A kábítószer birtoklását, fogyasztását és kereskedelmét Magyarországon a törvény szigorúan tiltja és bünteti. Emellett a kábítószerhasználat súlyos egészségügyi kockázatokkal jár. Ha drogproblémái vannak forduljon szakemberhez, kérjen segítséget.
|
A heroin a máknövényből (Papaver somniferum) nyert fájdalomcsillapító anyagnak, a morfinnak széles körben használt, illegális félszintetikus származéka. A heroin tulajdonképpen a morfin „előanyaga”, vagyis a szervezetbe jutást követően morfinná alakul a hatás helyén. Hatásai ezáltal megegyeznek a morfinéval, intravénás adagolás esetén még gyakorlott kábítószerélvező sem tudja megkülönböztetni őket egymástól.
A heroin a hazai jogszabályok alapján a kábítószerek 1. jegyzékébe tartozik, a morfinnal és a kokainnal együtt.
A heroin megjelenési formája
A heroint elsősorban intravénásan, szippantással vagy inhalációval juttatják be a szervezetbe.
Tiszta formájában a heroin egy finom fehér por, gyakran azonban az illegális laborokban történő előállítás miatt szennyezett hatóanyag színe szürkés vagy barnás elszíneződésű. Ez függ attól is, hogy a hatóanyagot mivel „ütik fel” (hígítás) – gyakori a hozzákevert cukor vagy koffein. Az utcai heroin esetén gyakori hígító anyag a sztrichnin, egy rendkívül mérgező alkaloid, a legerősebb mérgek egyike.
Az Európába importált heroin hagyományosan két formában érhető el, ezek közül a gyakoribb a nyers heroin, amit termesztett mákból kivont morfinból állítanak elő. Sokkal ritkább forma a fehér heroin (só forma).
A heroin hatása
A heroin hatása nagyon gyorsan áll be: intravénásan szinte azonnal kifejti hatását, inhalálva vagy szippantva is mindössze egy-két perc szükséges hozzá.
A „belövés” után szinte azonnal melegségérzet, gyönyör („rush”, „kick”, „thrill”) vonul át a testen, mely után néhány órás kellemes közérzet és eufória következik. A használók számára boldog, kellemes, gondtalan a létezés ez alatt az idő alatt. A hétköznapi feszültségek elmúlnak, a testi szükségletek eltűnnek, még a szexuális vágy is teljesen elvész.
A heroin testi (de a hamis gyönyörérzet által elfedett) kellemetlen hatásai az alábbiak:
- hányinger, hányás,
- mellkasmerevség, légzésfunkció-csökkenés,
- tűhegypupilla,
- görcsök,
- bőrviszketés,
- kipirulás,
- izzadás,
- székrekedés,
- vizeletürítési nehézségek.
A heroin túladagolás, mérgezés tünetei
A heroin legnagyobb veszélyei az intravénás adagolásból adódnak:
- könnyű túladagolás;
- tályogok kialakulása a beadás helyén;
- terhességi szövődmények (szerfüggést mutató újszülött);
- közös fecskendőhasználattal vér útján terjedő betegségek (pl. HIV, bakteriális fertőzések, hepatitis B stb).
A heroin túladagolás tünetei:
- tűhegypupilla (hiánya nem feltétlenül zárja ki a heroin-használatot!),
- légzésfunkció romlása, jelentős gyengülése (légzésdepresszió),
- hányinger, hányás,
- fejfájás,
- kábultság,
- hideg, nyirkos bőr,
- kóma.
A heroin túladagolása súlyos esetben halálhoz vezethet!
Heroin rendszeres használata miatt kialakuló tolerancia és függőség
Heroin gyakori alkalmazása melletti tolerancia és a függőség nagyon gyorsan kialakul. A drogkereső magatartás már egyszeri használatot követően is megjelenhet. Használata során ugyanahhoz a hatáshoz egyre nagyobb dózis szükséges, toleráns heroin-használóknál a használt dózis a nem-ópiát függők halálos adagjának sokszorosa is lehet.
A heroin pszichés és fizikai elvonási tüneteket egyaránt okozhat. A fizikai elvonási tünetek rendkívül erősek. A leszokás és az ópiátfüggőség kezelése ennek megfelelően nagy emberi és szakmai kihívás.
A heroin elvonása esetén tapasztalt tünetek ellentétesek a szer hatásával:
- pupillatágulat,
- gyors, szapora légzés (hyperventillatio),
- szorongás, izgatottság, félelem,
- hallucinációk, téveszmék,
- dührohamok,
- öngyilkossági kísérlet,
- fájdalom,
- izomgörcsök,
- izzadás,
- drogéhség.
A heroinfüggőség terápiája
Az opioidfüggő betegek terápiája lehet gyógyszeres, pszichológiai vagy mindkettő. A heroin erős addiktív potenciálja miatt a teljes rehabilitáció elérése nehéz, erősen függő (dependens) egyéneknél gyógyszeres terápia is szükséges.
A heroin túladagolás esetén súlyos állapotban kórházi sürgősségi ellátásra is szükség lehet. Amennyiben kórházi, vagy intenzív ellátásra kerül sor, minden esetben fontos a kezelőorvost tájékoztatni az alkalmazott legális és illegális szerekről, mivel a mérgezéses tünetek kezelése csak ezek ismeretében lehet megfelelő!
Az orvos megfelelő tájékoztatása életet menthet, az orvosi titok értelmében büntetőjogi következményektől tartani ilyen esetben nem kell. A drogfüggőségről és kezelésükről bővebben ITT olvashat.