Előfordulhat, hogy idegentest kerül a szembe, ami lehet szilárd, részecskeállagú vagy folyékony is. Bármi, ami a szembe kerül, gondot okoz; ha kórokozót (vírusok, baktériumok, spórák) tartalmaz, kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis) alakulhat ki. Egyes gázok, gőzök, kipárolgások is veszélyesek lehetnek a szemre (például klór, ammónia).
A szembe kerülő szennyezőanyagok veszélyei
A szilárd állagú szennyeződés szemre való veszélyessége függ az összetételétől, szerkezetétől (éles, sarkos vagy tompa) és méretétől; a folyékony állagú pedig lehet semleges, lúgos, savas kémhatású, maró, esetleg mérgező, amely a kötőhártyáról felszívódva is kárt okozhat. A szilárd állagú szennyezőanyagok általában fizikailag sértik a szemet, amellett, hogy allergiás reakciót, fertőzést, gyulladást, súlyos esetben akár retinaleválást is előidézhetnek.
A szembe került anyagok az alábbi tüneteket idézhetik elő:
- égő fájdalomérzet,
- bevörösödött, irritált szem,
- idegentest érzése a szemben,
- fényérzékenység,
- homályos látás, egyéb látászavar,
- vérzés,
- a szemhéj duzzanata.
Teendők szembe kerülő szennyeződések esetén
A szembe került szennyeződés eltávolítását elsősorban vízöblítéssel lehet megkísérelni. Az öblítést akár 20 percen keresztül folytatni kell oly módon, hogy a víz a szem külső sarkából az orr irányába folyva öblítse a szemet – megakadályozva ezzel, hogy az alsó szemhéj belső sarkánál nyíló könnycsatornába szennyeződés jusson. Amennyiben az öblítés eredménytelen, mielőbb fel kell keresni a legközelebbi szemészeti ügyeletet vagy sürgősségi rendelőt.
A szemet sem textíliával, sem papírzsebkendővel nem szabad törölgetni, mivel egyrészt fizikai sérülést lehet velük okozni, másrészt olyan vegyszermaradványok (mosószerek, fehérítőszerek) fordulhatnak elő rajtuk, melyek ártanak a szemnek.
Ha valamilyen vegyszer került a szembe, akkor a csomagolásán minden bizonnyal feltüntették, mi a teendő a szer szembe jutásakor – ilyen esetekben annak megfelelően kell eljárni.
Ha a szem fizikai sérülése következtében a szemgolyóból láthatóan folyadék szivárog vagy távozik, tilos a szemre kötést tenni, ilyenkor mielőbb szemészorvoshoz kell fordulni.
A szemből nem szabad eltávolítani olyan tárgyat, amely láthatóan a szemgolyóba fúródott, ez kizárólagosan szakorvosi feladat!
Sérült szemmel nem szabad járművet vezetni, ugyanis egyetlen ép szemmel nem működik a térlátás, így a közlekedésben résztvevők sebessége, távolsága nagyon nehezen becsülhető meg, ami balesetveszélyes helyzetet teremthet. Mindemellett az egyik szem sérülése sok esetben hatással van a sértetlen szem működésére is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a szembe jutott szennyeződés helyben vagy otthoni körülmények közötti eltávolítása sikertelen, mielőbb keresse fel a területileg illetékes szemészeti vagy sürgősségi ügyeletet!
Sürgősségi ellátásra van szükség, ha a szennyeződés következtében az alábbi tünetek jelentkeznek:
- látászavarok (homályos látás, foltok a látómezőn),
- látásvesztés,
- erősödő fájdalom,
- véres vagy elszíneződött váladék a szemben,
- láz.
A kezeletlen, elhanyagolt szemsérülések következménye fertőzés, hegesedés, fekély, súlyos esetekben akár vakság is lehet, ezért fontos a mielőbbi szakszerű ellátás.
Szembe került szennyezőanyagok orvosi eltávolítása
A folyékony vagy porállagú szennyezőanyagot az orvos szakszerű öblítéssel távolítja el. A fizikai sérülés orvosi kezelése során, ha szükséges, képalkotó eljárással megállapítható, hogy a sérülés felszíni, avagy a sérülést okozó szilánk, tüske, részecske bejutott-e a szem belsejébe, az üvegtestbe.
Kevésbé súlyos esetekben a szemész egy műfogást alkalmazva, a szemhéj kifordításával is eltávolíthatja az idegentestet. A szemhéj kifordítása enyhén kellemetlen, de általában fájdalommentes művelet.
A szem felületi sérülései általában hamar gyógyulnak. Ha a sérülést okozó anyagot orvos távolította el, akkor a beavatkozást követően általában szemkötést kell viselni néhány napig.
A szennyezőanyagok eltávolítása utáni teendők
A gyógyulási időszakban a szemet nem szabad dörzsölni, és óvni kell minden további szennyeződéstől. Amennyiben az orvos további, otthoni kezelést írt elő, akkor minden esetben csak gondos kézmosást követően lehet a szemet vagy a szemkörnyéket megérinteni. Az esetleges véraláfutás jegeléssel kezelhető.
A szemsérülés tüneteinek, következményeinek teljes elmúltáig nem szabad kontaktlencsét viselni, emellett kerülni kell a szélsőségesen változó fényviszonyokat is.
A megelőzés lehetőségei
A szembe sokszor egészen rendhagyó módon kerülnek sérülést okozó anyagok, tárgyak – kezdve a manikűrözés során letört kisolló hegyétől, a munkahelyi baleseteken át a kirándulás során szembe csapódó faágakig vagy csípős élelmiszer érintése utáni szembenyúlásig. A szemet ezért érdemes védőszemüveggel vagy akár napszemüveggel védeni minden olyan helyzetben, amikor fennáll a kockázata, hogy valami belekerülhet vagy sérülést okozhat.
A gyermekeknek célszerű idejekorán megtanítani, hogy semmit ne emeljenek, ne dörzsöljenek a szemükhöz, és semmivel ne piszkálják; illetőleg minden olyan tárgyat, vegyi vagy kozmetikai anyagot (például spray, körömlakklemosó) elérhetetlenné kell tenni számukra, ami szemsérülést (is) okozhat.