, nehézlégzéshez és/vagy véres köpet megjelenéséhez vezethetnek.
Ha a ciszta kifakad, az további lárvákat bocsát ki magából, amelyek további cisztákat hozhatnak létre, akár más szervekben is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a galandféreg-fertőzés tüneteit észleli, forduljon háziorvosához.
A galandféreg-fertőzés kiváltó okai
A fertőzést a galandféreg szervezetbe jutása okozza. A galandférgek osztályába több olyan faj is tartozik, amelyek az emberi szervezetre is veszélyesek. A fertőzés általában valamilyen közvetítő fajon át történik, így például fertőzött és nem megfelelően hőkezelt sertés-, marhahús és hal fogyasztása által, fertőzött vízzel vagy ritkán a kutya ürüléke által.
A galandféreg-fertőzés lehetséges szövődményei
A bélrendszer galandféreg-fertőzése nem súlyos állapot, de olykor komoly szövődményeket is okozhat.
- Ha a féreg elég nagy, akkor
- vakbélgyulladást okozhat,
- elzárhatja az epevezetéket, vagy
- akadályozhatja a hasnyálmirigy által kiválasztott enzimek bélrendszerbe jutását.
- A ciszta kifakadására a szervezet olykor komoly, életveszélyes allergiás reakcióval, úgynevezett anafilaxiás sokkal is válaszolhat.
A galandféreg-fertőzés diagnosztizálása
A diagnózis felállításában a székletminta elemzése és vérvizsgálat is szükséges lehet. A ciszták helyének azonosítására az orvos képalkotó eljárásokat is igénybe vehet.
A galandféreg-fertőzés kezelése
A bélben található galandféreg gyógyszerrel kezelhető. A cisztás megbetegedésre is léteznek hatékony gyógyszerek, de ilyenkor akár műtétre is szükség lehet. Nagyon súlyos esetben a szervátültetés jelentheti az egyetlen megoldást.
Mit tehet otthon?
Ha környezetében vagy önnél galandféreg-fertőzést diagnosztizáltak, különösen ügyeljen a higiéniára, hogy ne adja át a fertőzést. Szintén fordítson figyelmet kutyája rendszeres féregtelenítésére, és ne hagyja, hogy az arcát nyalogassa.
A galandféreg-fertőzés megelőzése
Egyes helyzetek és szokások megnövelik a fertőzés veszélyét, így a következők betartásával nagyban csökkenthető a fertőzés esélye:
- A fejlődő országok egy részében gyakoriak ezen fertőzések is, ezért amennyiben ilyen területre utazik, különös figyelmet kell fordítani a higiéniára és arra, hogy csak tökéletesen hőkezelt ételeket fogyasszon.
- Fejlődő országokban vagy fertőzésveszélyes területeken minden gyümölcsöt és zöldséget hámozzon vagy alaposan mosson meg biztonságos (palackozott vagy forralt) vízzel.
- Ne igyon és fogmosásra se használjon nem biztonságos vizet.
- Mindig mosson alaposan kezet a WC használata után és mielőtt ételhez nyúl.
- A húsokat hőkezelje minimum 63 Celsius-fokon, hogy elpusztítsa az esetlegesen bennük élő lárvákat és petéket.
- Ne egyen nem hőkezelt húsokat és halakat.
- Kutyája bélféregfertőzését kezelje megfelelően, valamint ne engedje, hogy kutyája az arcát nyalogassa.