A horogféreg- (bányaféreg) fertőzés világszerte jelenlévő, parazita által okozott betegség. A fertőzés jól kezelhető, bizonyos esetekben tünetmentesen zajlik. A fertőzés súlyos, krónikus formája azonban vérszegénységet okozhat.
A horogféreg-fertőzés világszerte 576-740 millió embert érinthet, főként a fejlődő országokban. Az Ancylostoma duodenale és a Necator americanus férgek egyaránt előfordulnak Afrikában, Ázsiában és Amerikában. A horogféreg-fertőzés endémiás a Karibi-szigeteken, valamint Közép- és Dél-Amerikában.
A horogféreg-fertőzés legfőbb tünetei
A fertőzöttek közül sokan tünetmentesek.
A horogféreg-fertőzés tünetei az alábbiak lehetnek:
- a fertőzés helyén, ahol a lárvák a bőrbe hatoltak, viszketés és bőrfelszínből kiemelkedő kiütés jelenhet meg;
- a lárvák vándorlása miatt köhögés, nehézlégzés, láz, véres köpet, sípoló légzés alakulhat ki;
- súlyosabb fertőzés esetén hasmenés, hasi fájdalom, étvágytalanság, fogyás, kimerültség jelentkezhet;
- a székletben peték láthatók.
Krónikus fertőzés esetén vashiányos vérszegénység alakulhat ki az erre jellemző tünetekkel.
A fertőzés a gyermekek fizikai és kognitív fejlődését is befolyásolhatja, a vérszegénység miatt szívelégtelenség és ödéma alakulhat ki.
Mikor forduljak orvoshoz?
Ha a fertőzés tüneteit tapasztalja, forduljon háziorvosához!
A horogféreg-fertőzés kiváltó okai
A horogféreg az ember bélparazitája. A vékonybélben élő lárvák és a felnőtt férgek bélbetegséget okozhatnak. Emberben az Ancylostoma duodenale és a Necator americanus horogférgek okoznak betegséget, melyek főként meleg, nedves klímájú területeken fordulnak elő.
A horogférgek a gazdaszervezetben a vékonybélben telepszenek meg, petéik a széklettel ürülnek, amelyek a talajt fertőzik meg. A talajból a kikelt lárva (éretlen féreg) a következő gazdaszervezetbe a bőrön keresztül jut be, mivel képesek magukat átfúrni a bőrön. A lárvák a vér és a nyirokkeringés útján a tüdőbe jutnak, majd a légutakon keresztül felfelé vándorolnak, ezután a beteg lenyeli őket, így kerülnek a bélbe.
A fertőzés leggyakrabban fertőzött talajon való mezítláb járással történik, de egyes fajok (Ancylostoma duodenale) a lárva lenyelésével is terjedhetnek. A meleg és nedves éghajlatú területeken élő emberek, ahol a higiénia nem megfelelő, ki vannak téve a horogféreg-fertőzés kockázatának, ha mezítláb járnak, vagy hagyják, hogy bőrük közvetlenül érintkezzen a szennyezett talajjal. A szennyezett talajban játszó gyermekek különösen veszélyeztetettek lehetnek.
A horogféreg-fertőzés lehetséges szövődményei
Ritka esetben a vékonybél falán vérzés alakulhat ki, amely súlyos vérszegénységet és fehérjevesztést okoz.
A horogféreg-fertőzés diagnosztizálása
A diagnózis a tünetek kikérdezése után a székletminta mikroszkópos vizsgálata alapján állítható fel, mivel a széklettel horogféregpeték ürülnek.
A horogféreg-fertőzés kezelése
A fertőzés gyógyszeresen, rövid idő alatt jól kezelhető. Ha vérszegénység is társul a fertőzés mellé, vaspótlásra is szükség lehet.
A horogféreg-fertőzés megelőzése
A fertőzés megelőzése érdekében a fertőzött területen mindig viseljen cipőt, kerülje a talajjal való közvetlen érintkezést, és különösen arra figyeljen, hogy a szájába ne kerüljön föld. Ha fertőzött területre utazik, megelőző jelleggel (profilaktikusan) is szedhető gyógyszer.