A fülvérzés eredhet a fül külső-, közép- vagy belső részéből, lehet számos sérülés és betegség tünete. A kiváltó októl függően egyéb tünetek is jelen lehetnek, például fülfájdalom, láz, halláscsökkenés, arcidegbénulás, szédülés vagy fülzúgás.
A fülvérzés legtöbbször orvosi kezelést igényel. Maga a fülvérzés általában nem vezet szövődményekhez, de a vérzés kiváltó oka hosszú távú problémákat okozhat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha vérzik a füle, minél előbb keresse fel a területileg illetékes fül-orr-gégészeti rendelést vagy kérjen segítséget háziorvosától. Fontos megtalálni a vérzés okát, hogy a kiváltó problémát kezelni lehessen.
Ha nemrég megütötte a fejét vagy balesetet szenvedett, és vérzik a füle, akkor hívja a 112-t és kérjen mentőt, vagy azonnal menjen be a területileg illetékes baleseti sebészeti vagy traumatológiai ügyeletre. A fejsérülés utáni fülvérzés potenciálisan életveszélyes problémát jelezhet, különösen, ha a következő tünetekkel társul:
- szédülés,
- orrvérzés,
- hányás,
- látásproblémák,
- zavartság,
- eszméletvesztés,
- halláskárosodás.
A fülvérzés lehetséges okai
A fülvérzés hátterében számos ok meghúzódhat, leggyakrabban valamilyen baleset, sérülés következtében fordul elő. Ritkább esetekben egyéb állapotok, például súlyos fertőzés vagy daganatos megbetegedés állhat a háttérben.
-
A külső hallójárat enyhe sérülései
Előfordulhat például körömmel, hajcsattal, fültisztító pálcikával, stb. történő karcolás a hallójáratban. Ez a fajta sérülés általában nem súlyos, rövid ideig tart, fájdalommentes. Tartsa tisztán a sebet a fertőzések elkerülése érdekében. Véralvadásgátló kúra során gyakrabban előforduló tünet.
-
Dobhártya sérülései
A dobhártya egy olyan membrán, amely elválasztja a külső hallójáratot a középfültől. A dobhártya sérülése, beszakadása, repedése vérzéssel járhat, további tünetei lehetnek a fülfájdalom, fülzúgás, halláscsökkenés, szédülés, hányás, hányinger. Túl hangos zajok, súlyos fülfertőzések és fejtraumák mind okozhatnak dobhártya perforációt.
A dobhártya a légnyomás hirtelen változása (barotrauma) miatt is beszakadhat, például repülés vagy búvárkodás közben. A dobhártya beszakadhat, ha fertőzés következtében folyadék vagy genny gyűlik fel a fülben.
-
Fejet ért ütés, trauma
Baleset vagy a fejet ért ütés is okozhat belső vérzést és fülsérülést. A sérülés potenciálisan életveszélyes lehet, ilyen esetekben mindig forduljon orvoshoz.
-
Súlyos fülfertőzés
A középfülgyulladást vírusok, baktériumok okozzák. A középfülgyulladás fájdalommal, átmeneti halláskárosodással, lázzal, étvágytalansággal és fülfolyással járhat, ami akár véres is lehet.
-
Idegen tárgyak a fülben
A kisgyermekek apró tárgyakat (idegentest) helyezhetnek a fülükbe, ami fájdalommal, halláscsökkenéssel és vérzéssel járhat. Idegentestek későbbi életkorban, egyéb helyzetekben is okozhatnak vérzéssel járó fülsérülést.
-
A fül daganatos betegségei
Nagyon ritka elváltozások, a leggyakoribb a külső fül bőréből és a középfülből (glomus tumor) kiinduló daganatok. A daganat a fülvérzés mellett fájdalommal, halláskárosodással járhat.
A fülvérzés kezelése
A kezelés a kiváltó októl függ. Ha a fülvérzést
- bakteriális fülfertőzés okozta: szakorvosi kezelés szükséges, amely általában lokális kezelés, de időnként szisztémás antibiotikus kúra is szóba jöhet.
- fejsérülés okozza: sürgősségi ellátás, a beteg kórházi megfigyelése szükséges.
- dobhártyasérülés okozza: az általában 8-10 héten belül spontán meggyógyul, ha mégsem, dobhártyaplasztika műtéttel zárják a perforációt;
- daganat okozza: azt általában sebészi úton eltávolítják, szükség esetén kemo- vagy sugárterápiát is alkalmaznak fekvőbeteg intézményben;
- külső hallójárati idegentest okozza: forduljon fül-orr-gégészhez, ne próbálkozzon az idegen test eltávolításával, a súlyos szövődmények elkerülése érdekében!